Netflix Platformunda 4K İzleyemiyor musunuz? İşte Çözümü

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Netflix Platformunda 4K İzleyemiyor musunuz? İşte Çözümü
Netflix Platformunda 4K İzleyemiyor musunuz? İşte Çözümü

Netflix platformunda şu anda 4K izleyebilirsiniz. Fakat bu durum sizin bazı kriterlerinize bağlı. Netflix’de hangi paketi kullanıyorsunuz, internet hızınız ne kadar, hatta nerede 4K yayınları izlemek istiyoruz. Tüm bu sorular 4K yayınları izleyebilmeniz için bir kriter.

Öncelikle Netflix Planınızı Kontrol Edin

Eğer Netflix’in 4K yayın sunabilen paketine sahip değilseniz, 4K yayınları, dizileri ve filmleri izleyemezsiniz.

Temel Paket (17.99 TL): Standart Çözünürlük (480p), aynı anda sadece tek cihaz.

Standart Paket (29.99 TL): Yüksek Çözünürlük (1080p çözünürlüğe kadar), aynı anda iki cihaz.

Özel Paket (41.99 TL): Ultra HD (4K çözünürlüğe kadar), aynı anda dört cihaz.

teknovv

Eğer Özel Paketi satın almadıysanız, Netflix üzerinde izleyebileceğiniz en yüksek çözünürlük 1080p olacaktır. Eğer planınızı yükseltip sizde 4K olarak izlemek isterseniz, aşağıdaki talimatları izleyerek nasıl planınızı değiştirebilirsiniz.

 1. Netflix açın ve herhangi bir profili seçin.
 2. Daha sonrasında herhangi bir profili seçin bu kısımda
 3. Sağ üst köşeye yer alan profil resmine tıklayın ve Hesap kısmına gelin.
 4. En alt kısımda “Plan Ayrıntıları” bölümünde “Planı Değiştir” kısmı mevcut.
 5. Daha sonrasında “Özel Pakete” yükseltin.

Özel Paket size 4K çözünürlükte oynatma imkanı sunacaktır. Fakat eğer siz Ultra HD yani 4K desteklemeyen ekranda izlemeyi düşünüyorsanız o zaman sizin için paketinizi yükseltmek çok mantıklı bir seçenek olmayacaktır.

Hesabınızda Yüksek Kalite Oynatmayı Nasıl Etkinleştire bilirsiniz?

Netflix hesap ayarlarınızdan Netflix’in hangi çözünürlükte göstereceğini ayarlayabilme imkanınız var. Bu ayarlar sadece Otomatik(Standart), Düşük, Orta ve Yüksek olarak sunuluyor.

Aşağıda yer alan adımları izleyerek çözünürlüğü değiştirebilirsiniz :

 1. Netflix açın ve herhangi bir profili seçin.
 2. Daha sonrasında herhangi bir profili seçin bu kısımda
 3. Sağ üst köşeye yer alan profil resmine tıklayın ve Hesap kısmına gelin.
 4. Profilim bölümünde yer alan “Yürütme Ayarları” kısmına tıklayın.
 5. Burada “Yüksek” opsiyonunu seçerek 4K videoları direk o kalitede izleyebilirsiniz.
teknovv

Netflix size hangi çözünürlükte yaklaşık olarak saat başında tüketeceğiniz verileri seçeneklerin alt kısmında sunar.

 • Düşük: Saatte 0,3 GB’a kadar.
 • Orta: Saatte 0,7 GB’a kadar.
 • Yüksek: HD içerik için saatte 3 GB veya 4K içerik için saatte 7 GB’a kadar.

Eğer sınırlı bir internetiniz varsa “Düşük” veya “Orta” seviye çözünürlüğü seçebilirsiniz. Eğer yeterli derecede hızlı internete sahipseniz, 4K çözünürlükte izlemek için “Otomatik” seçeneği yeterlidir. Fakat “Otomatik” seçeneğinde çözünürlük bozuluyor ve sizi tatmin etmiyorsa, direk olarak “Yüksek” seçeneğini seçebilirsiniz.

