Coronavirüs Akıllı Telefonunuzda Ne Kadar Yaşayabilir?

Telegram Linkedin Pinterest
Alina Troeva/Shutterstock.com
Coronavirüs Akıllı Telefonunuzda Ne Kadar Yaşayabilir?

Akıllı telefonlar her gün kullandığımız ve elimizden ayırmadığımız cihazlardır. Bu nedenle akllı telefonlara mikrop mıknatısı demek yanlış olmaz. Yeni bir virüs olan Coronavirüs yayılması ile birlikte akıllı telefonlarımızın hijyenine hiç olmadığı kadar önem vermeliyiz. Bu virüs potansiyel olarak telefonunuzun ekranında günlerce yaşayabilir.

Bildiğimiz kadarıyla 96 Saat

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri(CDC)’nin yapmış olduğu açıklamaya göre eğer SARS-CoV-2 virüsü bulunan bir noktaya dokunup ağzınıza, burnunuza veya belki de gözlerinize dokunduğunuz zaman direk olarak COVID-19 virüsünü vücudunuza almış olabilme ihtimaliniz çok yüksek. Organizasyonun yapmış olduğu önerilerde günlük olarak hem kendi temizliğinize hemde yüksek oranda dokunulan bölgelerin günlük olarak dezenfekte edilip temizlik yapılması öneriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 2003’teki orijinal SARS-CoV virüsü cam yüzeylerde 96 saate (dört gün) kadar kalabiliyordu. Paslanmaz çelik ve plastik yüzeylerde ise 72 saate (üç gün) kadar kalıyordu. Daha fazla ayrıntı için, Dünya Sağlık Örgütü’nün kendi yayınladığı orijinal SARS virüsü hakkındaki bu raporda “SARS koronavirüsünün stabilitesi ve direnci” hakkındaki açıklamayı 29’uncu sayfada bulabilirsiniz.

National Institutes of Health (NIH) yaptığı yeni araştırmaya göre yeni koronavirüsün (SARS-CoV-2) plastik ve paslanmaz çelik gibi yüzeylerde 72 saate kadar (üç gün) gibi bir süre yaşayabildiği açıklamasında bulundu.

Bilim insanları henüz cam yüzeyde coronavirüsün ne kadar yaşayabildiğini test etmedi ama daha önceki SARS coronavirüs ile benzer sonuçlar verecektir.

Buna göre şu anki Corona virüsü’nün 4 gün boyunca cam yüzeyde yaşayabileceğini ve bulaşıcı olduğunu varsaymak sağlığımız açısından iyi olacaktır. Bu durum dokunduğunuz Android ve İOS cihazları, kullandığınız tabletler ve dokunmatik yüzeye sahip laptoplar dahil hepsi için geçerli bir durum.

Dışarı Çıkarsanız Telefonunuzu Dezenfekte Edin

shutterstock

Teorik olarak eğer akıllı telefonunuz ile dışarı çıkmaya karar verdiyseniz, 4 gün boyunca karantinaya almanız ve dokunmamanız en mantıklı seçenekler arasında olacaktır.

Fakat bunun çok olası olacağını düşünmüyoruz. Akıllı telefonunuzu sürekli kullanıyor olacaksınız ve virüsü başka yüzeylere yaymanız çok olası olacaktır. Coronavirüs cam yüzeylerde uzun süre yaşayabildiğini düşünürsek cep telefonunuzu düzenli dezenfekte etmelisiniz.

Eğer Corona virüsünden korunmak istiyorsanız, akıllı telefonunuzu dışarıdan geldikten sonra sterilize etmenizi öneririz. Eve döndüğünüz zaman ellerinizi iyice yıkayın ve akıllı telefonunuzu da dezenfekte edin. Akıllı telefonunuzu sterilize etmeden ellerinizi yıkarsanız, akıllı telefonunuza dokunabilme ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Önce akıllı telefonunuzu dezenfekte etmeyi unutmayın. Eğer bu şekilde belirli bir adımla dezenfekte işlemi yapmazsanız, virüsü başka yüzeylere hatta etrafınızdaki kişilere bile bulaştırma ihtimaliniz yüksek olur.

Bir süre dışarıda vakit geçirecekseniz eğer telefonunuzu temizlemek için düzenli olarak el dezenfektanı kullandığınız veya ellerinizi yıkadığınız gibi düzenli olarak dezenfekte edici mendiller ile akıllı telefonunuzu da dezenfekte etmek için kullanmalısınız. Özellikle dışarı çıktığınız zaman yüzünüze kesinlikle dokunmamalısınız.

Eğer telefonunuza gelen aramaya cevap vermek zorundasınız bu sefer yüzünüze dokundurmadan bir uzakta tutarak bu işlemi yapın. Fakat en iyi yöntem telefonunuzu sık sık dezenfekte etmekten geçiyor.

Virüs Diğer Yüzeylerde Ne Kadar Süre Yaşayabiliyor?

National Institutes of Health (NIH) araştırmasına baktığımızda virüsün 24 saate kadar kartonda, dört saate kadar bakırda ve hatta üç saate kadar Aerosol formunda dayanabildiği belirtiliyor.

Virüsler teknik olarak “canlı” olarak kabul edilmez, bu nedenle yüzeylerde ne kadar “yaşayabilecekleri” hakkında konuşmak teknik olarak yanlış olacaktır. Virüslere hala bulaşıcı olmaları durumunda “canlı” olarak ifade ederiz.

Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.