Ana Sayfa Telefonlar Huawie’nin Yeni Amiral Gemileri P30 ve P30 Pro’nun Farkları ve Öne Çıkan...

Huawie’nin Yeni Amiral Gemileri P30 ve P30 Pro’nun Farkları ve Öne Çıkan Özellikleri

Huawie, Paris de düzenlenen bir fuar ile yeni amiral gemileri olan Huawie P30 ve P30 Pro modellerini resmi olarak tanıttı. Biz bu yazımız da iki modelin öne çıkan özellikleri ve farkları üzerine konuşacağız.

Huawei P30 Teknik Özellikleri

 • Kamera Geniş Açı Lensi : 17mm, 16MP f/2.2
 • Ana Kamera Lensi : 27mm, 40MP f/2.4 OIS
 • Zoom Miktarı : 80mm, 8MP f2.4
 • Ekran Boyutu : 6.1 inç
 • Batarya : 3650 mAh
 • Depolama ve RAM Kapasitesi : 6GB RAM, 128GB Depolama Hafızası ve NanoSD Kart Desteği Mevcut

Huawei P30 Pro Teknik Özellikleri

 • Kamera Geniş Açı Lensi : 16mm, 20MP f/2.2
 • Ana Kamera Lensi : 27mm, 40MP f/1.6 + OIS
 • Zoom Miktarı : 125mm, 8MP f/3.4 + OIS
 • Ekran Boyutu : 6.47 inç ve kavisli ekran yapısına sahip
 • Batarya : 4200 mAh ve 15W Kablosuz şarjı desteği mevcut.
 • Depolama ve RAM Kapasitesi : 8GB RAM, 128/256/512 Depolama Hafıza Seçenekleri ve NanoSD Kart Desteği Mevcut

Yukarıdaki Listenen gördüğünüz gibi farkları bu şekilde sıralayabiliriz. Huawie P30 ve P30 Pro isim berzerliğine rahmen farkları çok fazla olan modeller. Huawie’nin Pro modeli normal modele göre teknik özellikler bakımından ve güç anlamında çok daha güçlü bir model. Belki hatırlarsınız geçen yıl çıkarılan Huawie P20 ve P20 Pro modelleri gibi olduğunu söyleyebiliriz.

Huawie P30 ve P30 Pro’nun Ortak Özellikleri

 • Full HD+ 2340×1080 OLED Ekran
 • Kirin 980 İşlemci
 • 32MP, f/2.0 Ön Kamera
 • WIFI AC, BT 5.0

İşlemciye gelirsek Kirin 980 İşlemci yüksek performs sunabilen son çıkan bir işlemci modeli. Bu işlemci yüksek performanslı son çıkan oyunları ve sanal gerçeklik oyunlarda çalıştırabilen ve yüksek performs sunabilen bir işlemci.

Ekrana gelirsek Huawie’nin FHD+ ekran’dan OLED ekrana geçmesi bizim ilgimizi çekti. Bu geçiş medya da söylenti uyandırsa da geçerli bir sebep için bu geçiş yaşandı. Ekran maliyetinden dolayı bu sisteme geçtiklerini ve Apple’ın 2018 de yaşanan Iphone modellerindeki fiyat artışının yaşanmamasından dolayı yapıldığı belirtildi. Bu düşünce bize çok mantıklı geldi.

Huawie’nin fiyatları kontrol etme düşüncesi ve kullanıcıyı da düşünmesi önemli noktalardan birisi olduğunu söylemeliyiz. Üstelik ToF derinlik sensörü, güçlü kamera ara yüzü ve yüksek ekran çözünürlüğünü bulunduran bu model için geçerli bir sebep.

Kameraya özelliklerine baktığımız da Huawie bu konuda da çok iyi işler başardığını söylemeliyiz. Yeni 32 MP ön kamerası çok güçlü bir kamera gibi gözüküyor. Şunu belirtmeliyizki Bokeh özelliğini kullanabilmeniz için çift kamera seçeneği bulunmuyor.

Huawie P30 ve P30 Pro Kamera Özelliği

Huawie’nin P serisin de Leica tarafından tasarlanan bir kamera sistemi bulunuyor. Geçen yıl çıkan Huawie Mate 20 Pro modelindeki kamera sistemi çok güçlü ve çok iyi işler başardığını söylememiz yanlış olmaz. Hatta 2018 Yılının en güçlü kamerasına sahip cihazdı diyebiliriz. Huawie P30 Pro’daki kamera sistemi gelirsek çok daha güçlü ve alt yapısı sağlam bir kamera sistemine sahip.

Huawie Kamera Sistemi Super Spectrum Kamera Sensörüne Sahip

Huawie’nin Super spectrum kamera sensörü 40 MP Quad Bayer filitreye sahip. Bu özellik önceki modeller olan P20 ve Mate 20 Pro’daki sensörlere benziyor ama aralarında çok büyük fark var. Bu sensörün farkı geleneksel RGB Bayer sensör yerine, RYB filitre kullanıyor. Bu özellik size çok büyük bir değişiklik gibi gelmese de Sarı renk çok daha geniş bir renk spektrumudur bundan dolayı çekimlerinizde çok daha fazla ışık algılamasını sağlar.

Çok Yüksek ISO Oranına Sahip : 409,600 ISO

Düşük ışıklı fotoğraflarınız için ISO sizin kurtarıcındır. Yeni kullanılan sensör ile ISO oranı tam 409,600’dür. Bu oran 102,400 ISO oranın sahip P20 Pro ve Mate 20 Pro ile kıyaslandığında çok yüksek bir miktar diyebiliriz. Aslında fotoğraflar da kirliği azaltmanının yolu düşük ISO seviyeleri kullanmaktır ama son zamanlar da gelişen teknolojiler ile yüksek ISO kullanan kameralar kirliği azaltmak için de arkada işlem yapmaktadır. Bu sayede düşük ışıklar da çok iyi fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

125 mm Optik Zoom

İnanılacak gibi değil ama Huawie P30 Pro modeli 125 mm optik zoom kullanmakta ve bu değer şimdiye kadarki en iyi değer olduğunu söylemeliyiz. Bu modelden önce Huawie Mate 20’deki 80mm Optik zoom en iyisiyidi. Peki P30 Pro ve P30 aynı mı kamera özelliği. Hayır değil P30 modeli 80 mm zoom özelliği olan kamerasını kullanacak.

125 mm Optik zoom yaklaşık 7.8X Optik zooma eş değer bir miktar. Bu değerleri telefonlarda görmek gerçekten mükemmel.

Bu iki modelde gerçekten çok heycan verici ve güçlü modeller diyebiliriz. P30 Pro model kardeşi olan P20 Pro modelini geride bırakacak bir çok özellik ve teknik anlamda güçlü bir telefon olmuş. Umarız fiyat anlamında da ülkemiz şarjlarında makul seviylerde olur.

Daha fazla haber için takipte kalın!