Ana Sayfa Haberler İPhone SE 2020 : Özellikleri, Fiyatı ve Bilmeniz Gereken Herşey

İPhone SE 2020 : Özellikleri, Fiyatı ve Bilmeniz Gereken Herşey

İPhone SE 2020 : Özellikleri, Fiyatı ve Bilmeniz Gereken Herşey
İPhone SE 2020 : Özellikleri, Fiyatı ve Bilmeniz Gereken Herşey

İPhone 9 yani bir çok kişininde belirttiği gibi İPhone SE modeli Apple’ın web sitede yerini aldı.

İPhone SE modeli Apple’ın en son çıkartmış olduğu akıllı telefon modelidir. Cihazın şu anda başlangıç fiyatı yurt dışı için 399 Dolar, Türkiye fiyatı ise 5.299 TL olarak sunuldu. Cihaza dolar bazında bakacak olursak bu model Apple’ın şuana kadar çıkartmış olduğu en uygun modeldir. Fakat ülkemizdeki ÖTV ve KDV gibi vergilerin yüksek olması nedeni ile Türkiye fiyatının hiç ucuz olmadığını belirtmeliyim.

Bir çok kişinin beklediği gibi bu cihaz İPhone 9 veya İPhone SE 2 olarak adlandırılmıyor. Direk olarak İPhone SE olarak sunuluyor. Cihaz hakkında resmi bir açıklama yapılmasa da websitesin’de yer aldığı gibi yeni İPhone modeli İphone SE olarak adlandırılacağını görebiliyoruz. Ayrıca cihazın İPhone 8 modeli ile yer değiştireceğini söylemeliyiz.

Peki yeni İPhone SE modeli neden bu kadar uygun fiyat ile piyasaya sunuldu? Kısaca şu şekilde bahsetmek gerekirse gün geçtikçe her yeni İPhone modeli çok daha yüksek fiyatlar ile piyasaya sunuluyordu fakat şu anda bu yeni model ile Apple’ın müşteri kitlesini koruması ve sürdürülebilirliği devam ettirmek için uygun fiyatlı modeli piyasaya çıkarttı.

İşte bizde sizin için bu cihaz hakkında bildiğimiz her şeyi bir araya getirdik. Cihazın teknik özellikleri, satış tarihi ve bilmeniz gereken her şeyi burada topladık.

İPhone SE 2020 Satış Tarihi Ve Fiyatı

Yeni İPhone SE 2020 modelinin ön siparişlerinin 17 Nisan günü açılacağı ve çıkış tarihinin ise 24 Nisan olarak açıklandığını söylemeliyiz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi cihazın yurt dışı fiyatı tam olarak 399 Dolar ve şu ana kadar sunulmuş en uygun İPhone cihazı. Fakat aynı şeyleri Türkiye fiyatı için söyleyemeyeceğim. Cihazın Türkiye fiyatı tam olarak 5.299 TL ve farklı depolama seçenekleri ile bu fiyat çok daha yükseklere çıkıyor. Tabi ki bu durum Apple’ın suçu değil. Ülkedeki vergilendirme ve dolar kurundan dolayı yeni İPhone SE 2020 cihazının fiyatı bu şekilde yükseliyor.

İPhone SE 2020 Tasarım Ve Ekran

Eğer daha önce İPhone 8 ile karşılaştıysanız o zaman yeni İPhone SE 2020 modelininde aynı kasa ile geldiğini söylemeliyiz. Ayrıca yeni İPhone modeli geriye dönük olarak tüm İPhone 8 kılıfları ile uyumlu.

Cihazın ekranına gelirsek. Yeni İphone SE modeli aynı şekilde iPhone 8’de bulunan 4.7 inç büyüklüğünde retina HD ekran ile gelecek. Bu ekranda her inç başına tam olarak 326 pixsel düşüyor.

Ayrıca cihaz’da True Ton özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde ekranın çevrenizdeki ışık koşullarına uyum sağlamasını ve ekranın beyaz dengesini daha sıcak veya daha soğuk hale getirmesini sağlıyor.

Ayrıca bu modelde Apple’ın İPhone 11 modelinde getirdiği Haptic Touch sistemini de kullanılıyor. Bu özellik sayesinde uzun süre tuşa basılı tuttuğunuzda farklı menünün açılması ve fiziksel olarak hissin artırılmasını sağlıyor.

Aynı zamanda yeni İphone modelinin tasarımı İPhone 8 modeli ile aynı olduğu için cihazın ön kısmında touch ID butonu bulunuyor.

Face ID özelliğini diğer modern iPhone’larda olduğu gibi kullanmak yerine, parmak izinizle telefonunuzun kilidini açabilirsiniz. Bu durum bazı insanlar için daha kolay olacaktır.

Tasarımının bu şekilde olmasından dolayı cihazın ekranında çentik olmadığı anlamına geliyor. Yani cihazın ön kamerası ekranın üstünde yer alan çerçevede yer alıyor.

Cihaz, IP67 sertifikasına sahip olduğundan dolayı toza ve suya karşı dayanıklıdır. Bu demek oluyor ki cihazınız su sıçraması, yağmur veya toz girmesi gibi durumlara dayanıklı.

Cihazın siyah, beyaz ve kırmızı olmak üzere 3 farklı renk seçeneği bulunuyor.

