Çin’e Girmek İsteyen Turistlerin Telefonlarına İzleme Uygulaması Yüklenmeye Başlandı

  0
  178

  Sitemizde yayınladığımız yazıyı okumuş olabileceğini düşünüyoruz ama okumadıysanız sonraki cümledeye tıklayarak o haberi de okuyabilirsiniz. Bildiğiniz gibi artık Amerikan vizesine başvurulurken artık sosyal medya hesap bilgilerininde sunulması isteniyor. Bu işlemin yapılmasının en mantıklı nedenlerinden bir tanesi ne tür insanların vize başvuru yaptığını ve genel kontrol yapılması sağlanıyor. Ayrıca sosyal medyası kontrol edilen kişilerin ulusal bir tehdit olup, olamayacağı kontrol ediliyor.

  Bazı kişiler bu uygulamaya karşı çıktı ve gizliliğin ihlal edildiğini belirtti ama görünen o ki Çin tamamen farklı bir uygulama ile karşımıza çıktı. The Guardian’nın yayınladığı rapora göre Çin’de bulunan sınır polisleri Sincan Uygur Özerk Bölgesi giren ziyaretçilerin telefonlarına gizli olarak uygulama yüklendiğini belirtti. Bu uygulamanın özellikle Kırgızistan tarafından girilen ziyaretçilere uygulandığını söyleyebiliriz.

  Yüklenen bu uygulama ile cihazında bulunan E-mail hesaplarına, yazılan mesajlara ve iletişim bilgilerine ulaşılabiliyor. Privacy International şirketinden Edin Omanović,”Bunun son derece yanlış olduğunu ve yanlış bir haber makalesini veya uygulamasını indirmenizin sizi gözaltı kamplarına sokabilecek bir ülkede bu durum son derece endişe verici.” diye belirtti.

  Şu anda Çin’de neler olduğunu merak edenler için Çin hükümetinin Müslümanları topladığı ve onları hükümetin “yeniden eğitim kampları” diye adlandırdığı yerlere yerleştirdiği iddia ediliyor.

  Kaynak : theguardian

  Daha fazla haber için : Teknovv Haberler