Apple 3. Parti “Screen Time” Uygulamalarını Gizlilik Sorunları Nedeni İle Kaldırılıyor

  0
  56

  Rapora göre Apple 3. parti “Screen Time” özelliğine sahip zaman takibi ve ebeveyn kontrol uygulamaları geçtiğimiz yıldan bu yana sistematik olarak kaldırmaya devam ettiği belirtildi. Apple’ın yaptığı bu işlem tabi ki kendi işini ve firmalarını bu uygulamalar etrafına kuran kişilere ciddi sorunlar açtı. Phil Schiller ise uygulamaların neden kaldırıldığını resmi olarak açıkladı.

  Macrumors’un bi okuyucusuna mail yoluyla cevap veren Phil Schiller 3. parti “Screen Time” uygulamalar kaldırıldı çünkü bütün aktiviteleri, bilgileri özellikle de ebeveyinlere çocukları’nın cihazları hakkında bilgi sağlamak için indirilen bu uygulamalar mobil cihaz yönetim sistemini kötüye kullandıkları için kaldırılmaya başlandı diye belirtti.

  Phil Schiller gizlilik nedeni ile artık izin vermeyeceğini ve Apple’ın mobil cihaz yönetim sistemini kullanan uygulamaları reddedeceğini belirtti. Eğer ebeveyinlere bu bilgileri cihazın mobil cihaz yönetim sistemini kullanılmadan sağlanırsa, App Store’a eklenebileceğini söyledi.

  Fakat çoğu kullanıcı’nın ve uygulama geliştirici’nin iOS 12 için sunulacak “Screen Time” özelliğinden dolayı Apple’ın rakiplerini ortadan kaldırdığını söylüyor. Ayrıca Apple’a zaman yönetim özelliğinin gelmesiyle bu uygulamaların çok kısa süre sonra kaldırıldığını belirtiliyor. Fakat buna yol açan şey “Screen Time” özelliği’nin İOS işletim sistemine çok iyi entegre olması ve Apple’ın bunun için 3. Parti uygulamalara bu özelliği kullanmaları için zorlamamış olması oldu. Yani kısacası reklam yapma ihtiyacı duymadan gerek duyulan bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

  Schiller ayrıca yeni özellikler getirmeye devam edeceğiz. Çocuklarınızın teknolojiyi kullanmasını yönetebilmeniz için geliştiriciler ile sürekli çalışıyoruz ve bir çoğu şu anda App Store da bir çok güzel uygulama sunuyor. Bu teknolojileri geliştirmemizin nedeni güvenli, gizliliğe önem veriymesi ve çocuklarınız için uygun olması diye belirtti.

  Kaynak : MacRumors

  Daha fazla haber için : Teknovv.com

  Bir Cevap Yazın