Kripto Borsası Kurucusu’nun Ölümünün Ardından $190 Milyon Dolar Kullanılamaz Halde

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest

Kanada Merkezli QuadrigaCX kripto para borsası kendisinin Kurucusu olan 30 yaşındaki Gerald Cotten’nın ölümünün ardından sonu gözükmeyen bir yolda buldu. Kripto borsasının kurucusu olan ve Cold Storage depolarında sakladıkları kripto paraların şifrelerine sahip tek kişiydi. Bu da demek oluyor ki kripto borsasının kullanıcılarının sahip olduğu $109 Milyon Dolar değere sahip kripto paraların bu depolama alanlarında kaldığı.

Coindesk’in yaptığı habere göre Gerald Cotten geçen yıl Aralık ayından Hindistanda bilinmeyen bir nedenden dolayı öldüğünü belirtti. Genç yaşta dul kalan eşi Jennifer Robertson yeminli bir şekilde Nova Scotia Yüksek Mahkemesi’ne verdiği demeçte hem kripto para, hemde para birimi olarak müşterilerine $190 Milyon dolar borçlu olduğunu belirtti.

Borsa’nın müşterilerini korumak için Cold Storage da tutulan fonlara erişemediğinden alacaklı koruması için başvuruda bulundu. Sadece transfer için erişilecek çok küçük miktarlara ulaşılabildiği söyleniliyor.

Gerald Cotten ölümünün ardından hiç bir iş kaydını bulunamadığı belirtiliyor. Eşi Jennifer Robertson’ın, Gerald Cotten’ın bilgisayarın sahip olduğunu ama şifrelendiği için bilgilere ulaşamadığı belirtiliyor. Teknik ekip ve hacker kiralanarak bu şifreleri geçmeye çalıştıkları ama yardım edemedikleri belirtiliyor.

Gerald Cotten’ın fonları ve kripto paraları kullanma konusundaki tek sorumlu kişi olduğunu ve bu nedenden dolayı hiç bir parolayı paylaşmadığı belirtiliyor.

Bazı kullanıcılar Gerald Cotten’ın Hindistandaki ölümünün sahte olduğunu ve kullanıcıları dolandırmaya yönelik olduğu söyleniyor. Fakat, Robertson tarafından yapılan mahkeme dosyalarının içinde bir ölüm belgesi sahip olduğunu ve hükümet Hindistan’da bir Kanadalı’nın öldüğünü onayladı belirtiliyor. Kanada’daki mahremiyet yasaları nedeniyle çok fazla ayrıntı verilmedi.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.