2020 Yılında WhatsApp Uygulaması Birçok Yenilik ile Geliyor

  2020 Yılında Whatsapp Uygulaması Birçok Yenilik ile Geliyor
  2020 Yılında Whatsapp Uygulaması Birçok Yenilik ile Geliyor. Bu yenilikler : Karanlık mod, alışveriş ve reklam özelliği olarak sıralayabilir ve bir çok yeni özellik olacak.

  Whatsapp 2020 yılında karşımıza : Alışveriş, Reklam ve Karanlık Mod gibi yepyeni güncellemeler ile çıkacak.

  Whatsapp uygulaması için 2019 yılı çok yoğun geçtiğini söylemeliyim. Uygulamadaki arama yapma özelliğine aramayı bekletme özelliği geldi ve bu özellik ile birlikte konuşma sırasında size başkası ulaşmaya çalıştığında arayan kişiyi görme gibi yenilikler oldu.

  Bu yıl ortaya çıkan söylentilerde Facebook, Whatsapp ve İnstagram uygulamalarının tek bir yerde birleştirilme söylentisi vardı ama bu şekilde bir adım atılmadı. Fakat Whatsapp ayarlar bölümünde ve bir kaç bölüme daha Facebook yazıları ve logoları yerleştirildi. Bu şekilde Facebook, Whatsapp ve Instagram uygulamalarının birbirine çok daha yakın olduğu belirtildi.

  Facebook, Whatsapp uygulamasının için Facebook logosunu yerleştirerek sosyal medya uygulamalarının çok yakın olduğunu belirtiyor.

  Whatsapp uygulaması için 2020 yılında çok büyük değişikliklerin olacağını düşünüyoruz. Bu rehberimiz de uygulamada ne gibi değişiklikler olacak bunları göreceğiz. İşte 2020 yılında Whatsapp uygulamasına gelebilecek güncellemelerin listesi.

  Karanlık Mod

  2020 yılında Whatsapp uygulaması için karanlık mod özelliği sonunda görebileceğiz. Whatsapp, mesajlaşma uygulamasının karanlık mod özelliğini alması çok uzun sürdüğünü söyleyebiliriz. Fakat Whatsapp Beta uygulamasındaki kaynak dosyalarına baktığımızda karanlık mod özelliğinin çok yakın zamanda gelebileceğine dair ipuçları mevcut.

  Kaynak : WABetaInfo

  Fakat iki farklı karanlık mod özelliği gelebilir. Normal karanlık mod özelliği sadece ekran renklerini karanlık mod olarak ayarlıyor. Fakat ikincisi AMOLED ekranlar için geliştirilmiş üstün güç tasarrufu sağlayan karanlık mod özelliği.

  Ayrıca bu özelliğin Whatsapp uygulamasının ayarlar kısmından manual olarak ayarlanabilecek gibi gözüküyor veya uygulamanın içinden otomatik seçeneğine aldığınızda, cihaz güç tasarruf moduna geçtiğinde karanlık mod özelliğinin aktive olması da bekleniyor.

  Kendini İmha Eden Mesaj özelliği

  2020 yılında Whatsapp uygulamasına gelmesini beklediğimiz diğer özellikse kendi kendini imha eden mesaj özelliği. Peki özelliğin nasıl çalışmasını umuyoruz. Yazdığınız mesajı belli bir süre içerisinde daha fazla gizlilik açısından kendi kendini imha edebilecek şekilde çalışacak. Piyasadaki bir çok mesajlaşma uygulamasının bu özelliğe uzun zamandır sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden Whatsapp uygulamasının da rekabet etmesi için bu özellik üzerinde çalıştığını söyleyebiliriz.

  Kaynak : WABetaInfo

  Kendini imha eden mesaj özelliği Whatsapp uygulamasında “Kendi kendine Kaybolan Mesaj” olarak biliniyordu fakat şimdi “Otomatik silinene mesaj” olarak adlandırılıyor. Whatsapp Beta sürümündeki kaynak dosyalarında kendini imha eden mesajların 1 saat, 1 gün, 1 hafta, 1 ay veya 1 yıl olarak kendini yok etme özelliğine sahip olacak gibi gözüküyor.

  Whatsapp ve Reklamlar

  Whatsapp uygulamasında artık reklamlar göreceğiz. 2019 yılında Hollanda da düzenlenen Facebook Pazarlama Zirvesinde gösterilen sunumda Whatsapp uygulamasında reklamların nasıl gösterileceği ve nasıl çalışacağı anlatıldı.

  Whatsapp’ın reklamları Whatsapp Status reklamları olarak adlandırılıyor. Reklamlar tam ekran olarak Whatsapp uygulamasında görülecek.

  Ayrıca bu özelliğin işletmeler için ödeme alma özelliği eklenmesi ve bu şekilde kullanıcılar güvenli ve kolay şekilde ödeme yapma özelliği ile birlikte getirileceği düşünülüyor.

  Artık Eski Cihazlar İçin Destek Verilmeyecek

  1 Ocak 2020 yılından sonra Whatsapp’ın eski Android ve İOS cihazları için destek vermeyi bırakacak. Fakat bu durumun kullanıcıların geri dönüşleri ile tarihin ileri zamanlara alınma olasılığı olduğu söylemeliyim.

  Whatsapp’ın “Sıkça Sorulan Sorular” kısmında yer alan bilgilere baktığımızda, 1 Ocak 2020 tarihinden sonra Android 2.3.7 ve iOS 8 sürümleri ile Whatsapp uygulamasına girilemeyecek. Bu demek oluyor ki eğer IPhone 4 yada daha düşük model Iphone cihazına veya 2011 yılından önceki çıkarılmış Android cihazınız varsa Google Play ve App Store‘dan Whatsapp uygulamasını indiremeyeceksiniz.

  Resimleri İnternet de Arama Özelliği

  WABetaInfo‘nun yazısına göre Whatsapp Beta uygulamasında ortaya çıkan ilginç bir özellik olduğu belirtildi. Bu özellik size gönderilen resimlerin direk olarak internet de arama yapılabilmesine ve bu resimlerin tam olarak kaynağını görmenize olacak sağlıyor.

  Kaynak : WABetaInfo

  Bu özelliğin sahte haberlerin önüne geçilmesi büyük oranda artırılacağı düşülüyor. Ayrıca son zamanlar da Hindistan da yayılan sahte haberlerin önüne geçmek içinde bu şekilde bir adım atıldığı belirtiliyor.

  NOT : Yazıların kaynakları tam olarak belirtilmiştir. Bu özelliklerin hepsi Whatsapp Beta sürümündeki kaynak ve yükleme dosyalarının içinde olan özelliklerdir.

  Daha fazla haber için Teknovv Haberler