İPhone 12 : Çıkış Tarihi, Söylentileri ve Neler Bekliyoruz

Telegram Linkedin Pinterest

İPhone 12 bir çok yeni özellik ile gelebilir.

Şunu belirtmeliyiz ki İPhone 12 bir çok yeni ve bizi şaşırtacak yeni özellik ile gelebilir. İPhone 11 cihazındaki yeniliklerin çok fazla ilgi gördüğünü söylemeyeceğiz. Genel olarak yapılan kamera yükseltme, biraz daha hızlı bir işlemci gibi çok büyük olmayan değişikler ile karşımıza gelmişti.

İyi haber şu ki İPhone 11 lansmanı olmadan önce bir çok söylenti ve internet sızıntısı duyduk. Bunların içinde yeni kamera sistemi, 5G sahip olması ve yeni tasarım gibi bir çok bilgi aktarıldı. Fakat tüm bunlar Apple’ın yeni cihazına atıfta bulunuyorsa. O zaman umduğumuz gibi büyük ve yenilikçi bir cihaz ile karşı karşıya gelebiliriz.

Biz sizin için yeni çıkarılacak İphone cihazı hakkındaki söylentileri ve güncellemeleri derledik. Bütün bu detayları aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca bir kendi fikirlerimizi ekleyerek karşımıza nasıl bir cihazın çıkacağı ile ilgili fikir edinebiliriz.

Fakat bu yazımıza geçmeden önce aşağıdan alabileceğiniz en iyi İPhone cihazları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İPhone 12 Hakkındaki Sorular

Ne zaman çıkarılacak? : 2020 yılının Eylül Ayı çıkarılması planlanıyor.

Fiyatı ne olacak? : Şu anda Türkiye fiyatını söylemek anlamsız olacaktır ama çıkış fiyatı ortalama 700 – 900 Dolar olarak planlanıyor.

İPhone 12 Çıkış Tarihi Ve Fiyatı

Henüz İPhone 12 cihazının çıkış tarihi hakkında resmi bir açıklama bulunmuyor ama ortalama çıkış tarihinin ne zaman olacağı konusunda az çok fikir sahibiyiz. Apple yeni cihazlarını her yıl belirli dönemlerde piyasaya sürüyor. Ayrıca ortada yeni söylentiler olduğunu düşünürsek yine bu yıl benzer dönemde İPhone 12 cihazını çıkaracak gibi gözüküyor.

İlk olarak, yeni iPhone çıkış tarihi neredeyse kesinlikle Eylül 2020 olacak ve Eylül ayının 2 haftası olarak tahmin ediyoruz. Bu yüzden Apple’ın İPhone 12 cihazını 8 Eylül tarihinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Eğer tarih ertelenirse en geç 15 Eylül tarihinde çıkarılacak.

Fakat şu anda Coronavirüs salgınında İPhone üretimini etkileyebileceğini unutmamak gerekiyor. Bu yüzden üretim gecikebilir ve Ekim, Kasım aylarına ertelenebileceği yönünde söylentilerinde olduğunu belirtmek gerekiyor.

İPhone 12 Fiyatı

İPhone 12 çıkış fiyatı tahmini olarak 700 – 900 Dolar olarak belirtiliyor. Bu rakamların yurt dışı için olduğunu söylemeliyiz. Fakat kullanılan malzemeden dolayı fiyat seviyesinin daha yüksek olabileceği de belirtiliyor.

İPhone 12 Beklemeli Miyim? Yoksa İPhone 11 Modelini Mi Satın Almalıyım?

İPhone 12 cihazının çıkış tarihinde daha 6 Ay gibi bir süre var. Fakat bu sürenin Coronavirüs salgınından etkilenip ertelenme ihtimalinin de olduğunu unutmamak gerekiyor. Yani eğer yeni bir İPhone ihtiyacınız varsa, bence indirimli İPhone 11 modellerine bakabilirsiniz.

Dediğimiz gibi şu anda olan salgının boyutu büyük ve bir çok şirketin geçici olarak kapanmasına yol açtı. Aynı şekilde Apple’ın tedarik zincirini veya üretimini etkilerse çıkış tarihini daha ileri tarihlere atacaktır.

