Apple katlanabilir telefon dünyasına girmeyi düşünebilir, yeni patent ortaya çıktı

Bildiğiniz gibi telefon üreticileri artık katlanabilir sistemlerine yöneliyorlar. Bunu yeni telefon dizany devrimi olarakta düşünebilirsiniz. Şu anda, gelecek olan Samsung Galaxy Fold ve Huawie Mate X gibi modeller bu akıma öncülük ettiler.


Apple’da katlanabilir telefon tasarımına hazırlanmaya başladığını görmekteyiz. Aynı zamanda, ABD patent enstitüsü bunu daha fazla kanıtlayan bir başvuru yapıldığını ve Yeni Apple katlanabilir telefonun yolda olduğunu belirtti.


Apple bu patentin de katlanabilir telefonun menteşelerinin içinde soğutma sistemine odaklandığını görebiliyoruz. Aynı zamanada Cupertino şirketi, katlanabilir ekranın soğuk ve sıcak olmasından dolayı çatlamaları önleyecek bi sistem tasarlamaya çalıştıklarını görebiliyoruz.


Ekran soğukken bükülme ekseni etrafında bükülmeyi kolaylaştırmak için, bükülme eksenini kaplayan kısım seçici olarak ısıtılabileceğini görüyoruz.


Apple patent de bükülme ekseni, bükülme eksenini örten ekranın bir bölümündeki pikselleri aydınlatarak kendiliğinden ısıtılabilir olacağını veya bükülme ekseninin üst üste binen kısmına ısı sağlayan bir ısıtma elemanı veya başka bir ısıtma yapısı kullanılarak ısıtılabilir olacağını görüyoruz.


Patent de yazan en ilginç kısım, ekranın bükülme eksenini örten kısmının sıcaklığı önceden belirlenmiş bir sıcaklığın altında olduğunda, elektronik cihazın açılmasını ve kapanmasını önleyen mandallama mekanizması olacağı yazıyor.

Apple, bu patente tamamen uyup uymayacağını tabiki bilmemizin imkanı yok ama her telefon üretici katlanabilir telefon akımına uyum sağladığını görebiliyoruz.

https://patents.justia.com/patent/20190069451