Akıllı Telefonunuzu Nasıl Webcam Olarak Kullanabilirsiniz?

Akıllı Telefonunuz Nasıl Webcam Olarak Kullanabilirsiniz?
Akıllı Telefonunuz Nasıl Webcam Olarak Kullanabilirsiniz?

Webcam’ler şu anda bulması zor ve pahalı cihazlar olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca düşük çözünürlüğe sahip ve yükleme aşamalarında sorun çıkarttıklarını da hepimiz biliyoruz. Eğer bu sorunlarla karşılaşmamak istiyorsanız, akıllı telefonunuzu nasıl webcam olarak kullanacağınızı öğrenin.

Ayrıca eğer yeni bir akıllı cep telefonunuz varsa, bu demek oluyor ki telefonunuzun kamera sensörleri şu anda piyasada bulunan bir çok laptop ve webcamlerden çok daha güçlü ve iyi sensörlere sahiptir. Bu da şu anda katıldığınız online toplantılar, dersler ve görüşmelerin kalitesini en üst düzeye çıkarabileceğiniz en kolay yollardan birisidir.

Eğer Dslr kameranızı nasıl webcam olarak kullanacağınızı merak ediyorsanız, buradaki bağlantıdan nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer herhangi bir online görüşmeye girecekseniz, direk olarak görüşme yapacağınız uygulamanın mobil uygulamasını cihazınıza yükleyerek görüşmeye katılabilirsiniz. Fakat iş görüşmesine katılacaksanız eğer bu işi daha ciddi yaparak ve istediğiniz uygulamada kullanarak akıllı telefonunuzu direk webcam olarak kullanabilirsiniz.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunun hem ön hem arka kamerasını kablosuz bağlantı ile DroidCam uygulamasını kullanarak ve bilgisayarınıza’da DroidCam Client ile uygulamasını yükleyerek kolayca kullanabilirsiniz. Bunu uygulamayı tüm video konferans uygulamalarında kullanabilirsiniz. Sadece Skype uygulamasının Windows Store versiyonunun’da kullanamayacaksınız.

Ayrıca USB üzerinden akıllı cep telefonunuzu bilgisayara bağlayabilirsiniz. Fakat bu özellik biraz daha uğraştırıcı olacağını söylemeliyim. Ayrıca uygulamanın ücretsiz versiyonu sadece standart çözünürlük sunuyor. Bu demek oluyor ki yüksek çözünürlükteki yani 720p çözünürlüğü elde etmek istiyorsanız eğer 19.99 TL vererek DroidCamX Wireless Webcam Pro uygulamasını satın almanız gerekiyor.

DroidCam Uygulamasını Nasıl Kullanabilirsiniz?

DroidCam kablosuz kamera uygulamasını cep telefonunuza indirin. Daha sonrasında DroidCam Client uygulamasını aynı şekilde Dev47Apps websitesi üzerinden bilgisayara indirmelisiniz. Uygulamanın bağlantı yapabilmesi için akıllı telefonunuzun ve bilgisayarınızın aynı wifi üzerinde olduğuna dikkat edin. Eğer farklı wifi’lere bağlıysa akıllı telefonunuz ile bağlantı sağlamayacaktır.

DroidCam Android uygulamasını açın ve kameraya ve mikrofona erişim izni verin. Uygulama izinlerini verdikten sonra karşınıza wifi bağlantı detayları karşınıza çıkacaktır.

Bu aşamadan sonra Windows tarafındaysa DroidCam Client uygulamasını açın ve aşağıda belirtiğimiz gibi wifi işaretine tıklayın.

Daha sonrasında “Device IP” bölümüne akıllı telefonunuzun uygulamasında karşınıza çıkan “Wifi IP” yazın.

Karşı tarafa ses veya görüntü özelliklerinden hangisi aktarmak istiyorsanız uygulamada yer alan “Video” ve “Audio” özelliklerine tik atabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra sadece “start” basarak akıllı telefonunuzu webcam olarak kullanabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra kameranız aktif olacaktır ve ön izlemesini akıllı telefonunuz üzerinden görebileceksiniz.

DroidCam artık tüm video konferans uygulamaları için varsayılan web kamerası olacaktır. Eğer varsayılan webcam olarak DroidCam gözükmüyorsa o zaman değiştirmek için video konferans uygulamanızın ses ve video ayarlarına gidip, değiştirmelisiniz.

Eğer akıllı telefonunuzun ön kamerasını kullanmak istiyorsanız, android uygulamasının sağ üst köşesinde yer alan üç noktaya tıklayarak ayarlara gidebilir ve kamera kısmından ön kamerayı seçebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra akıllı telefonunuzu düzgün ve iyi ışık alan bir açıyla yerleştirmek olacaktır.