İphone 11 ve Apple Watch 5 Vücut Kokusunu İzleyebilecek

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest

Eğer sarımsak yediyseniz ve farkında değilseniz bu konuda artık kimsenin sizi uyarması gerekmeyecek.

Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor ve hayatımıza yeni ve beklenmedik yararlar sağlayabiliyor. Apple bu sefer öyle bir özellikle geliyor ki eminim hepiniz kullanmak isteyeceği bir özellik. Bu özellik eğer vücut kokunuz kötüyse, sizi uyarıyor.

Cult of Mac sitesinin haberine göre Apple’ın tasarladığı sistem içindeki sensörlere havada bulunan kimyasalları izlemesine izin veriyor ve bu sayede kullanıcının kokusunu göstererek uyarmasını sağlıyor.

Apple

Peki bu özellik nasıl çalışıyor?

Apple’ın İphone 11 ya da Apple Watch 5 gibi cihazları havadaki kirliliği ve zarar verici gazları algılayarak kullanıcı bu konuda uyarıyor ve mesaj veriyor. Apple’ın bu özelliği sadece vücut’daki kokuyu algılamak için olmadığını ve bu özelliğin bir çok alanda kullanıcının yaşamını kurtarabilecek bir özellik olduğunu belirtiyor. Örneğin Karbon Monoksit gazı veya hava kirliliği gibi durumlarda kolunuzdaki saatin sizi bu konuda uyarması ve önlem almanızı sağlaması gibi düşünebilirsiniz.

Patente baktığımız da bu özelliğin en ilginç yani sistem sizin kokunuzu ayarladığınız bir tarihden önce uyarabiliyor veya vücut kokunuzun spordan sonra aşırı ağır kokup, kokmadığını tespit edebiliyor.

Patent, sistemin nasıl çalıştığını ve havadaki kimyasal kokuyu nasıl izlediğini açıklıyor. Apple bu sistemi kullanıcının kişisel hijyenini takip için tasarladığını anlayabiliyoruz.

Şimdilik Apple’ın bu özelliğini sadece patent olarak kağıt üzerinde görebiliyoruz ve İphone 11 veya Apple Watch 5’de bu özellik ile gelip gelmeyeceği konusunda resmi bir açıklama bulunmuyor.