Japonya Dünya’nın En Hızlı Trenini Test Etmeye Başladı

  0
  97

  Japonya hızlı tren konsepti ile popülerleşmiş olabilir ama teknoloji’nin gelişmesi ile birlikte dünyanın farklı ülkelerinde daha hızlı trenleri görebiliyoruz. Fakat Japonya’nın da oturduğunu söylemeyiz çünkü dünyanın en hızlı trenini geliştirmekle meşguldüler ve test etmeye hazır olduklarını belirtti. Shinkansen ALFA-X isimli tren maxsimum hızı 400 Km/h kadar çıkabildiği belirtiliyor.

  Peki tren ne zaman kullanıma sunulacak diye düşünebilirsiniz. Şunu söyleyebilirim ki eğer binmek ve yolculuk etmek istiyorsanız uzun bi süre beklemeniz gerekecek çünkü Japonya trenin 2030 yılından önce kullanıma sunulmayacağını belirtti. Maksimum hızı 400 Km/h olan trenin masimum hızı aslında yolcu kapasitesi doluyken 360.49 Km/h olacak.

  Tren önümüzdeki 10 yıl içerisinde kullanıma açıldığında büyük olasılıkla dünyanın en hızlı treni olacak. Shinkansen ALFA-X hızlı treni hizmete girmeden önce 3 yıl test yapılacak. Testler iki haftada bir, gece yarısı devam edecek. Testler Aomori ve Sendai şehirler arasında yapılacak. Trenin burun kısmı aerodinamik değerleri’nin çok iyi olması için 10 araç büyüklüğünde yaklaşık 21.952 metre uzunluğunda.

  Aynı zamanda tren 15.871 metre uzunluğundaki burun kısmı ile de test edilecek. Tren fren sistemi olacak altındaki manyetik plakaları ve tavanındaki hava frenlerini kullanacak.

  Daha fazla haber için : Teknovv.com

  Bir Cevap Yazın