Huawie MateBook X Pro 2019 Modeli’nin Detaylı İncelemesi

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest

Huawie MateBook X Pro modeli tanıtılalı 1 yıl oldu ve 24 Şubat ayında yanilenen yüzü ile karşılımza çıktı.

Tasarım olarak geçen yıl çıkarılan modele benziyor olsa da farkları olduğunu söylemeliyiz. Laptop da bulunan logo geçen yıl çıkarılan modele göre biraz değişiklik gösterse de web kamerasının bulunduğu yer ve portların bulunduğu konumların değişmediğini söylemeliyim. Fakat donanumsal olarak ve bazı özellikleri güncellenmiş.

Huawie MateBook X Pro 2019’da Neler Güncellenmiş?

Bu yıl gelecek olan MateBook X Pro modeli en yeni İntel işlemcilere sahip olacak bunlar İ7-8565U ve İ5-8265U işlemcileri olacak. Bu işlemciler çok fazla gözle gözükür bir performans artışı göstermeyeceğini söylemeliyim. Geçen yıl yapılan 7. Nesil işlemcilerden, 8. Nesil işlemcilere geçildiği gibi bir performans artışı olmayacak ama bir performans artışı olacağı kesin.

Huawie MateBook X Pro’nun ekran kartı Nvidia’nın en güçlü versiyonu olan NVIDIA GeForce MX250 ile gelecek. Ekran kartı 25 Watt TDP -Thermal Design Power güç ve 2 GB VRAM sahip. Gördüğünüz MX 250 ekran kartına sahip laptopların bir çoğu 15W TDP ile birlikte geliyorlar bu da Huawie MateBook X Pro’da bulunan ekran kartı kadar güçlü ve hızlı olmuyor.

Depolamaya gelecek olursak geçen yıl sunulan model de maksimum 512 GB’a kadar depolama alanı ile birlikte alabiliyordunuz. Şimdi 1 TB depolama alanı ve 16 GB maksimum RAM ile birlikte alabiliyorsunuz.

WIFI bağlantığı olarak 5GHz versiyonu kullanılıyor ve 1.7 Gbps veri aktarımı sağlayabiliyor. Ayrıca Bluetooth 5.0 bulunuyor.

Üzerinde bulunan USB-C Thunderbolt 3 güncellenmiş ve 40 Gbps veri aktarabiliyor ki bu da birden fazla 4K cihaz ve ekstra ekran kartı takabilirsiniz demek oluyor.

Huawie MateBook X Pro 2019’un Yazılımında Neler Yeni

Huawie her geçen gün kullanıcımı deneyimini artırmak için yeni özellikler ekliyor ve güncellemeler yapıyor. Mesela geçen yıl sunulan Huawie MateBook modelinde çok güzel bir kumanda merkezi vardı ve bilgisayarınızın yazılımlarının güncellenmesinden tutun, durum bilgilerine kadar bir çok özelliği bizlere sunuyordu.

Huawie MateBook X Pro 2019 modelinde bir kaç yeni ve kullanışlı özellik eklenmiş olduğunu söylemeliyiz. Daha iyi bağlantı(better connectivity) seçeneği eklenmiş ve Huawie’nin akıllı telefonları ile kolayca paylaşım yapılabiliyor.

Huawinin bu bağlantı sistemi Huawie Share 3.0 ile yapılıyor ve kolayca fotoğraflarınızı, videolarınızı veya dökünamlarınızı kolayca bilgisayarınıza veya telefonunuza yollayabiliyorsunuz.

Huawie’nin açıklamasına göre transferlerin çok hızlı olduğu ve örnek olarak 500 adet resmi 1 dakika içinde transfer edebildiği söylendi.

Huawie MateBook X Pro 2019’un Diğer Özellikleri

MateBook X pro modeli yüksek kaliteli ve CNC ile işlenmiş bir aliminyum bir kasaya sahip olarak geliyor. Gri tonun iki farklı var ve bunların bir tanesini seçerek alabileceksiniz. Ekran oranı 3:2 oranına ve 3000×2000 ekrana sahip. Bu oranlar laptopun daha kullanışlı olmasına ve 16:9 oranında dikey alandan daha çok yatay alanına sahip olması bir çok avantajı da beraberinde getiriyor.

Dokunmatik ekran çok güzel gözüküyor ve sRGB renk yoğunluğu 0. Bu değerler ekran için çok iyi olduğunu söylemeliyiz. Maksimum ekran aydınlatması 450 Nits kadar çıkarılabiiliyor. Çoğu laptop da bu oran 300 ile 400 Nits arasında olduğunu söylemeliyiz.

Ses sistemi olarak üzerinde Dolby Atmos hoparlörleri bulunuyor ve bu da çok çok kaliteli ses çıkması anlamına geliyor.

Batarya 57.4Wh kapasiteye sahip olarak geliyor ve bu katagoride gayet yeterli bir değer olduğunu görüyoruz.

Huawie MateBook X Pro 2019 Alınır mı?

Özelliklerine, yeniliklerine ve geliştirmelerine bakılırsa kesinlikle tercihe edilebilir bir ürün diyebilirim. Hem hafif ve hem güçlü bir bilgisayar çıkartmışlar. Her türlü ihtiyacınıza cevap verecek ve sizi yarı yolda bırakmayacak bir cihaz olduğunu söylemeliyim.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.