Google Chrome Taracısı için 2020 Yılında Gelecek Yenilikler

  Google Chrome Taracısı için 2020 Yılında Gelecek Yenilikler
  Google Chrome Taracısı için 2020 Yılında Gelecek Yenilikler ve çeşitli özellikler.

  2019 Yılının Google Chrome için çok iyi geçtiğini belirtmeliyiz. Bu nedenden dolayı Dünyanın en popüler internet tarayıcısı oldu ve şu anda %48 ile %64 oranındaki kullanıcılar için web sitelerine girişini sağlıyor. Google Chrome tarayıcısı için 2020 yılında gelecek yenilikler hakkında daha detaylı bilgileri merak ediyorsanız haberimizi okumaya devam edin.

  Google Chrome internet tarayıcısının çok iyi olduğunu biliyoruz ve 2020 yılında bu tarayıcı için birçok yeni güncelleme ve geliştirilme yapılacağını söylemeliyiz.

  Karanlık Mod

  Karanlık mod özelliğinin bir çok popüler uygulamaya geldiğini ve 2019 yılında çok konuşulduğunu biliyoruz. 2020 yılında Google Chrome için gelecek özelliklerin başında karanlık mod özelliğini bekliyoruz. Eğer Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuz veya tablete sahipseniz, henüz test aşamasındaki Chrome tarayıcının karanlık modunu test edebilirsiniz. Yapmanız gereken şey Google Chrome uygulamasını açtıktan sonra sağ üst köşede yer alan “:” simgesine tıklamak ve buradan “ayarlar” kısmına gitmek olacaktır. Burada yer alan “Temalar” kısmında tıklayarak yer alan “Koyu” seçeneğini işaretlemeniz yeterli. Artık Google Chrome’un test aşamasındaki karanlık temasını kullanabilirsiniz.

  Google halen Chrome tarayıcı için karanlık mod ayarlarını yapmakta ve renklerde düzenlemeler yaptığını belirtmeliyiz. Henüz bu özellik beta versiyonda ama 2020 yılının ilk çeyreğinde bu özelliğin tamamlanmış versiyonunun yayınlanmasını ve aynı zamanda İOS cihazlarına da getirileceğini düşünüyoruz. Bu özellik Google Chrome taracısı için 2020 yılında gelecek yenilikler ve gelişmelerinden sadece bir tanesi olduğunu söylemeliyiz.

  Paralel İndirme

  2020 Yılında gelmesini beklediğimiz diğer bir özellikse paralel indirme. Bu özellik ile dosyaları çeşitli parçalara bölerek aynı anda indirmenizi sağlıyor. Bu özellik sayesinde birden çok dosyayı aynı anda indirebileceksiniz. Henüz test aşamasında olduğunu fakat isterseniz bu özelliği aktif edebileceğinizi belirtmeliyiz. Google Chrome uygulamasını açtık’dan sonra URL kısmına “chrome://flags” buradan sonra arama kısmına “paralel” yazdıktan sonra karşınıza çıkacaktır. Daha sonrasında Chrome uygulamasını kapatıp açtıktan sonra bu özellik devreye girecektir.

  Google Chrome Taracısı için 2020 Yılında Gelecek Yenilikler – paralel indirme

  QR Kod ile Sayfa Paylaşımı

  Bu özelliğin yolda olduğunu ve yakın zamanda Chrome uygulamasına geleceğini söylemeliyiz. Fakat bu özelliğin ne kadar kullanılacağını sizlere bırakıyoruz. Chrome Canary uygulamasını kullanan kullanıcılar için bu özelliğin kullanıldığını söylemeliyiz. Arama yaptıkları sayfaları QR kod ve kamera ile kolayca birbirleriyle paylaşabiliyorlar. QR kodun uygulamayı kullanırken oluşturulduğunu belirtmeliyiz.

  Fakat Opera tarayıcısının bu özelliği uzun zamandır kullandığını ve çok farklı bir özellik olmadığını söylemeliyiz. Ayrıca insanların QR kodlarına çok alışmadığını da belirtmeliyiz çünkü QR kodları okutabilmeniz için çeşitli uygulamalar indirmeniz gerekiyor ve bunları kameranız ile okutmalısınız.

  Yeni Sekme Değiştirici

  Şu anda kullandığınız Chrome uygulamasında eğer sekme değiştirmek isterseniz sağ üst taraftan kart işaretinde basıyorsunuz ve büyük şekilde sekmeler kart şeklinde karşınıza geliyor ve buradan istediğiniz sekmeyi seçebiliyorsunuz. Bu yöntemin etkili ve çok kolay olduğunu söylemeliyim. Fakat bunun 2020 yılında değişebileceğini ve sekme değiştirirken bir çok yeni bölüm ve farklı bir şekilde yapılacağını belirtmeliyiz.

  Yeni sekme değiştirme özelliği şu anda test aşamasında ve Chrome Canary uygulaması ile test ediliyor.

  Yavaş Websitelerini Kullanıcıyla Paylaşma

  Bu özellik bir grup Chrome tarayıcı geliştiricisi tarafından geliştirildi. Özellik nasıl çalışıyor diye soruyorsanız eğer kullanıcı herhangi bir arama yaptı ve siteye girmeye çalışıyor. Fakat sitenin hızından kaynaklı olarak ekranda kullanıcıya bu websitesi gelende yavaş açılıyor diye mesaj veriyor. Bu özelliğin amacı kullanıcı yavaş yüklenen websitesin’den çıkıp başka arama yapmasını engellemek.

  Fakat böyle bir özelliğin 2020 yılında geleceğinin garantisi olmadığını söylemeliyiz. Google’ın web sitelerini hızlandırmak ve onlara yardım etmek için çok fazla çaba gösteriyor. Eğer bu özelliği yakın zaman da görürsek şaşırmamamız gerekiyor. Eğer Google’ın sitenizi hızlandırmanız için sunduğu önerili görmek isterseniz buradaki link tıklamanız yeterli olacaktır.

  2020 yılı teknolojik gelişmelerin ve yeniliklerin olacağı inanılmaz bir yıl olacağını düşünüyoruz. Google Chrome taracısı için 2020 yılında gelecek yenilikler çok fazla olacak ve karşımızda tamamen optimize edilmiş ve çeşitli yenilikleri olan bir uygulama göreceğiz.

  Kaynak : Chrome, Google Blog

  Daha fazla haber için Teknovv Haberler