Fakat şunu belirtmeliyim ki bu ayar profile özgündür yani siz bu ayarı değiştirmek istiyorsanız, tüm profillerde uygulamanız gerekir.

İnternet Hızınızın Yeterli Olduğundan Emin Olun

Netflix’in açıklamalarına baktığımızda 4K çözünürlükte izleyebilmeniz için en düşük 25 Mb/s olması gerektiğini belirtiyor. Şirketin kendi hız testi aracı olan Fast.com kullanarak İnternet hızınızı kontrol edebilirsiniz.

Emin olmak için İnternetin en yoğun olduğu saatlerde test yapmalısınız ki en kötü sonuçların 25Mb/s’de kalması gerekiyor. Eğer yoğun saatlerde bu hızında altında kalıyorsanız, 4K izlerken sorun yaşamanız olası.

Tarayıcınızın 4K Desteklediğinden Emin Olun

Netflix’i bir tarayıcınızda 4K olarak izlemek istiyorsanız, bunu yalnızca Windows 10’daki Microsoft Edge ile yapabilirsiniz. Ayrıca, 7. nesil veya daha iyi bir Intel Core işlemciye ve 4K destekleyen bir Nvidia GPU’ya ihtiyacınız var.

Ayrıca harici bir monitörde izlemek istiyorsanız, HDCP 2.2’yi desteklemesi gerekiyor.

Chrome, Firefox veya Opera kullanıyorsanız şu anda 720p ile çözünürlükte sıkışmış durumdasınız. Bunun nedeni dijital haklar yönetimi (DRM) ve Netflix’in 4K akışlarının çevrimiçi olarak kopyalanmasını veya paylaşılmasını önlemeye çalışmasıdır.

Eğer Chrome tarayıcı da 4K izleyebilmeniz için sunulan eklentileri varsa kesinlikle bunlardan uzak durmalısınız. Genellikle bu tür uzantılar sizin kullanıcı adınızı ve şifrenizi çalmaya çalışan eklentiler.

4K İçerik Mi İzliyorsunuz?

Şu anda Netflix üzerindeki her yayın 4K çözünürlükte değildir. O yüzden eğer 4K çözünürlükte olmayan bir içeriği 4K destekleyen bir televizyonda izlerseniz, görüntü biraz kötü olabilir.

Netflix, izleyeceğiniz içeriklerinin hangi çözünürlükte size sunulacağını söylemiyor. Sadece sizin izlemek istediğiniz içeriğinizi açmanızı ve başlatmanızı istiyor. Eğer “Özel Paket” sahipseniz ve donanım olarak yeterliyse Netflix size 4K olarak içerikler sunacaktır.

Eğer sadece 4K içerikler izlemek istiyorsanız, televizyonunuzu kullanarak Microsoft Edge üzerinde 4K seçeneğiniz seçerek sadece o çözünürlükteki içerikleri görürsünüz.

4K içerikleri aramak için Netflix ana sayfasından direk olarak arama kısmında 4K yazmanız yeterli olacaktır.

Biraz Sabırlı Olmanız Gerekiyor

Yeni bir içerik izlemeye başladığınız ve açtığınız zaman direk olarak içerik en yüksek kalitede olmayabilir. Bu durum biraz zaman alabilir çünkü siz başlattığınız zaman optimum çözünürlüğe ulaşabilmesi için arka planda ara belleğe alınmaya başlar ve biraz izledikten sonra optimum çözünürlüğe ulaşmış olur.

Bazende Netflix’in size yetişmesini beklemeniz gerekiyor. Direk olarak içeriği başlattığınız zaman Netflix’in standart ayarlarından dolayı başlangıçta çözünürlüğün düşük olma ihtimali yüksek bu yüzden biraz yayını durmanız ve 1,2 dakika beklemeniz optimum çözünürlüğe ulaştırabilir.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.