Huawei P40 : Satış Tarihi, Fiyatı ve Teknik Özellikleri

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Huawei P40 : Satış Tarihi, Fiyatı ve Teknik Özellikleri
Huawei P40 : Satış Tarihi, Fiyatı ve Teknik Özellikleri

Huawei P40 Serisi hakkında bilmeniz gereken herşey.

Huawei P40 serisi Youtube üzerinden canlı yayın ile bugün 16:00 tarihinde tanıtıldı ve P40 hakkında bütün detaylar ortaya çıktı. Huawei P40, Huawei P40 Pro, Huawei P40 Pro Plus olarak P40 ailesi 3 farklı cihaz olarak ayrılıyor.

Huawei’nin bu cihazı markaların en son çıkarılan Samsung Galaxy S20, Google Pixel 4 ve gelecek aylarda çıkacak olan İPhone 12 ile rekabet halinde.

Biz sizin için tanıtımdaki tüm detayları bir araya topladık ve size sunduk. Yazının devamında P40 hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Huawei P40 Satış Tarihi ve Fiyatı

Huawei

Huawei P40 cihazı 799 Euro fiyat etiketine sahip olacak, P40 Pro modeliyse 999 Euro fiyat ile 7 Nisan tarihinde bazı bölgelerde satışa sunulacak. Her iki cihaz aynı gün satışa çıkarılacak. P40 Pro Plus cihazı ise Haziran ayından önce satışa çıkarılmayacağı belirtildi ve 1,399 Euro satış fiyatına sahip olacak.

Tanıtımda yapılan açıklamalara baktığımızda cihaz ABD’de satışa sunulmayacak. Fakat cihaz Google uygulamalarına sahip olmadığı için İngiltere’de de satışa sunulup sunulmayacağı belirsizliğini koruyor.

Huawei P40 Tasarım ve Ekran Özelliği

P40 ailesi öncelik modellerinden çok farklı görülmediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Sadece kamera yapısı ve kameranın bulunduğu bölgenin farklı görüldüğünü söyleyebiliriz.

Huawei P40 ailesinin bir dikkat çeken detayı ise ekranın tüm köşelerinin kavisli bir yapıda olması oldu. Yani sadece cihaz ekranının köşeleri kavisli değil, aynı zamanda ekranın alt ve üst köşeleri de kavisli bir yapıda. Cihazın ekranındaki bu yenilik hem daha rahat tutulmasını sağladığını hemde daha iyi bir his verildiği açıklandı.

Huawie P40 modelinin arka tarafı cam olduğu söylendi fakat Huawie P40 Pro Plus modelinin arka yüzeyinin seramik kaplama olacağı söylendi. Seramik kaplamanın hem daha dayanıklı olduğu hemde daha premium hissi verdiği belirtildi.

Huawei

Huawei P40 modeli IP53 sertifikaya sahip bu yüzden su ve toz geçirmeme özelliği bulunuyor. Fakat P40 Pro ve Pro Plus modelleri IP68 ile geliyor. Bu da Pro ve Pro Plus modellerinin baz modelden daha dayanıklı olacağını gösteriyor.

P40 ailesinin ekranlarında çentik bulunmuyor. Ön kamera ekranın sol köşesine yerleştirilmiş.

Huawei P40 modelindeki ekran 6.1 inç büyüklüğünde ve 2340×1080 çözünürlüğüne sahip. P40 Pro ve Pro Plus modellerinin ekran boyutları aynı 6.58 inç ve 2640×1200 çözünürlüğüne sahip. Bu 3 modelde de ekran yenileme hızları 90Hz.

Ekrandaki bir geliştirme daha parmak izi sensörünün boyutunun 0 daha fazla büyük olduğu ve 0 daha hızlı çalıştığı belirtildi.

Huawei P40 Kamera Özellikleri

Huawei

Huawei’nin 3 modeli de kullanıcılara üst düzey fotoğraf deneyimi yaşatacağı belirtildi fakat P40 Pro Plus bu 3 model içinde en iyi fotoğraf deneyimi yaşayabileceğiniz cihaz olacaktır.

Huawei P40 ile başlayacak olursak f/2.2 16MP ultra geniş lens, 50MP RYYB f/1.9 kamera ve 8MP telephoto lense sahip. Telephoto lens 3x optik zoom özelliğine sahip ve daha fazla dijital zoom kapasitesi var.

P40 Pro modelinin daha güçlü kameraya sahip olduğunu belirtmeliyiz. P40 Pro modeli 50MP ana kamera, 40MP geniş açı kamera ve 12 MP Super Zoom özellikli Telephoto kameraya sahip. Ayrıca Time-of-Flight (ToF) sensörüne sahip.

