Huawei, Android Yasağına Resmi Olarak Yanıt Verdi

ABD hükümeti’nin Çinli Huawei şirketini kara listeye aldığını ve ABD hükümetindeki şirketlerle iş yapmasının önüne engel olduğunu biliyoruz. Bu karar ile birlikte Google’ın da Huawei ile artık çalışmayacağı bildirilmişti. Bu karar Huawei için aşırı kritik oldunu söylemeliyiz ve ileride Huawei cihazları’nın Google’ın sahip olduğu servisleri ve Android işletim sistemini kullanamayacağı anlamına geliyor.

Huawei şimdiye kadar bu konu hakkında sessizliğini korudu ama yayınladığı açıklamada şu anda satılan Huawei cihazları için güvenlik güncellemelerini alacağını ve satış sonrası servisin süreceği belirtildi. Huawei’nin yaptığı açıklamada,”Huawei şirketi dünya çapında stokta olan ve piyasada olan Huawei, Honor akıllı telefonlarına ve tabletlerine güvenlik güncellemerini ve satış sonrası servis desteğine aynı şekilde sağlayacaktır.” diye belirtti.

Ayrıca şirket,”Küresel anlamda tüm kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak için güvenli ve sürdürülebilir bir yazılım ekosistemi hazırlamaya devam edeceğiz.” diye ekledi. Daha önce Google’ın belirttiği gibi sadece yeni cihazlara uygulanacak yani mevcut cihazlar halen destek alacak ama yeni güncellemeler olmayacağını söylemeliyiz.

Aynı zamanda sadece Google şirketi Huawei ile ilişkisini kesmedi, aynı zamanda Qualcomm ve Intel şirketleri’de ticari ilişkilerini kesme kararı aldı.

Kaynak : theverge

Daha fazla haber için : teknovv.com