İPad Pro, Mac Cihazlarınızın Yerine Geçebilir Mi?

İPad, Mac Cihazlarınızın Yerine Geçebilir Mi?
İPad, Mac Cihazlarınızın Yerine Geçebilir Mi?

İPad cihazları tam olarak bilgisayarların yerlerine geçebileceği düşünülmüyordu. Fakat zamanla birçok şeyin değiştiğini söylemeliyiz. Apple’ın yazılım, donanım olarak çok fazla ilerlediğini görebiliyoruz. Ayrıca en son çıkarttığı Magic Keyboard sahip İPad Pro cihazı ile Apple’ın bugüne kadarki dizüstü bilgisayar özelliğini sunabilen en yakın özellikteki tableti piyasaya sürdüğünü görebiliyoruz.

Fakat İPad cihazlarının yeni Mac cihazları ile yer değiştirilecek mi?

iPad Pro, iPad Air, or iPad?

Benzerliklerine rağmen iPad Pro, iPad Air, or iPad cihazlarının birbirinden çok farklı olduklarını söylemeliyiz. Eğer dizüstü bilgisayarınızı tablet ile değiştirmek istiyorsanız, iPad Pro cihazı hem donanımsal, hemde yazılımsal olarak size en uygun olan tablet olacaktır.

İPad Pro cihazının başlangıç fiyatı şu anda 6399 TL fakat ekran boyutu ve dahili bellek özelliğine göre bu fiyat çok daha yukarılara çıkabiliyor. Ayrıca İPad Pro şu anda normal İPad cihazlarından çok daha yüksek fiyatlara sahip. İPad Air modelini biz standart İpad modeli olarak ele alıyoruz çünkü fiyat olarak 3999 TL başlangıç fiyatına sahip ve daha çok öğrencilerin tercih ettiği bir model.

İPad Pro modeli daha güçlü bir A12Z işlemci, iki kamera, 1 TB’a kadar depolama alanı ve bir USB-C bağlantı noktası ile birlikte geliyor. İPad Air’de normal bir A12 işlemcisi, 256 GB’a kadar depolama alanı ve tek bir 8 megapiksel kamera mevcut.

En son çıkarılan model olan İPad Pro modeli Magic Keyboard ile duyuruldu ve bu donanım ayrıca günlük olarak kullandığımız dizüstü bilgisayarlarda yer alan track pad özelliği bulunuyor. İPad Air modeliyse aynı şekilde Smart Keyboard ile kullanılabiliyor fakat Smart Keyboard üzerinde herhangi bir track pad bulunmuyor. Ayrıca ikinci nesil olan Apple Pencil’ı kullanmak istiyorsanız, o zaman sadece İPad Pro ile kullanabilirsiniz.

Genel olarak söylemek gerekirse İPad Pro çok daha premium ve dizüstü bilgisayar hissini verebilecek bir tablet. İPad Pro cihazı yüksek çözünürlüğe sahip 120 Hz yenileme hızı ile ProMotion bir ekrana ile geliyor. Bu demek oluyor ki ekranın tepki süresi çok daha iyi ve hızlı. Bu demek oluyor ki İpad Pro cihazının ekran kalitesi çok daha yüksek. Ayrıca hoparlör üzerinde de iyi geliştirmeler yapılmış.

Tabletiniz ile 4K video oluşturma veya en son 3D oyunları oynama gibi zorlu görevleri gerçekleştirmek istiyorsanız, iPad Pro tam olarak isteklerinizi karşılayacaktır. Ayrıca USB-C ile farklı bağlantılar sağlamak ve Track pad özelliğine sahip klavye ile kullanmak istiyorsanız, kesinlikle İPad Pro cihazını tercih etmelisiniz.

İPad Pro ve Air modellerinin her ikiside aynı işletim sistemi kullanıyor. Fakat siz laptop gibi çalışabileceğiniz ve o özelliklere en yakın tableti satın almak istiyorsanız eğer kesinlikle İPad Pro cihazını seçmelisiniz.

İPad Pro Artık Dizüstü Bilgisayara En Yakın Tablet

Apple’ın iPad Pro’nun en son yinelemesine yönelik pazarlaması ile şirketin ileri teknoloji tabletini nasıl konumlandırdığı konusunda bir dönüm noktasıdır. “Bir sonraki bilgisayarınızın bir bilgisayar olmadığı” iddiası, Apple’ın iPad’e ilk defa “bilgisayar” olarak bahsettiğini görebiliyoruz.

Bu şekilde belirtilmesinin bir diğer nedeni ise İPad Pro Cihazına takılabilen track pad özelliğine sahip Magic Keyboard sahesinde oldu. Tablet gibi hafif ama dizüstü bilgisayar özelliklerine sahip bir bilgisayar olarak düşünebilirsiniz.

