İPhone 11’deki Deep Fusion Özelliği Nedir?

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
İPhone 11deki Deep Fusion Özelliği Nedir
İPhone 11deki Deep Fusion Özelliği Nedir

Apple’ın Deep Fusion kamera teknolojisinin nasıl çalıştığını ve tam olarak ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Eğer İPhone 11 veya iPhone 11 Pro’nuz varsa, daha iyi fotoğraflar çekmek için bu yeni görüntü işleme teknolojisini kullanabilirsiniz. Hadi bu teknolojinin nasıl çalıştığına bakalım.

Deep Fusion Teknolojisi Nedir?

Akıllı telefonlar şu anda profesyonel kameralar yerini tutamıyor henüz ama Apple her yıl İPhone kamerasını daha iyi hale getirmeyi başarıyor.

Bu teknoloji iPhone 11, iPhone 11 Pro, ve iPhone 11 Pro Max cihazların var. Ayrıca bu cihazlar İOS 13 ile piyasaya sürüldü. Ayrıca Apple bu cihazlarda aşırı geliştirmeler yaparak geliştirilmiş sensörler, ultra geniş açılı lens, gece modu ve ağır çekim selfie’ler gibi bir çok geliştirmeler ile geldi. Fakat bu geliştirmeler arasında Deep Fusion kamera teknolojisi yer almıyor ama iOS 13.2 güncellemesi ile 28 Ekim 2019 tarihinde bu teknoloji getirildi.

Phil Schiller yaptığı açıklamada “Bu teknolojinin akıllı telefonlardaki fotoğrafçılığı çok üst noktaya taşıdığını belirtti.”. Birçok akıllı telefon Gece Modu ile çok karanlık ortamlarda ve HDR ile çok parlak ortamlarda görüntü kalitesini iyileştirmek için büyük adımlar atarken, çektiğimiz fotoğraflar çok iyi olmuyor. Fakat Deep Fusion teknolojisi fotoğraflardaki gürültüyü azaltması ve orta veya düşük ışık koşullarında, özellikle iç mekan çekimlerinde çekilen fotoğraflar için ayrıntıları önemli ölçüde iyileştiriyor.

Apple bu teknolojinin nasıl çalıştığını göstermek için kazak giyen insanlar ile çekilmiş fotoğraflardan bir kaç örnek kullandı. Kazak olmasının nedeni farklı renkleri barındırmasından dolayı fotoğraflarda sık sık detayların kaybolmasına neden oluyor. Fakat bu özellik ile yapılan çekimlerde kazak ve diğer eşyaları daha detaylı ve doğal bir görüntü yakalanmasını sağlıyor.

Deep Fusion Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Apple’ın yaptığı açıklamaya göre Deep Fusion teknolojisi İPhone 11’in yeni A13 Bionic çipini kullanarak görüntüler pixel pixel işleniyor, fotoğrafın her bir bölümündeki doku, ayrıntı ve gürültü optimize edilerek karşımıza daha iyi sonuçlar çıkarılıyor. Temel olarak İPhone’nun akıllı HDR teknolojisi gibi çalışıyor. Çeşitli fotoğraflar çekilerek en temiz ve en net görüntüler elde ediliyor.

Fakat Deep Fusion teknolojisin arka planda yaptığı şey oldukça karmaşık. Kullanıcı deklanşör düğmesine orta ışıkta bastığında, kamera hemen dokuz fotoğraf çeker: dört kısa görüntü, dört ikincil görüntü ve bir uzun pozlama fotoğrafı. Uzun pozlamayı kısa görüntüler arasında en iyisi ile birleştirir. Ardından, işlemci piksel piksel işleyerek en detaylı ve net fotoğrafı oluşturmak için her ikisinden de en iyi öğeleri seçer. Bütün bunlar bir saniyede gerçekleşir.

Bu yüzden siz kameranızı açtığınız ve çekim yaptığınız zaman direk olarak İPhone cihazınız fotoğrafı albümlerde işlemeye başlayacaktır. Bu yüzden çekim yaptıktan hemen sonra albüm kısmını açtığınız zaman Deep Fusion teknolojisi çoktan o fotoğrafı işlemiş olacaktır. Bu işlemi bu kadar hızlı yapabilmesini sağlayan A13 Bionic chip yani şu ana kadar akıllı telefona yerleştirilmiş olan en güçlü işlemci.

