Çin, 600 Km/h Maksimum Hıza Sahip Trenini Tanıttı! İşte detaylar

  0
  131

  Çin’in Maglev teknolojisini kullanarak inanılmaz şeyler yaptığını biliyoruz. Ülkenin önde gelen tren üreticisi Maglev teknolojisini kullanarak saatte 600 Km hıza çıkabilen protatip trenini tanıttı. Trenin geliştirme aşamasını devlete ait olan “China Railway Rolling Stock Corporation” üstelenecek ve 2021 yılında üretime geçilmeden önce bi kaç yıl test edileceği belirtildi.

  Trenin hızını 600 Km olduğunu biliyoruz. Size ne kadar hızlı olduğuna dair fikir vermek gerekirse Pekin ve Şanghay arası uçakla seyahat süresi yaklaşık 4 saat 30 dakika sürüyor ama yeni Maglev treni yolculuk süresini 3 saat 30 dakikaya indiriyor.

  Uçaktan çok daha avantajlı olacağını görebiliyoruz. Uçakların genellikle ortalama hızı 922 Km/h olduğunu söyleyebiliriz ama bu kadar hızlı haraket etsede kalkış izni alınması, rampa bağlantısı yapılması ve bunun gibi bir çok faktör zaman kaybı yaratıyor. Bu tren platform’dan platforma seyahat edecek ve aynı şekilde prosedür işlemleri gerekmeyecek. Yolcuların uçuşlarda olduğu gibi önceden gelmelerine gerek kalmayacak ve bu da yolcular için önemli bir zaman tasarrufu sağlayacaktır.

  Çin’in zaten Maglev teknolojisini kullanmada öncülük ettiğini söyleyebiliriz. İleri dönemlerde bu teknoloji’nin çok daha fazla alanda ve çok daha hızlı taşıtlar yapılması için kullanılacağını söyleyebiliriz.

  Kaynak : Edition.CNN

  Daha fazla haber için : Teknovv Haberler