Mazda : Elektrikli Otomobiller Dünyayı Tehdit Ediyor

Mazda Elektrikli Araçların Dizel Araçlardan Daha Tehlikeli Olduğunu Belirtiyor.
Mazda Elektrikli Araçların Dizel Araçlardan Daha Tehlikeli Olduğunu Belirtiyor.

Uzun menzilli elektrikli otomobiller Dünya için dizel araçlardan daha mı tehlikeli?

Mazda MX-30 modelinde kullanılan bataryanın neden sadece 35.5kWh gibi küçük bataryaya sahip olduğunu hiç merak ettiniz mi? Üstelik elektrikli araç dünyasının bu günlerde rekabet halinde olması sizce de yeni MX-30 aracının daha fazla kapasiteye sahip bir batarya ile gelmesi gerekmiyor muydu? Mazda’nın Avrupa araştırma direktörü Christian Schultze‘ın yaptığı açıklamaya göre “Bu durum dünyanın kirlenmesini önlüyor.” diye belirtti.

Automotive News‘e konuşan Christian Schultze yaptığı açıklamada dizel Mazda 3 aracı ile kıyaslandığında MX-30 aracının küçük kapasiteli bataryası ortalama CO2 emisyonuna sahip olduğunu ve buna ayrıca üretimin ve enerji tüketiminin de dahil olduğunu belirtildi. Şunu belirtmeliyim ki bu şekilde küçük bataryaya sahip aracın böyle bir CO2 salınımı yapması demek oluyor ki, uzun menzilli elektrikli araçların Dünya için çok daha kötü sonuçlar doğurabileceğini gösteriyor.

Mazda MX-30

Mazda şirket ayrıca Tesla model S ve Tesla Model X modellerinde gördüğümüz 95kWh bataryanın çok daha fazla CO2 emisyon salınımının olduğunu belirtti. Ayrıca bataryaların değiştirilmesi bu durumu çok daha kötü duruma getireceğini ve çok daha fazla CO2 emisyon salınımı olabileceğini ekledi.

Bu açıklamalara göre Mazda şirketinin elektrikli otomobillerin Dünya için ne kadar büyük tehlike olduğunun farkında olduğunu belirtmeliyiz.

Daha fazla elektrikli araç haberi için Teknovv Elektrikli Araç

Daha fazla teknoloji haberi için Teknovv Haberler