İşte Alzheimer Hastalığını Tespit Edebilen Oyun

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest

Pek çok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis sorunun giderilmesine veya hastaların bu sorun ile başa çıkmasına yardımcı olabiliyor ve bu durum hastaların yaşam kalitesinin artmasını sağlıyor. Bazı araştırmacılar da Alzheimer hastalığının erken tespit yollarını bulmaya çalışıyorlar. Yeni ortaya çıkan bir çalışma belki de bu oyunun Alzheimer hastalığını tespit etmede iyi işler çıkarabileceği düşünülüyor.

Ulusal Bilimler Akademisi bildirilerinde yayınlanan son bir çalışmada Alzheimer hastalığı’nın tespit edilmesi için Sea Hero Quest adlı oyunu kullandığı açıklandı. Hastaların oyunu nasıl kontrol ettiği ve labirentlerin içerisinde baş parmağını nasıl kullanarak botu kontrol ettiği görülerek hastalara teşhis konuldu.

Bu işlem sırasında daha fazla Alzheimer riski taşıyan hastaların daha az etkili yollar kullanıldığı ama Alzheimer riski’nin daha az olduğu kişilerde daha etkili ve kısa yolların kullanıldığı tespit edildi. Araştırmacılara göre 2 dakikalık oyundan çıkarılan veriler, laboratuar ortamında yapılacak 5 saatlik çalışmaya eşit olduğunu belirtiyor ve araştırmalarının bu sayede daha hızlı veri toplaya bildiklerini belirtiyor.

East Anglia Üniversitesinden Michael Hornberger yaptığı açıklamaya göre, “Demansın şu andaki teşhisi şiddetle hafıza semptomlarına dayanmaktadır. Ortaya çıkan kanıtlar, mekansal navigasyon ve farkındalık eksikliklerinin hafıza semptomlarından yıllar önce gelebildiğini göstermektedir” diye belirtti.

Kaynak : CNN, Sea Hero Quest

Daha fazla haber için : Teknovv.com

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.