Litvanyalı Adam Google ve Facebook’dan 122 Milyon Dolar Çaldı

  0
  191

  Çok akıllıca ve basit bir yöntem ile Google ve Facebook’dan tam 100 Milyon dolar aldı.

  Adamın ismi Evaldas Rimasauskas ve litvanyalı olduğu biliniyor. Bu saldırıları çeşitli hesaplardan ve email hesaplarından çok basit bir yöntem ile gerçekleştirdiği belirtiliyor. Şu anda dolandırıcılık, kara para aklama, kimlik hırsızlığı gibi üzerinde çeşitli suçlamalar bulunuyor.

  Rimasauskas bu planı ayrıntılı olarak düşündüğünü söylüyor ve bu fonları dünyadaki çeşitli bölgelerdeki bankalara yolladığını belirtiyor. Rimasauskas Asya’daki bir donanım şirketi olan Quanta Compute isimli bir şirketi Letonya da açtığını ve bu şirket üzerinden Macaristan, Slovakya, Kıbrıs, Litvanya ve Letonya’daki bankalara ile ödeme aldığını söylüyor.

  Peki planı nasıl işliyordu?

  Planı aslında düşündüğümüzden de basitti. Rimasauskas yaptığı sahte kontratlar, sahte faturalar, dökümanlar ve imzalı belgeler hazırladı ve bunları açtığı sahte e-posta hesapları ile şirketin destek ekipindenmiş gibi gösterdi. Bu sayede almadığı ürünlerin siparişleri gelmediği gerekçesiyle Facebook’dan 99 Milyon dolar ve Google’dan 23 Milyon dolar ödeme aldı.

  Rimasauskas üzerindeki suçlamaları kabul etti ve mahkeme ile anlaşmaya gitmeye karar verdi. Bunun üzerine mahkemenin verdiği 49,738,559.41 Milyon dolar ile anlaşmaya varıldı ama halen 30 yıl hapis ile yargılınabileceği düşünülüyor.