Eğer İPhone Cihazınız Yenilenmiş (Refurbished) ise Nasıl Kontrol Edersiniz

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Eğer İPhone Cihazınız Yenilenmiş (Refurbished) ise Nasıl Kontrol Edersiniz
Eğer İPhone Cihazınız Yenilenmiş (Refurbished) ise Nasıl Kontrol Edersiniz

Eğer kullanılmış bir İPhone aldıysanız, cihazınızın geçişini merak edebilirsiniz. Cihazın ilk satıldığı zaman kullanıcı bu cihazı Apple’dan yenilenmiş(Refurbished) bir cihaz olarak mı yoksa yeni hiç kullanılmamış bir cihaz olarak mı satın alındı? İşte bu sorunun cevabını arıyorsanız, bütün detayları ile yazımızda bulabilirsiniz.

İPhone’unuzun Model Numarasını Bulmalısınız

İPhone yenilenmiş (Refurbished) bir cihaz olup olmadığını kontrol etmek çok kolaydır. Cihazınızın Ayarlar uygulamasını açın. Daha sonra Genel > Hakkında kısmına gelin.

Hakkında bölümüne geldiğiniz zaman cihazın adı, yazılım sürümü ve model numarası gibi bilgiler de dahil olmak üzere iPhone hakkında önemli bilgilerin bir listesini size sunar.

Burada yer alan Model numarasına çok dikkat edin, çünkü bu model numarası size iPhone cihazınızın geçmişi hakkında size bilgi verecektir.

  • Model numarası M ile başlıyorsa, Apple’dan yeni bir cihaz olarak satın alınmış demektir.
  • Model numarası F ile başlıyorsa, Apple veya Apple yetkilileri tarafından İPhone cihazınız yenilenmiş (Refurbished) ve o şekilde satılmıştır.
  • Model numarası P ile başlıyorsa, gravürlü kişiselleştirilmiş bir iPhone olarak satıldığını belirtil. Yani cihaz satın alınırken özel olarak üzerine isim veya istediği şeyleri yazdırmıştır.
  • Model numarası N ile başlıyorsa, Apple arızalı bir iPhone ile değiştirme işlemi yapmıştır.

Eğer İPhone cihazınızın yenilenmiş olduğunu fark ederseniz, bunun için çok fazla endişelenmenize gerek olmadığını söylemeliyim. Apple tarafından sertifikalı olarak yenilenmiş ürünleri çok titiz bir süreçten geçiyor ve hiç bir sorun kalmıyor. Cihazın her donanımı ve kasası iyice temizleniyor, gerekirse kırık parçaları değiştiriliyor. Ayrıca pili ve dış kasası sıfır parçalarla değişim yapılıyor.

Genel olarak şunu söylemek gerekirse Apple’ın Sertifikalı Yenilenmiş ürünler yeni ve sıfır iPhone’lar gibi görünür ve çalışması da aynı şekilde sıfır cihazlar gibidir. Fakat yasal nedenlerden dolayı Apple bunları yeni olarak satamaz. Apple genellikle bu yenilenmiş ürünleri büyük bir indirim ile satışa sunuyor veya bozuk cihaz ile değişim yapılırken müşterilere değişim yapılmış cihaz olarak veriliyor.

Ayrıca cihazınızın garanti kapsamında olup olmadığını kontrol edebilmeniz için Apple’ın Servis ve Destek Kapsamı sayfasına gidin.

3. Parti Servisler Tarafından Yenilenmiş Cihazlar

Telefonunuz daha önce Apple tarafından yetkilendirilmemiş bağımsız bir servis tasarından yenilenmiş ise model numarası bunu yansıtmayabilir ve bunu bilemezsiniz. Yani Apple tarafından yenilenmemiş cihazları satın almamanızı öneriyoruz çünkü Apple’ın katı kurallarından dolayı bu cihazlar çok sıkı şekilde yenileniyor. Eğer Apple tarafından yenilenmiş bir cihaz ise içiniz rahat şekilde satın alabilirsiniz.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.