Google Çalışanı Pİ Sayısının Değerini Hesaplamada Rekor Kırdı

  14 Mart günü dünya Pi sayısı günü olarak biliniyor. Google çalışanları da bu gün için Pİ sayısının hesaplanmasıyla ilgili yeni bir rekor kırdı.

  Google çalışanı Emma Haruka Iwao, yeni dünya rekoru yaratmak için şirketin bulut teknolojisinden yararlanarak, Pi sayısının hesaplanması için bir sistem kullandı.

  Bu tür hesaplamaları yapmak süper bilgisayarlar için yaygın ve sıkça kullanılan birşey ve Emma Haruka Iwao, Pi sayısının 31,415,926,535,897 basamağına kadar hesaplamak için Google’ın bulut sisteminden gücünü alarak yaptı.

  Google çalışanı Y-cruncher ismini verdiği uygulamayı Google’ın sanal bulut sistemin de kullandı. Hesaplama yaklaşık olarak 140 TB yer kaplarken, bu işlemin hesaplanması 121 gün sürdü.

  Emma Haruka Iwao şöyle bahsediyor “Pi sayısı çok basit gözüküyor ve 3.14 ile başlıyor. Çocukken Pi sayısının hesaplanması için bir uygulama indirmiştim. Yasumasa Kanada ve Daisuke Takahashi, o zamanlar dünya rekorunu elinde tutan kişilerdi ve onlarda Japondu ve benimde Japonya da büyümem ile ilişkilendirilebilir.” Diye vurguladı.

  Emma Haruka Iwao

  Google, ayrıca rakamları herkesin kullanabilmesi için diskin anlık görüntülerini koymuş.

  Buradan ulaşabilirsiniz : https://cloud.google.com/blog/products/compute/calculating-31-4-trillion-digits-of-archimedes-constant-on-google-cloud