Bilgisayar Yedekleme Rehber

Bilgisayar Yedekleme Rehber
Bilgisayar Yedekleme Rehber

Eğer bilgisayarınızda önemli dosyalarınız varsa ve planlı yedekleme veya direk bir yedekleme yapmak istiyorsanız bu yazımızın tam size göre olduğunu söylemeliyim.

Bilgisayarınızdaki dosyaları yedeklemek yapacağınız en önemli şeyler birisi olduğunu belirtmeliyiz çünkü herhangi bir saldırı, virüs bulaşması veya hdd, ssd hatası bütün dosyalarınızın kaybolmasına ve geri getirilemeyecek olmasını sağlayabilir. Bilgisayar Yedekleme en az bilgisayarınızı kullanmanız kadar önemli olduğunu belirtmeliyim.

Fakat ücretsiz yedekleme araçları ile beraber bu sorunu ortadan kaldırabiliyoruz. Ayrıca bu yedekleme araçları sizin zaman kaybetmemenizi sağlıyor. Ayrıca otomatik yedekleme özelliğini açarak günün belirli saatleri dosyalarınız otomatik olarak yedekleme yapabiliyor. Yani ana bilgisayarınızda sorun oluştuğunda endişelenmenizi gerektirecek bir durum oluşmuyor ve otomatik yedekleme yaptığından dolayı çok kolay şekilde dosyalarınızı güvende tutuyorsunuz.

Ayrıca yedekleme aracının ücretli versiyonunu satın alırsanız eğer tüm dosyalarınızı başka bilgisayara aktarma, mail yedekleme ve ücretsiz kurtarma seçeneklerini sunuyor.

Yedekleme Çeşitleri

3 farklı yedekleme çeşidi olduğunu söylemeliyiz. Bu yedekleme çeşitlerinin artı ve eksi yönleri var fakat biz genel olarak bu yedekleme çeşitlerini sıra ile anlatacağız ve siz kendinize en uygun yedeklemeyi seçebileceksiniz.

Öncelikle ilk yedekleme full yedekleme tipi yani bunu seçtiğiniz zaman bütün var olan dosyalarınızı yedekleme yapacaktır. Bu durum biraz uzun sürebilir çünkü bilgisayarın içerisinde bunun her bir dosyayı sizin için yedekleyecektir. Fakat bunun ilk aşamada yapılmasını öneriyoruz çünkü sonraki yedekleme tiplerini bu sayede kullanabileceksiniz.

İkinci yedekleme tipi şu şekilde en son yaptığınız yedeklemeden sonra sadece değişiklik yapılan dosyaların kopyalarını yedekleme yapıyor. Full yedeklemeden sonra bu yedekleme çok hızlı oluyor. Çünkü sadece değişiklik yaptığınız dosyalar için yedekleme yapılıyor.

Üçüncü ve son yedekleme tipi en son yapılan yedeklemeden sonra değişen dosyaların yedeklerini direk yedekleme yaparak değiştiriyor. Yani değişiklik yapılan dosyaların kopyaları yedeklenmiyor direk değiştiriliyor.

Nasıl Otomatik Yedekleme Yapabilirsiniz?

EaseUS

1- Uygulamayı İndirin

Öncelikle EaseUS Todo yedekleme uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Ücretsiz versiyonunu indirirken sadece mail adresinizi girmeniz yeterli olacaktır daha sonra otomatik olarak indirmeye başlıyor. Daha sonra uygulamayı yükleyin. Yükleme yaptıktan sonra size lisans soracaktır eğer ücretsiz versiyonunu kullanmak istiyorsanız “Later” diyip bu aşamayı atlayabilirsiniz. En son karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

easeUS todo

2- Dosyalarınızı ve Dosya Konumuzunu Seçin

Burada yer alan “System backup” kısmına tıklamanız gerekiyor. Daha sonrasında karşınıza gelen pencerede tüm bilgisayarı mı yedeklemek istiyorsunuz, belirli dosyalarımı ya da sistem dosyalarımı? Bunlardan birisini seçmeniz gerekiyor. Burada yer alan yedekleme konumunu nereye yedekleme yapacaksanız orayı seçin.

3-Düzenli Yedekleme Yapın

Bu aşamadan sonra düzenli yedekleme yapabilirsiniz. Uygulamanın sol alt tarafında bulunan “Schedule : Off” kısmına gelerek farklı zaman dilimlerinde ayarlamalar yapabilirsiniz ve hangi yedekleme türünü seçeceğinizi de buradan ayarlayarak yedeklemeyi yapmaya başlayabilirsiniz.

Umarım Bilgisayar Yedekleme rehberini beğenirsiniz.

İndirme Linki : https://www.easeus.com/backup-software/tb-free.html?x-clickref=1011l7MS27Vd

Daha fazla nasıl yapılır yazısı için Teknovv Nasıl Yapılır