COVID-19 Dolandırıcıları Alman Hükümetinden Milyonlarca Euro Çaldı

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
COVID-19 Dolandırıcıları Alman Hükümetinden Milyonlarca Euro Çaldı
COVID-19 Dolandırıcıları Alman Hükümetinden Milyonlarca Euro Çaldı

Dolandırıcılar kimlik doğrulama eksikliğinden yararlanarak milyonlarca euro çaldılar.

Handelsblatt’a göre yapılan araştırmada başvurularda kimlik doğrulama sisteminin doğru bir şekilde kontrol edilemedeğinden dolayı dolandırıcıların Alman hükümetinden COVID-19 pendemisinden dolayi mali yardım için tahsis edilen on milyonlarca avro çalmış olabileceğini vurguluyor. Siber suçlular klasik bir kimlik avı planı kullandılar: Birincisi, North Rhine-Westphalia (NRW) eyaleti tarafından koronavirüs yardımını işletmelere ve serbest meslek sahiplerine dağıtmak için kullanılan resmi web sitesinin bir kopyasını oluşturdular. Daha sonra kullanıcıları sahte web sitesine çekmek ve kimlik bilgilerini çalmak için bir e-posta kampanyası başlattılar. Sonrasındaysa dolandırıcılar kendi banka hesaplarını kullanırken bu kişiler adına mali yardım talep ettiler.

Yerel yönetimin ödemeleri geçici olarak askıya aldığı ve sitesini çevrimdışı yapıldığını açıkladı 9. Bu olaydan sonra Polise yapılan şikayetlerde 9.000 € ile 25.000 € arasında değişen 576 resmi sahtekarlık raporu alındığı belirtildi. Bu demek oluyor ki hükümetin 31 ila 100 milyon euro arasından dolandırıldığı anlamına geliyor.

Sorun aslında NRW hükümeti tarafından taranmış kimlik belgeleri talep edilmemesi. Bunun yerine başvuru sahipleri web sitesinde yalnızca ek bir doğrulama olmaksızın formları doldurmaları istenmişti. Hükümet, Koronavirüs finansman sağlayacağı web sitesini tekrar ek kimlik doğrulaması ile birlikte tekrar çevrimiçi hale getirdi ve başvuru sahibinin banka hesabı eğer kayıtlıysa bu taleplerinin alınacağı bildirildi.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.