Google’ın COVID-19 Raporu “Evde Kal” Uyarılarına Ne Kadar Uyulduğunu Gösteren Raporları Yayınladı

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Google'ın COVID-19 Raporu
Google'ın COVID-19 Raporu "Evde Kal" Uyarılarına Ne Kadar Uyulduğunu Gösteren Raporları Yayınladı

“Topluluk Hareketliliği Raporları” Evde kal uyarılarından sonra insanların hangi bölgelere hangi oranda gittiğini gösteren raporlardır.

Google, halk sağlığı görevlilerinin Covid-19 pandemisine yanıt olarak insanların nasıl hareket ettiğini anlamalarına yardımcı olmak amacıyla COVID-19 Topluluk Hareketliliği Raporlarını açıkladı. Paylaşılan raporlar, “Evde Kal” talimatlarını izleyen veya izlemeyen kişilerin yerlerini göstermek için konum geçmişlerini Google ile paylaşmayı kabul etmiş olan kişiler ile oluşturulmuş raporlardır. Yani siz Google ile konum verilerini paylaştıysanız eğer bu rapordaki verilerde sizinde katkınız vardır.

Paylaşılan raporlar ile küresel toplulukların COVID-19 pandemisine yanıt verirken, bulaşma hızını yavaşlatmak için artan bir vurgu yapıldığı belirtildi. Aynı zamanda “Google Haritalar’da, belirli yer türlerinin ne kadar kalabalık olduğunu gösteren birleştirilmiş, anonimleştirilmiş veriler kullanıyoruz. Yerel bir işletmenin en kalabalık olma eğiliminin ne olduğunu belirlemeye yardımcı oluyoruz. Halk sağlığı yetkililerinden aynı tür birleştirilmiş, anonimleştirilmiş verilerin kullanılabilr olabileceğini gösterdik. Bu veriler COVID-19 ile mücadele etmek için kritik kararlar almalarına yardımcı olabilirler.” diye ifade edildi.

Raporlar şu anda 131 ülke için mevcut olduğu belirtildi. Ayrıca bazı bölgelerde eyalet veya illerinde seçilebileceği söylendi. Ülkeyi seçtikten sonra bu verileri elde etmeniz için PDF haline Google tarafından size sunuluyor.

Sunulan bu raporlar perakende ve rekreasyon (restoranlar, müzeler, alışveriş merkezleri vb.), Market ve eczane, parklar (plajlar, marinalar vb.), toplu taşıma, iş yerleri ve konutlar olmak üzere altı kategoriyi kapsamaktadır.

Örnek olarak Türkiye’deki rapora baktığımız zaman perakende ve rekreasyon (restoranlar, müzeler, alışveriş merkezleri vb.) gibi alanlarda normal zamanda olandan -75% daha az ziyaret gerçekleştiği görülüyor.

Aynı şekilde market ve eczane kategorisinde insanların -39% oranında daha azaldığı raporda belirtiliyor. Parklarda bu oran -58% oranında olurken, toplu taşıma oranının -71% oranında azalmanın olduğu belirtiliyor. Çalışma alanı ve iş yerlerinde bu oranın -45% oranında azaldığını görebiliyoruz. Bu kategoride tek artış sağlayan kısım +17% ile konut kısmı oluyor. Yani insanların bu noktada normal zamana göre +17% oranında daha fazla evde kaldığı belirtiliyor.

Şunu söylemeliyim ki Google’ın büyük miktarda anonimleştirilmiş konum verilerine erişimi bulunuyor ve belirttiğimiz gibi halk sağlığı görevlilerinin bölgelere ihtiyaca göre öncelik vermelerine yardımcı olmak için raporlar oluşturmuştur. Yani bu raporları kullanarak evde kalma oranın artırılmasına veya market ve eczane kategorisinin daha da azaltılmasına yardımcı olması bekleniyor.

Raporların yanı sıra Google, “pandemiyi daha iyi anlamak ve tahmin etmek için”, anonimleştirilmiş birleştirilmiş verilerin güncellenmiş bir veri kümesini oluşturmak için epidemiyologlarla işbirliği yapıldığını” belirtiliyor.

Google’ın bu şekilde her ülkenin verilerini sunarak Coronavirüs pendemisinin azaltılmasına yardımcı olmaya çalışıyor.

Eğer sizde verilere ulaşmak isterseniz, direk olarak PDF linkini buraya ekliyorum. Eğer kendiniz fazla ülke verilerine ulaşmak isterseniz buradaki bağlantıdan seçebilirsiniz.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.