Yeni İPhone SE modelinde Lightning bağlantısı bulunuyor. Bu giriş sayesinde kulaklığınızı ve şarj cihazınızı buradan bağlayabileceksiniz. Ayrıca bir çok modern cihazda olduğu gibi 3.5 mm kulaklık girişi bulunmuyor.

İPhone SE 2020 Teknik Özellikleri

İPhone SE’nin tasarımı ne kadar iPhone 8’e benzese de teknik özellikleri farklıdır. İPhone 8 modeli A11 Bionic yonga setini kullanıyordu fakat yeni iPhone SE, iPhone 11 serisine güç veren aynı A13 Bionic yonga setini içeriyor.

Bu yeni iPhone SE için oldukça büyük bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. İPhone SE 2020 modeli iPhone 8’den% 40’a kadar daha hızlı ve adının yerine geçtiği iPhone SE 2016 modelinden iki kat daha hızlı olduğunu belirtiliyor.

Cihazın çok daha hızlı olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca küçük video ve fotoğraf düzenlemelerinizi bu cihaz ile yapabileceksiniz.

İlginç olan şey, A13 çipinin güç açısından daha verimli olmasına rağmen Apple tarafından belirtilene göre iPhone SE’nin pil ömrü iPhone 8 ile aynı olacağını belirtti.

Bu demek oluyor ki ortama 12 saat internet kullanımı veya tek şarj ile bütün günü çıkartabilirsiniz.

Ayrıca cihaz hızlı şarjı destekliyor. Eğer ayrı olarak yüksek performans gösteren bir adaptör alırsanız eğer şarj süresini çok daha düşürebilirsiniz. Ayrıca yeni İPhone SE modelini kablosuz olarak da şarj edebilirsiniz.

Cihazın henüz ne kadar RAM’e sahip olduğu konusunda bilgimiz yok fakat depolama seçeneği olarak karşımıza 64, 128 ve 256 GB depolama çıkıyor.

Ayrıca cihazı kutun’dan çıkarttığınız gibi İOS 13 sürümü ile kullanmaya başlayacaksınız. Bu demek oluyor ki yeni İPhone’ların sahip olduğu tüm özelliklere sahip olacaksınız.

İPhone SE 2020 Kamera

Apple’ın yeni iPhone SE 2020 modelinin kamerasına çok fazla önem verdiğini ve içinde bulunduğu ekstra özelliklere sahip olduğunu belirtiyor.

Cihazın kamerası 12 MP çözünürlüğe ve f/1.8 diyafram sahip. Cihaz İPhone 8 modelinin kamera özelliklerine çok benziyor. Fakat fotoğraf konusunda İPhone 11 modelinden daha düşük performans gösterecektir.

İPhone SE modelinde İPhone 8 modelinden fotoğrafların işlenmesi için daha güçlü bir işlemci bulunsa bile gece modunda İPhone 11 modelindeki gibi bir sonuç elde edemeyeceksinizdir.

Ayrıca yeni İPhone modelinde A13 chip setinin kullanılmasından dolayı video ve fotoğrafları çekerken daha az titreme olacaktır. Ayrıca daha net görüntü almanızı sağlayacak.

Ayrıca cihazın ön kamerasında ikinci bir kameraya yer verilmeden portre moduna yer verildi ve bu şekilde fotoğraflardaki derinliği kontrol edebileceksiniz. Cihazın içinde bulunan işlemci sayesinde fotoğraflarınız çok daha iyi görünecektir.

Cihazın fotoğrafları işlemesi ve çok daha iyi sonuçlar elde edebilmesi İPhone 11 modellerindeki gibi başarılı olacaktır. Gerektiğinde parlaklığın veya keskinliğin artırılmasını çok hızlı bir şekilde yapacaktır.

Cihazın video özelliğine gelirsek, yeni İPhone modeli 4K çözünürlükte 60 fps kare hızında video çekebilme kapasitesine sahip.

Genişletilmiş dinamik aralık ile video kayıtları çok daha güçlü olacaktır. Bu şekilde videolardaki vurgulamalar ve gölgelerde çok daha detaylı ve iyi sonuçlar verecektir. 399 dolar fiyat seviyesindeki bir cihaza Apple’ın bu şekilde gelişmiş özellikleri yerleştirmiş olması gerçekten çok iyi. Bu fiyat seviyesinde en iyi fotoğraf ve video deneyimi sağlayabileceğiniz bir cihazdır.

İPhone SE 2020 Modeli İPhone 11 Modelleri İle Nasıl Karşılaştırılmalı?

Şu şekilde İPhone SE 2020 modeli İPhone 11 modelinden daha düşük seviyede ve Apple’ın giriş seviyesi bir cihazı.

Ayrıca Apple bu cihazın fiyatını ucuz tutmak için tasarımı ve ekranı İPhone 8 modeli ile tamamen aynı olmuş. Yani bu açıdan İPhone 11 modeliyle baya bir ayrışıyor ve İPhone 11 modelinin çok daha üst seviye olduğunu söylemeliyiz.

Apple’ın ekranın üzerindek fiziksel tuşu kaldırması çok fazla tepki almıştı ve birçok kişi bunu dile getirmiştir fakat İPhone SE modeli ile yeniden bu tuş kullanılmaya başlandı. Bir çok kişinin bu nedenden dolayı bile bu cihazı seçebileceğini söylemeliyiz.