İngiltere’de Coronavirüs Komplo Teorileri Nedeniyle 5G Kuleleri Ateşe Verildi

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
İngiltere'de Coronavirüs Komplo Teorileri Nedeniyle 5G Kuleleri Ateşe Veriliyor
İngiltere'de Coronavirüs Komplo Teorileri Nedeniyle 5G Kuleleri Ateşe Veriliyor

5G teknolojisi coronavirüsüne mi neden oluyor?

5G teknolojisinin coronavirüsüne neden olduğunu söylenen komplo teorilerinin ardından İngiltere’de 5G vericilerinin bulunduğu direkler ateşe verildi, yıkılmaya başlandı. BBC’nin yapmış olduğu raporda sadece geçen hafta 3 adet 5G kulesi ateşe verildiğini ve bunları söndürmek için Polis ve itfaiyenin görev aldığını belirtti.

Vodafone İngiltere’nin yapmış olduğu açıklamada son 24 saat içerisinde 4 adet 5G kulesine insanların saldırdıkları ve bunları çalışmaz duruma getirdikleri belirtti. İngiltere’de polis bu kulelerin nasıl ateşe verildiği ile ilgili soruşturma başlattığını belirtti. Ayrıca insanların bu şekilde saldırmasından dolayı 5G hizmeti vermeyen kulelerin bile yıkıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamalarda Birmingham’daki çıkan yangınlardaki durumların araştırıldığı belirtiliyor. Eğer bu durum kundaklama olarak değerlendirilirse kuleyi ateşe veren kişi hakkında soruşturma açılacağı belirtiliyor. Ayrıca bu Birmingham’daki yakılan kulenin 2G, 3G ve 4G teknolojilerinin yer aldığını ve bölgede uzun süredir bir çok kişiye hizmet verdiği açıklandı.

Bu teknolojinin coronavirüsüne neden olma teorileri sosyal medyada çok hızlı yayıldı ve halen bir çok sosyal medya ağında şu anda çok fazla konuşuluyor. Facebook gibi sosyal medya gruplarında 5G teknolojisinin coronavirüsünün kaynağı olduğunu söyleyen ve bunlara karşı çıkan bir çok grup ortaya çıktı.

Bildiğiniz gibi Wuhan şehri Çin’deki 5G teknolojisinin kullanıldığı pilot bir şehirdi. Ayrıca Çin’in son zamanlarda 5G teknolojisini Huawei markası ile yaymaya çalışması bu komplo teorilerini güçlendirmeye başlıyor. Bu komplo teorilerinde 5G teknolojisine erişimi olan ve nüfus yoğunu çok olan ülkeleri çok daha büyük hasarlar vereceği belirtiliyor. Ayrıca İran ve Japonya gibi henüz 5G teknolojisinin kullanılmaya başlanmadığı ülkelerinde bu durumdan etkilendiği belirtiliyor.

Coronavirüsünü 5G teknolojisi ile bağdaştırabileceğimiz hiç bir bilimsel kanıt bulunmuyor henüz. Fakat komplo teorilerine baktığımız zaman 5G teknolojisini 4G veya 3G teknolojilerinden çok daha yüksek frekans’da çalışır. Bu nedenle oksijen atomları arasındaki bağların kopmasına neden olduğu belirtiliyor.

Ayrıca bu durum İngiltere de sadece bu kulelerini yakmakla kalmayıp, 5G teknolojisinin fiber optik kablo döşeyen çalışanlara da saldırıldığı belirtiliyor.

İngiliz operatör şirketleri bu tür saldırıların ülkedeki güvenliği zayıflattığı düşünülüyor. Vodafone İngiltere CEO’su Nick Jeffery, “Ulusal kriz döneminde cep telefonu direklerine bir dizi kundakçılık saldırısı yapıldığını ve bu konuda üzgünüz.” diye belirtiyor. “Bu durum artık bir ulusal güvenlik meselesi. Polis ve terörle mücadele makamları bu durum hakkında soruşturma başlattığını belirtiyor.

Ayrıca İngiliz uzmanın video ile yaptığı açıklamada bu durumu doğrular nitelikte kanıtların ortaya koyulduğu görülüyor. Fakat bu durumun henüz Coronavirüsünün nedeni olduğu bilimsel veriler ile doğrulanmadığı için kesin bir şey söylenemiyor. Aşağıdaki videoda yapılan açıklamayı ve verilen kanıtları bulabilirsiniz.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.