Hangi İPhone Modelleri Su Geçirmez?

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Hangi İPhone Modelleri Su Geçirmez?
Hangi İPhone Modelleri Su Geçirmez?

Yeni çıkarılan İPhone modellerinin büyük bir kısmı su geçirmez olduğunu söylemeliyiz. Fakat bu su geçirmeme özelliğinin ne kadar dayanıklı ve iyi olduğu modelden modele değişebilir. Ayrıca cihazın için ekran ve batarya gibi donanımların değişimi veya tamiri yapıldıysa o zaman bu durum cihazınızın su geçirmeme durumunu etkileyebilir.

Ayrıca “Suya dayanıklı” ve “Su geçirmez” faktörlerinin aynı şey olmadığını bilmeniz gerekiyor. Sizin için bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Hangi İPhone’lar Suya Dayanıklıdır?

İPhone 11 Pro ve 11 Pro Max modelleri IP68 derece dayanıklılığı vardır. Apple’ın yaptığı açıklamaya göre bu cihazlar 30 dakika boyunca 4 metreye kadar derinliğe dayanabilir. Bu cihazlar Apple’ın şimdiye kadar ürettiği en “su geçirmez” telefonlardır.

IPhone XS ve XS Max modelleri de IP68 derecesine sahiptir. Apple, bu cihazların 30 dakika kadar 2 metre derinlikteki basınca dayanabileceğini iddia ediyor.

İPhone 7, 8, X ve bu modellerin Plus/Max modelleride aynı şekilde IP67 derecesine sahiptir. Apple bu modeller için 1 metre derinlikte 30 dakika boyunca su geçirmeyeceklerini iddia ediyor.

İPhone 6s modeli herhangi bir su geçirmeme sertifikasına sahip değildir. Fakat kullanıcıların testlerine baktığımızda üstün bir şekilde su geçirmeye dayanıklı olduğunu görebiliriz. İPhone SE modellerinin her iki revizyonunda da su geçirmeme özelliği yoktur.

Su Sıçraması, Su ve Toza Dayanıklılığı Farkını Anlama

Su geçirmez ve suya dayanıklı, tüketici elektroniği söz konusu olduğunda aynı şey değildir. Birçok saat suya dayanıklıdır, ancak su sıçramasından çok daha fazlasına dayanıklı değillerdir. En yeni iPhone modelleri suya dayanıklıdır, ancak bu aldıkları derecelendirmeye bağlı derinlik ve basınca maruz kalma süresi gibi teknik detaylara sahiptirler.

Apple’ın fabrikadan çıkan her İPhone modelinin su geçirmez özelliğini test etmeninin imkanı yoktu. Fakat kullanıcıların yaptığı testlerde IP68 veya IP67 derecelerinden daha iyi performanslar gösterebilen İPhone cihazlarının olduğunu görülebiliyor.

Bu durumda satın aldığınız İPhone modelinin IP derecelendirmesine çok fazla güvenmeyin. Apple cihazınızı ne kadar su geçirmez yapmasına rağmen size cihazın 0 su geçirmez olduğunun garantisini vermez.

İPhone 7 modeli dahil bu model’den sonra çıkarılan her İPhone cihazı hem toz hemde su geçirmeme direnciyle geliyor. İPhone 11 ailesinin gelmesi ile birlikte bu durum dahada geliştirilerek IP67 ve IP68 dereceleri ile birlikte gelmeye başladı.

IP derecelendirmesindeki ilk sayı toz ve kum gibi katı katı maddelere ne kadar dayanıklı olduğunu belirtir. 6 sayısı en yüksek derecedir şu anda ve İPhone 7 modelinde bu yana tüm İPhone cihazları toz geçirmez olarak çıkarıldı.

IP derecelendirmesindeki İkinci sayı (7 veya 8), sıvıların cihaza girmesini önlemede ne kadar etkili olduğunu belirtir. IP67 derecesi, cihazın 30 dakikaya kadar 1 metrelik bir derinliğe kadar inebileceğini ve işlevsel kalabileceğini garanti eder. IP68 derecesi, cihazın 1 metrenin üzerindeki derinliklere dayanabileceği anlamına gelir, ancak test süresi ve ne kadar derinliğe kadar test edileceği üreticiye bırakılır.

