Apple Watch Supraventriküler Taşikardi(SVT) Tespit Ederek Adamın Hayatını Kurtardı

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest

Son dönemlerde sıkça rastladığımız kalp hastalıkları ve problemleri her geçen gün artmakta olduğunun farkındayız. Belki sonuçları çoğu zaman ölümle bitmediği için bizi çokta tedirgin etmiyor ve çok fazla önemsemiyoruz.

Daha önce bir çok kez Apple Watch akıllı saatlerin insan hayatını kurtardığına dair haberler duymuşsunuzdur. Reddit plartformunda yayınlanan bir kullanıcı yorumunda Apple Watch akıllı saatin onu Supraventriküler taşikardi(SVT) konusunda uyararak hayatını kurtardığını belirtiyor.

Peki Supraventriküler Taşikardi(SVT) Nedir?

Supraventriküler Taşikardi(SVT) ara sıra kalbinizin egzersiz, yüksek ateş veya stres dışında bir sebeple çok hızlı atması anlamına gelir.

Kullanıcı hikayesinde aynen şu şekilde anlatıyor. Olayı yaşayan kişi “Yatakta uzanıyordum, televizyon izliyor ve ev yapımı brisket yiyordum sonra kullandığım Apple Watch beni kalp atışımın garip olduğuna dair uyaran bir mesaj aldım ve sonra kalp atış hızımın aşırı hızlı olduğunu söyledi(Bu uyarı için teşekkürler)” diye hikayesini anlattı.

Ayrıca şunları da ekledi “Bu uyarıdan sonra hemen acil servisi aradım. Eve vardıklarında beni çok ciddi bir durumun içinde bulmuşlardı. Vücudum komple şoka girmiş ve beni bir sedye aracılığı ile hemen hastaneye götürmüşler ve bu sırada travmadaymışım. Bunlar olmadan önce tamamen iyiydim ve hiç bir belirti yoktu sonra bildirim geldi, sonrasında ise kendimi hastanede buldum.” diye anlattı.

Kullanıcı halen tedavi sürecinde olduğunu ve doktoruna sürekli tedavi ve kontrole gittiğini söylüyor. Eğer erkenden yardım istemeseydi, herşey çok daha kötü ve farklı olabilirdi. Apple Watch Akıllı saatin ne kadar yararlı olabileceğini bu noktada görmüş olduk.

Bu olaylar teknolojiye veya Apple Watch gibi cihazlara ön yargılı bakan insanların fikirlerini az çok değiştirdiğini görebiliyoruz.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.