Super Zoom kamera 10x Optik zoom özelliğine sahip ve bu bizce yeterince etkileyici.

P40 Pro Plus modeliyse Pro modelinde çok daha etkileyici kameraya sahip olduğunu söylemeliyiz. P40 Pro Plus modeli 50MP ana kamera, 40MP geniş açı kamera, 10x optik zoomlu 8MP f/4.4 periscope, 3x optik zoomlu 8MP f/2.4 telephoto kameraya sahip. Ayrıca ToF sensörü mevcut. Bu çift zoom özelliğine sahip kamera 20x karma(optik+dijital) zoom ve maksimum 100x dijital zoom ile çok etkileyici ve sınırları zorlayan kameraya sahip olduğu rahatlıkla görülüyor.

Bu 3 cihazda 32 MP ön kameraya sahip fakat P40 Pro ve P40 Pro Plus modeli ekstra olacak ön kamerasında da ToF sensörlerine sahip.

Huawei P40 ailesi ile fotoğraf çekimlerinin çok kaliteli olacağına eminiz fakat Huawei yaptığı açıklamada video kalitesini de vurguladı. 4K time-lapse mode, 7680fps Ultra slow motion, ses zoom özelliği (zoom yaptığınız zaman sadece o noktadaki sesi alıyor), maksimumum 4K 60fps video kayıt özelliği olduğu belirtildi.

Huawei P40 Özellikleri ve Bataryası

Huawei’nin P40 ailesinin 3 modelinde de Kirin 990 5G chipset olacak. Bu chipset test edildiğinde harika işler çıkarttığını söylemeliyiz ve telefon ile optimize edildiği belirtildi. Yani cihaz ile çok iyi bir uyum içerisinde çalışacağına eminiz. Ayrıca daha az enerji tüketimi’den dolayı daha az batarya harcayacağı belirtildi. Bu chipset’in kullanılması cihazın 5G özelliğinin’de olacağını doğruladı.

Bir çok kişinin merak ettiği batarya kısmına gelirsek. Huawei P40 modelinde 3,800mAh batarya bulunacak. Huawei P40 Pro ve Huawei P40 Pro Plus modelleri 4,200mAh batarya kapasitesine sahip. Batarya kapasitelerinin çok büyük olduğunu söyleyemeyeceğiz fakat cihazın diğer aksamları ile optimizasyon içinde çalışacağı için gün sonunu rahatlık ile çıkaracağını belirtmeliyiz.

Huawei P40 modeli 22.5W şarj etme hızına sahip fakat cihazı bir tek kablo ile şarj edebileceksiniz. Yani P40 modelinde wireless şarj özelliği bulunmuyor. P40 Pro ve Pro Plus modellerinin ikisi de 40W hem kablolu hemde wireless şarjı destekliyor.

Huawei P40 Yazılımı

Huawei’nin bu 3 cihazı da EMUI 10.1 yazılımını kullanıyor. Fakat cihazlar Google’ın popüler uygulamaları olan Google Play Store, YouTube ve Google Chrome ile gelmeyecek.

Bu demek oluyor ki eğer Google’ın ekosistemin’deki uygulamalara bağlıysanız biraz zorlanacağınız anlamına geliyor ve bu uygulamaları kolay şekilde indiremeyeceksiniz. Tabi ki bir çok uygulamayı online olarak bulabilirsiniz fakat sizi biraz uğraştıracaktır. Bunun yerine Huawei kendi uygulama marketin’den alternatiflere bakabilirsiniz.

Huawei’nin uygulama konusunda size bir çok uygulama alternatifi sunabiliyor fakat Android ve İOS uygulamaları ile kıyaslandığında bu uygulamaların çok az olduğunu söyleyebiliriz. Huawei ileride çok daha fazla uygulama çıkartacak ve uygulama ekosistemini genişleteceği belirtti.

Fakat halen Google’ın sunduğu Google Play Store, YouTube ve Google Chrome gibi uygulamaları indirmek istiyorsanız, biraz araştırma yaparak kolay şekilde bu uygulamaları bulabileceksiniz.

Uygulama konusunu bir kenara bırakırsak eğer Huawei’nin yazılımına dikkat çekmek istiyoruz. Eğer daha önce Huawei akıllı telefon kullandırsanız, arayüzüne alışkınsınızdır. Fakat yeni özelliklerinde geldiğini söylemeliyiz. Örnek olarak Huawei’nin yeni sesli sssistanı Celia gibi bir çok yenilik mevcut.

Kaynak : Huawei

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.