Facebook’un Resmi Kripto Parası : “Libra”

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest

Geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamalarda Facebook’un kendi kripto parasını çıkaracağı ve üzerinde çalıştıkları belirtilmişti. Facebook’un popüler olan teknolojisi ile kripto para ile ilgilenmesi ve bu teknolojiye yeteri derecede hakim olmalarının şaşırtıcı olmadığını söylemeliyiz.

Facebook kripto para piyasasına “Libra” isimli kripto para ile girecek. Ancak, “Libra” kripto parası ile ilgili söylememiz gereken şey, Facebook’un tamamen kendileri tarafından kontrol edilemeyecek. Yani şirketin son zamanlarda gizlilik skandalları ile ortaya bir çok haberi çıkmıştı ama “Libra” kripto parasının tamamen kontrol edilemeyecek olması insanların içini rahatlattığını belirtmeliyiz.

“Libra” kripto parasının diğer kripto paralardan nasıl farklı olacağı konusuna gelirsek daha az değişken olacağı belirtiliyor. Bunun nedeni olarak “Libra” kripto parasının ABD devleti tarafından desteklenmesi olacak ve devletin parası tarafından destek sağlanacak.

Facebook’un Libra Projesi Başkanı Olan David Marcus, “Eğer 50 dolar değerinde ‘Libra’ kripto para alırsanız, 50 dolar olarak ‘Libra’ reservine geçecek. ‘Libra’ kripto parası daha stabil ve diğer kripto paraların tersine daha geleneksel bir kripto para olacak şekilde tasarlandı.” diye belirtti.

“Libra” kripto parası 2020 yılının ilk yarısında piyasaya sürüleceği bekleniyor. Facebook aynı zamanda Calibra isimli sanal cüzdanını da çıkartmayı planlıyor. Bu sayede kullanıcılar “Libra” kripto paralarını saklayabilecek, harcayabilecek ve gönderebileceler. Eğer Facebook’un “Libra” kripto parası ile ilgileniyorsanız, white paper ‘ını incelemek isteyebilirsiniz.

Kaynak : cnbc

Daha fazla kripto para haberi için : Teknovv Kripto Para

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.