İPhone Cihazım Su Geçirdi. Garanti Kapsamında Mı?

Cihazınızın IP67 ve IP68 derecelendirmelerine rağmen garantiniz su hasarını kapsamaz. Eğer İPhone cihazınız su hasarı alırsa Apple bunu garanti kapsamında onarmaz.

Eğer AppleCare’e sahipseniz bu sefer Apple sizden cihazın değişimi için belirli bir ücret talep edecektir. Bu durum sadece su hasarı için değildir.

Her İPhone cihazının içerisinde sıvı temas göstergeleri (LCI) vardır ve herhangi bir su ile temasta bu göstergeler kırmızı renk alır. Bu durumda direk olarak cihazınızın su hasarı aldığını gösterir. Ayrıca bu göstergeler Macbook Pro, İPad cihazları dahil bir çok Apple ürününde mevcuttur.

Sonuç olarak eğer İPhone cihazınızın su geçirmemesini istiyorsanız eğer Apple’ın yayınladığı aşağıda yer alan durumlardan kaçınmalısınız :

  • Yüzmede, banyoda, sauna veya buhar odasında iPhone’unuzu kullanmamalısınız.
  • Cihazı basınçlı veya yüksek hızlı suya maruz bırakmamalısınız. (örneğin duş alırken, bahçe sularken gibi durumlar)
  • Cihazın basınçlı hava ile temizlenmesi su ve toz geçirgenliğine zarar verebilir. Bu yüzden yapılmaması gerekiyor.
  • Cihazı herhangi bir nedenle kasıtlı olarak suya daldırmak.
  • Cihazın hasar görmesi veya sökülmesi.
  • İPhone’u önerilen sıcaklık veya nem aralıklarının dışında kullanma.

Kısaca söylemek gerekirse Apple size İPhone cihazınızı su ile temas ettirmemeniz gerektiğini belirtir. İPhone cihazınız IP67 veya IP68 su dayanıklılık derecesine sahip olsa ve test edilmiş olsa bile kesinlikle bilerek cihazı ıslatmamalısınız.

Tamir Edilen iPhone’unuz Halen Suya Dayanıklı mı?

Apple’ın yaptığı onarımlar veya Apple tarafından onaylanan teknik servislerin yaptığı tamirler cihazınız su geçirme direncini etkilemez.

Cihazınızı tamire verdikten sonra içi açılır ve bu açılma esnasında cihazın su geçirmemesini sağlayan contalar hasar görür. Bu durumda bunların yenisi ile değişmesi gerekir. Eğer cihazınız Apple tarafından tamir gördüyse bu konuda endişelenmeniz gerekmez çünkü yenileri ile değiştirilir. Apple’ın teknik servis ücretlerinin ucuz olduğunu söyleyemem fakat kaliteli teknik eleman ve parça desteğinden dolayı vereceğiniz paraya değecektir.

Eğer Apple tarafından onaylanmayan bir teknik servise görürseniz cihazınızı kesinlikte su geçirmeme özelliğini sağlayan contaların iyi yapıştırılmasını belirtin. Çok servis bunu çok önemsemiyor fakat o zaman cihazınız dışarıdaki tehlikelere karşı daha savunmasız kalıyor. Fakat cihazınızı tamir ettirmeniz gerekiyor ise kesinlikle Apple servislerini tercih edin.

İPhone Cihazları Halen Suya 0 Dayanıklılığı Değil

İPhone cihazlarının tamemen su geçirmez olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Cihazlarınızı suya dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz ve Apple’ın bu konuda ilerleme kaydettiğini de görebiliyoruz yine de İPhone cihazınızı suya batırmamanızı öneriyoruz. Ayrıca Apple bu durumu müşteri tavsiye kısmında ve garanti şartlarında da belirtiyor.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.