Google, Stadia Üzerinden 4K Oyun Oynamak İçin Detayları Yayınladı

  Google, Stadia Üzerinden 4K Oyun Oynamak İçin Detayları Yayınladı
  Google, Stadia Üzerinden 4K Oyun Oynamak İçin Detayları Yayınladı

  Stadia oyun platformu ile 4K oyunları artık dosyaları indirmeden anında oynayabileceksiniz. İşte detaylar.

  Artık oyunları stadia ile 4K çözünürlükte oynayabileceksiniz. Fakat ne gibi özelliklere gereksinim var mutlaka merak ediyorsunuzdur. İşte bunların yanıtını Google detaylı olarak verdi. Google’ın paylaştığı yazıda gereksinimler ve bir adet Chromebook veya bilgilsayar olması fakat bu cihazların Goole’ın VK9 kod çözümüne uygun olması gerektiği belirtildi. Ayrıca 4K çözünürlükte ekrana sahip olunması yeterli bant genişliğine ile en iyi görüntü kalitesi yakalanabileceği belirtildi. Bu demek oluyor ki Stadia’nın bilgisayarınıza seçici davranmayacağını ve güç konusunda düşük seviye bilgisayarlar ile rahat şekilde oynanabileceğini söylemeliyiz.

  Fakat şunu belirtmeliyiz ki yayınlanan detaylarda Apple cihazları için bilgi yok. Bunun nedeninin Apple’ın cihazlarında AV1 formatını tercih etmesi olabileceğini düşünüyoruz ve bu şekilde uyumsuzluk meydana geliyor. Yani Mac cihazlarınızda Stadia’yı açamacaksınız. Fakat 9to5Google’ın haberine göre resmi olmayan Stadia+ uzantısı ile Macbook cihazlarında 4K zorlayarak stadia ile oyun oynanabildiğini belirtti.

  Hangi platformu kullanmanızın yanı sıra oyun oynarken halen belirli kısıtlamaların olacağını söylemeliyiz. HDR ve 5.1 ses çıkışları halen Stadia üzerinden kullanıcılara sunulmadı bu yüzden oyunlardaki sesler çok daha yüzeysel gelecektir ve görüntüde buna bağlı olarak aynı şekilde olacak.