İPhone Cihazınızda Deep Fusion Teknolojisi Nasıl Kullanabilirsiniz?

Deep Fusion teknolojisini kullanabilmeniz için iPhone 11, iPhone 11 Pro yada iPhone 11 Pro Max modellerinden birisine sahip olmalısınız. Tabi ki Apple’ın ileride çıkaracağı cihazlar bu teknolojiye sahip olacaktır fakat önceki modellerin donanımdan dolayı bu teknolojiyi kullanabilmesi mümkün değil.

Eğer bu cihazlardan birisine sahipseniz o zaman son olarak cihazınızın sürümünün mimumum İOS 13.2 olduğuna emin olun. Eğer daha eski versiyonları kullanıyorsanız yine bu teknolojiyi kullanamayacaksınız. Ayrıca İOS 13.4 versiyon güncellemesi yapmadıysanız hemen alt tarafta bulunan bağlantıdan güncellemeyi nasıl indirebileceğinizi öğrenin.

Bunu yaptıktan sonra hemen Ayarlar > Kamera bölümüne giderek “ Çerçeve Dışını Çek .” özelliğini kapatın. Bu özellik kullanışlı olsa da Deep Fusion özelliği ile uyumlu olmadığını belirtmeliyim.

Deep Fusion Özelliğini Nasıl Kullanabilirsiniz?

Apple’ın bu yıl tanıttığı diğer özelliklerden biri de en parlak görüntüyü elde etmek için birden fazla fotoğraf kullanan Gece Modu özelliği oldu. Kamera yazılımından kolay bir geçişle erişilebilir veya çok karanlık ışık koşullarında otomatik olarak etkinleştirilir.

Gece Modun’dan farklı olarak, kullanıcının bu özelliği modunu manuel olarak etkinleştirmesi mümkün değildir. Hatta açık olup olmadığına dair herhangi bir belirti bile olmaz. Apple’ın yapay zekası, çektiğiniz görüntünün Deep Fusion için uygun olup olmadığını otomatik olarak algılar ve çekimi son kullanıcı tarafından görülemeyecek şekilde işler. Bunun arkasında yatan sebep normal aydınlatma koşullarında hangi modu seçeceğiniz konusunda endişelenmeden en iyi ve hızlı fotoğraf çekmenizi sağlamak olduğu belirtiliyor.

Fakat Deep Fusion özelliğini kullanamayacağınız bir kaç durum olduğunu söylemeliyiz. Öncelikle Telephoto ve geniş açı lensler ile sadece Deep Fusion özelliği kullanılabilir. Ayrıca görüntünün işlenmesi 1 saniye sürdüğü için seri çekim için uygun bir özellik değildir.

Deep Fusion Özelliğimin Çalıştığını Nasıl Anlarım?

Çoğu zaman bu özelliğinin çalıştığını fark edemeyeceksiniz. Bu özellik Kağıt üzerinde mobile cihazlardaki devrim niteliğinde bir teknoloji olsa da, pratikte bir çok insan için fark edilemeyecek. Farklılıkları görmeniz için çekilen iki fotoğrafı yan yana kıyaslamanız lazım.

Deep Fusion özelliği çoğunlukla birçok dokuya sahip nesnelerde fark edilir. Saç, ayrıntılara sahip kumaşlar, dokulu duvarlar, kürk ve bazı gıda maddeleri gibi şeyler, özellikle bu kısımlara yakınlaştırırsanız daha ayrıntılı görüntüler elde ettiğinizi anlayacaksınızdır.

Kendi İPhone Cihazım da Kullanabilir miyim?

Deep Fusion yalnızca iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max ile uyumlu. Apple’ın X ve XS dahil eski cihazları ile uyumlu değil çünkü bu cihazlarda yeni kamera işleme özelliklerinin çoğuna güç veren A13 Bionic çipi bulunmuyor. Ayrıca güncelleme ile bu özelliğe sahip olamazsınız çünkü yazılımsal değil donanımsal olarak cihazınız bu özelliği desteklemeyecektir.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.