Google, Haber İçeriği Üretenler İçin Para Ödeyecek

  Google, Haber İçeriği Üretenler İçin Para Ödeyecek
  Google, Haber İçeriği Üretenler İçin Para Ödeyecek

  Google, Apple News+ benzeri uygulama üzerinde çalışıyor olabilir.

  The Wall Street‘in haberine göre Google haber içeriği üreten kişilere ödeme yapmaya hazırlanıyor. Yayınlanan rapora göre Google içerik üreticiler ile lisanslama konusunda görüştüğü belirtiliyor. Fakat henüz bu konuda net bir açıklama veya bilgi olmadığını söylemeliyiz ama Google, Apple News+ gibi ücretli üyelik sistemi üzerinde çalışılabileceğini düşünülüyor.

  Google’ın açıklamasında göre, “İnsanlara sağlıklı ve kaliteli içeriklere ulaşebilmesi için yardım etmek istiyoruz. Yapacağımız yenilik ile demokraside doğru haberciliği ve sürdürülebilir haberlerin yapılmasını destekleyeceğiz.” diye belirtiliyor. Yapılan açıklamanın devamında, “Bu durumu aşırı önemsiyoruz ve yayıncılarımızla irtibat kurmaya başladık. Google Haberler gibi yayın yapılabilecek yeni alanlar aramaya devam ediyoruz.” diye belirtildi.

  Açıklamalara göre Google genel olarak Amerika dışındaki yayın yapan Franse ve diğer bazı Avrupa ülkeleri için bu açıklamayı yaptığını belirtiyor. Yayınlanan içerikler Google’ın ücretsiz sunulan içeriklerinde yayınlanabileceği belirtiliyor.

  Google’ın yayıncılar ile yapacağı Lisans anlaşması haber siteleri için çok büyük bir adım olacaktır. Google zaten haber sitelerine çok fazla trafik gönderdiğini biliyoruz fakat henüz direk bir Lisans anlaşması ile ödeme yapılmadı. Apple’ın benzer bir ürünü olan Apple News+ geçen yıl piyasaya sürüldü ve 300’den fazla haber yayıncısı yer alıyor. Aylık ödeme planı ile tüm yayınlara erişebiliyorsunuz. Aynı şekilde Facebook’da kendi haber yayıncılığını başlatacağını duyurdu.

  Bu ürünleri çok yakın zaman’da görebileceğiz gibi gözüküyor. Umarız sadece büyük haber siteleri değil aynı şekilde küçük habercilerde bu gelişmelerden pay alabilir.

  Kaynak : The Wall Street

  Daha fazla haber için Teknovv Haberler