Çin, Kripto Para Madenciliğini Yasaklamayı Düşünüyor

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest

En büyük Kripto Para madenciliği yapan ülkelerden biri şu anda Çin olduğunu biliyoruz. Çin de yapılacak düzenlemelerden biriside Kripto Para madelciliği ile ilgili yasaklar getirecek olması oluyor.

Peki neden Kripto para madenciliğini yasaklamak istiyorlar diye soracak olursanız. Nedeni Çin hükümetinin bu para kazanma yolunun “istenmeyen ekonomik aktivite” olarak sınıflandırması oluyor.

Çin’in Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından bu hafta başında yayınlanan resmi dökümanda hükümet Kripto para madenciliğini istenmeyen ekonomik aktivite olarak tanımladı.

Düzenleyici kurum tarafından yayınlanan makale de Bitcoin gibi dijital para birimlerinin madenciliğinin yasaklanması önerisi bulunuldu ve Kripto para madenciliğinin değerli kaynak israfına neden olduğu belirtiyorlar.

Kripto para madenciliği için özel ve güçlü bilgisayarlar, ekran kartları ve bu medenciliği yapabilmesi için bilgisayarların harcadı yüksek miktarda enerji miktarı gerekiyor. Bitcoin madenciliğinde harcanan enerji neredeyse bir çok küçük ülkenin harcadığı enerji miktarına eşit olduğu belirtiliyor. Bu da Dünyamıza gözle görülür hasar veriyor ve ileride bize çok büyük etkisi olacağı düşünülüyor.

Çin, kripto madenciliği ile ilgili çok dikkatli adımlar atıyor. Çin Halk Bankası, Eylül 2017’de madeni para tekliflerini ve ICO’ları yasaklamıştı. Şimdi bu durum ülke çapında genişledi ve Çin hükümeti Kripto para madenciliğini yasaklamayı düşünüyor.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.