Facebook ve Instagram Video Kalitesini Düşürdü

  Facebook ve Instagram Video Kalitesini Düşürdü
  Facebook ve Instagram Video Kalitesini Düşürdü

  Corona Virüs sebebi ile insanların evde daha çok vakit geçirmesi çok daha fazla kişinin İnternet kullanmasına neden oldu ve kesintilerden dolayı bazı kısıtlamalar getirildi.

  Sosyal medya şirketleri, COVID-19 salgını sırasında evde kalan insanlardan gelen taleplerle ve internet yoğunluğu ile başa çıkabilmek için video kalitesini düşürme düşürme yoluna gittiklerini açıkladılar. Facebook’un sözcüsü yaptığı açıklamada hem Instagram hemde Facebook sosyal ağlarındaki yoğunluk nedeni ile video bit hızlarını “geçici olarak azaltılacağını” söyledi.

  Tabi ki bu kararın şaşırtıcı olmadığını belirtmeliyiz. Netflix ve YouTube gibi video hizmeti veren şirketler şu anda belirttiği üzere video kalitelerini düşürdüklerini belirttiler ve bu şekilde kesintisiz olarak hizmet verebileceklerini açıkladılar. Aynı şekilde Facebook ve Instagram sosyal ağlarını düşündüğümüzde 2019 yılının Haziran ayından itibaren sadece Avrupa’daki günlük kullanıcı sayısı Facebook için 288 Milyon tekil olarak açıklamıştı. Facebook’un bu şekilde önlem alması kesinlikle şu günlerde herkesin kesintisiz olarak iletişimde kalabilmesini sağlamasında önemli rol oynuyor.

  Ayrıca bunun iyi yanı bir çok kişi şu anda evden çalışmaya başladı ve görüntülü iletişim ağlarına yöneliyor. Bu durumda o kişilerin kesintisiz olarak çalışabilmesi için bu şekilde İnternet hızımı rahatlatmaları bir çok kişi için iyi oluyor. Fakat tabi ki sosyal medya hayranı bir kişiyseniz bu durum pek hoşunuza gitmeyebilir.

  Facebook’un yaptığı açıklamada, “Herhangi bir potansiyel ağ tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olmak için Avrupa’da Facebook ve Instagram’daki videolar için bit oranlarını geçici olarak azaltacağız. Bu yoğun dönemde herhangi bir bant genişliği kısıtlamasını yönetmek için ortaklarımızla birlikte çalışmayı ve aynı zamanda insanların COVID-19 salgını sırasında Facebook uygulamaları ve hizmetleri kesintisiz olarak kullanmasını sağlayacağız. “

  Kaynak : Phonearena