Coronavirüsü İçin Hangi Maskeyi Almalıyım?

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Coronavirüsü İçin Hangi Maskeyi Almalıyım?
Coronavirüsü İçin Hangi Maskeyi Almalıyım? N95

Çin’de maske üreticileri ve koruyucu maske satan dükkanlar da artık maske kalmadı. Sizce de Coronavirüsün’den korunmak için şimdiden maske almanız gerekmez mi?

Rehberimiz’de size Coronavirüsü için hangi maskeyi almalıyım hakkındaki kafanızdaki soru işaretleriniz cevaplayacağım. Şu anda tam olarak 170 üzerinde ölü sayısı 8,100 kişininde virüsü taşıdığı resmi rakamlar olarak karşımıza çıkıyor. Tam olarak şu anda 19 ülkede bu virüsü taşıyan vakaların görüldüğü belirtildi. Fakat bu sayının önümüzdeki günlerde pik yaparak ve katlanarak sayısının artacağı söyleniyor. Bu sayılara baktığımız da bile durumun ne kadar ciddi ve kontrol’den çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Şu anda vürüsün ulaştığı ülkeler : Avustralya, Kamboçya, Kanada, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hindistan, Japonya, Malezya, Nepal, Filipinler, Singapur, Güney Kore, Sri Lanka, Tayvan, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve Vietnam olarak açıklandı.

Şunu belirtmeliyiz ki bunlar Çin’in resmi olarak açıklamış olduğu rakamlar. Yani bu rakamların çok daha fazla olabileceği gerçeğini aklımızdan ayırmamamız gerekiyor.

Corona Virüsünün İlk Belirtileri Neler?

Öncelikle belirtilerin çoğu soğuk algınlığına çok fazla benziyor fakat bu belirtilerden sonra hastalığın giderek artması ve ağırlaşması durumda Corona virüsünün olduğu söylenebiliyor.

İlk belirtileri :

  • Yüksek Ateş
  • Öksürük
  • Boğaz Ağrısı
  • Nefes Almakta Zorluk Çekmek

Eğer bu belirtilere sahipseniz kişisel olarak öncelikle temizliğe önem vermeli.

Kaynak : CDC

Corona Virüsün’den Korunma Yöntemleri

  • Hasta insanlar, canlı olarak satılan hayvanlar, ölü veya canlı sokak hayvanları ve pişmemiş etten uzak durulması gerekiyor.
  • Sabun ile ellerin 20 saniye boyunca düzgün bir şekilde yıkanması gerekiyor ve bunun sık sık yapılması tavsiye ediliyor.
  • Eğer hasta hissediyorsanız ve bu belirtilere sahipseniz direk olarak hastaneye başvurulmasını öneriyoruz.
  • Hasta şekilde yolculuk yapılmaması gerekiyor.
  • Öksürürken ağzınızı peçete ile kapatmanız gerekiyor.

Coronavirüsü İçin Hangi Maskeyi Almalıyım?

Bu rehberde size detaylı, kısa ve öz bilgiler vererek hem bu virüsü hemde hangi koruyucu maskeyi kullanmasınız bunu söyleyeceğim. Eğer piyasadaki maskeler tükenmeden hem ailenizi, hemde kendinizi korumak istiyorsanız okumaya devam etmelisiniz.

Maskeye İhtiyacınız Var Mı?

Şu anda virüs 19 ülkede görüldü ve bir çok ülkede görülmesi bekleniyor. Ayrıca son yapılan açıklama ile Dünya Sağlık Örgütü uluslararası acil durum ilan ettiği için tedirgin olmalıyız fakat hazırlıksız olmamalıyız. Şu şekilde açıklamam gerekirse şu anda Çin’de görülen bu virüs için kullanılan maskeler tükenmiş durumda ve talep çok fazla bu demek oluyor ki Virüsün Türkiye’de görülmesi ve vakaların artması durumunda kesinlikle bu maskeye ihtiyaç duyacaksınız.

Coronavirüsü İçin Hangi Maskeyi Almalıyım ve Hangi Tür Maskeye İhtiyacım Var?

CDC ( Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri) yapmış olduğu araştırmalar ve önerilerine göre Corona Virüsün’den korunmak için en iyi maske N95 kodlu maske olarak açıklandı. Açıklama buradan ulaşabilirsiniz.

N95 maske türü yüze çok yakın olan ve havadaki küçük parçacıkları filtrelemek için tasarlanmış bir solunum maskesinin bir türü olduğunu söyleyebiliriz. Eğer alacağınız ve kullandığınız maskelerde N95 ibaresi varsa bu havadaki 0,3 mikron küçüklüğündeki partiküllerin �’nin filtreleyeceği anlamına geliyor. Fakat Corona Virüs ailesinin çok geniş olduğu belirtiliyor ve bu virüsün 0.1 mikron boyutlarına kadar küçük partiküllere sahip olabilir. Teorik olarak N95 model maske kullansanız da halen çok küçük partiküllerin geçebilme ihtimali olabileceği unutulmamalı.

Önemli uyarı olarak belirtmeliyiz ki bu maskeler çocuklar da, yüzünde sakal olan kişilerde ve akciğer sorunu olan kişilerin kullanmaması gerektiğini ve işe yaramadığını belirtiliyor.

Normal Maske Kullanabilirmiyim?

Şu şekilde belirtmeliyim ki normal maskelerin, N95 model maskeler gibi koruyucu özelliği yok. Ayrıca normal maskelerin virüsü durdurmak için çok zayıf olduğunu ve işe yaramayacağını söylemeliyiz.

Eğer N95 Model Yüz Maskesi Bulamıyorsanız, Ne Yapmalısınız?

Öncelikle eğer maske bulamıyorsanız veya stoklarda tükenmişse Panik yapmamalısınız!!!

Hatırlatmamız gerekiyor ki eğer şu anda hasta kişilere bakan doktor değilseniz veya çok yakınlık kurmadıysanız, bu maskelere ihtiyaç duyma oranınızın az olduğunu söylemeliyiz. Fakat N95 model maskeye sahip değilseniz, kişisel olarak yapabileceğiniz bir kaç şey olduğunu söylemeliyiz. Öncelikle ellerinizi sık sık, sıcak ve sabun ile çok iyi bir şekilde yıkamanız gerekiyor. Gözlerinizi kaşımamalısınız, yüzünüze çok sık dokunmamalısınız, tüm yiyeceklerinizi iyice pişirerek yemelisiniz ve yeterli uyku almalısınız. Sağlıklı beslenmelisiniz ve virüs taşıyabilecek veya şüphelendiğiniz kişilerden uzak durmalısınız. Bunlar yapmanızın neden bünyenizi sağlıklı ve sağlam şekilde tutarak, hasta olmanızı elinizden geldiğince önleyebilmek.

Bu rehberimiz de “Coronavirüsü İçin Hangi Maskeyi Almalıyım” ve çeşitli bilgiler vererek sizelere yardımcı olmaya çalıştım.

Daha fazla haber için Teknovv Haberler

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.