İPad Pro ayrıca USB-C bağlantısı ile birlikte geliyor. Bu demek oluyor ki bu bağlantı sayesinde bir çok bağlayabilir ve hızlı şarj özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bağlantı yapabilecekleriniz arasında 3.5mm kulaklığınızı, HDMI girişi ve birçok farklı bağlantı noktası olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca İPad cihazları için Apple İPadOS çıkarttı ve sadece tabletlerde kullanılan ayrı bir işletim sistemi oldu. İOS’un bir dalı olan İPadOS ne kadar benzer gibi gözükse bile çok daha farklı özellikler ile kullanabiliyorsunuz. Örnek olarak vermek gerekirse İPadOS ile birlikte 50/50 veya 70/30 bölünmüş ekranlar elde edebiliyorsunuz. Bu oranlarda ekranları bölerek daha kolay çalışma olanağı sağlamış oluyor.

Apple’ın dosya yöneticisi sayesinde dosyalarınızı hem yerel olarak hemde bulut üzerinden kolayca yönetebilirsiniz. Bu özellikler İOS 11 işletim sistemi ile birlikte gelen 2018 yılına kadar çıkarılan İPhone ve İPad cihazlarında yoktu. MacOS’ta olduğu gibi şeyleri düzenlemeyi kolaylaştırmak için dosyaları renk ve etiketlerle etiketleyebilirsiniz.

İPad Pro’nun geliştirdiği bir başka alan da yazılım desteğidir. İPadOS, standart iOS sürümünden büyük ölçüde özellikleri ödünç alırken, ağır uygulamaların gelmesi, tableti yaratıcı profesyoneller için son derece daha uygun hale getiriyor. İPadOS için Adobe Photoshop, masaüstü sürümüyle aynı kod tabanını paylaşıyor.

Adobe ayrıca Illustrator ve Aero’nun full sürümlerinin yakında iPad’e geleceğini duyurdu. Bir endüstri liderinin bu tür yazılım desteği ile İPad duyulan ilgiyi çok daha fazla artıracaktır. Bunu LumaFusion veya Cubasis gibi profesyonel sınıf uygulamalarla birleştirdiğinizde iPad Pro, ciddi işler için çok daha uygulanabilir bir platform haline geleceğini söylemeliyiz.

Mac Cihazınızı Ne İçin Kullanıyorsunuz?

İPad Pro ve hatta normal eski iPad cihazları hemen hemen tüm web tarayıcısı görevleriniz yapabilir. Bunların içinde e-postaları kontrol etmeyi ve yanıtlamayı, Slack’te sohbet etmeyi, web’e göz atmayı ve diğer ofis görevlerini içerir. Aynı zamanda çoğu insan için oldukça yetenekli bir fotoğraf ve video düzenleme makinesidir.

Şu anda MacOS’in çok daha fazla özellikler yapabildiğini görebiliyoruz fakat zamanla İPadOS yazılımı MacOS çok daha yaklaşacağını söyleyebiliriz.

Açıkçası şunu belirtmeliyim ki İPad Pro cihazı şu ana kadar çıkarılmış en yakın dizüstü deneyimi sunabilen tablet. Yani Macbook Air yerine İpad Pro tercih edebilirsiniz.

Belirli Uygulamaları İçin İPad Pro Kullanmak

Temel günlük görevleri yerine getirmenin daha hızlı, daha yeni ve daha parlak bir yolunu arıyorsanız eğer İPad Pro bu ihtiyaçlarınızı yerine getirebilir.

Şu anda İPad Pro modeli piyasada bulunan herhangi bir Macbook cihazından çok daha uygun fiyatta olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca A12Z işlemcisi ile birlikte İPad Pro çok daha güçlü ve 4K videolarınızı bile kolay ve herhangi bir zorluk yaşamadan düzenlemenize imkan verecektir.

Geekbench, donanımın gerçekte ne kadar yetenekli olduğunu karşılaştıran bir kıyaslama aracıdır. 2020 MacBook Air cihazı 1.002 civarında tek çekirdekli bir skoru alırken, çok çekirdekli performans 1.997 olarak belirlendi. Karşılaştırma için, 2020 iPad Pro 11 inç, tek çekirdekli 1,113 puanı aldı ve çok çekirdekli puanı 4,608’e sahiptir.

Bu demek oluyor ki eğer MacBook Air cihazının yapabildiği herşeyi İPad Pro ile yapabilirsiniz. Hatta aldıkları puanlara baktığımızda İPad Pro cihazının Macbook Air’den çok daha yetenekli olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca film izlemek ve oyun oynamak için mükemmel bir tablet ve menteşeli bir dizüstü bilgisayardan çok daha hafif ve yetenekli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

İPad Pro Tercih Etmeli miyim?

Yukarıda yapılan kıyaslamalara göre kendiniz karar vermelisin fakat İPad Pro cihazının çok yetenekli ve güçlü olduğunu belirtmeliyim. Bu nedenle kesinlikle normal veya düşük bir bilgisayarınız varsa eğer onu satmadan bu tür bir cihaz alarak her türlü işinizi yapabilirsiniz.