Apple’ın Yeni Cihazının İsmi Ne Olacak?

Endüstri analistine baktığımız zaman yeni çıkarılacak cihazın İPhone 11S gibi bir model olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. İPhone’un yeni akıllı telefonu İPhone 12 olarak adlandırılacak.

İPhone 12 Tasarımı

Apple yeni çıkarılacak akıllı telefonu için büyük tasarım değişikliklerine gidebileceğini söylemeliyiz. En önemli tasarım değişikliğinden birisi ekran üzerindeki çektiği kaldıracaklarını söylemeliyiz.

Yani ön kamera ve sensörlerin ekran altına yerleştileceği belirtiliyor. En azından İPhone 12 modelinde olmasa bile Pro Max modelinin bu şekilde bir özellikle gelebileceğini belirtmeliyim.

Fakat başka bir rapora göre Apple yeni Face ID teknoloji kullanabilir. Bu demek oluyor ki yeni cihazlarda yine çektik olacak fakat ince bir yapıda olacak.

Tasarım konusunda çok daha farklı değişikliğe gidebileceklerini söylemeliyiz. Ming-Chi Kuo’nun yaptığı açıklamaya göre yeni tasarımın eski model İPhone 4 cihazlarına benzeyeceği ve köşelerinin keskin bir yapıda olacağı belirtildi. Yani cihazın köşeleri kavisli bir yapıda olmayacak.

Fakat farklı bir söylentiye göre cihazın önceki modellere benzer olabileceği ve sadece kamera yapısı, cihazın kalınlığı ve ölçüleri değişebileceği belirtildi. Ayrıca cihazın daha ince olacağı da söylentiler arasında.

Ayrıca Ming-Chi Kuo yeni İPhone cihazlarında uçuş sensörüne, telephoto lens, 5G ve USB-C ile geleceğini onayladı. Yani yeni İPhone 12 modeli bu özellikleri kesin olarak barındıracak.

Ayrıca sadece ön kameranın ekran altına gömüleceğini söylentiler arasında değil. Aynı zamanda parmak izi sensörününde ekrana gömüleceği belirtiliyor .

Bu değişikliklerin bir çoğu yeni cihaz için çok büyük olduğunu söylemeliyiz. Apple’ın yeni cihazlarını düşündüğümüzde parmak izi sensörünün bile olmadığını düşündüğümüzde ekrana gömülü parmak izi sensörü gerçekten marka için büyük değişiklik demektir.

Ayrıca farklı bir rapora göre Apple yeni cihazında lacivert renk seçeneği de ekleyeceğini belirtiyor.

İPhone 12 Yeni Ekran Bir Ekran İle Mi Gelecek?

2020 Yılındaki söylentilerden bir tanesi de yeni İPhone cihazının yeni ekran ile gelecek olması. Ekran 120Hz yenileme hızına sahip olacağı söyleniyor. Şu anda piyasada olan modellerin 60 Hz yenileme hızına sahip olduğunu düşünürsek bu telefon dünyası için çok büyük bir yenilik olacaktır.

Ayrıca şu anda farklı markaların bazı modelleri de 60 Hz ekran yenileme hızından fazla olduğunu söylemeliyiz. Apple’ın 120Hz ekran kullanmasının nedeni yeni İPad modellerinde artık 120 Hz ekran kullanmaya başladı ve bu teknolojiyi İPhone 12 modeline de getirebileceğini düşünüyoruz.

Ayrıca cihazın 60/120 Hz arasında geçiş yapabileceği de düşünülüyor. Eğer sabit bir görüntü varsa ekran 60Hz ekran yenileme hızına geçerek pil ömrünü uzaltabileceği belirtiliyor.

Eğer bu doğru olursa bu cihaz 120 Hz ekran yenileme hızına sahip ilk Apple cihazı olmayacaktır. 2017 Yılında piyasaya sürdüğü 10.5-inch and 12.9-inch İPad modelleri 120Hz ekran yenileme hızlarına sahipti.

Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.