Ana Sayfa Nasıl Yapılır Online Faks Nasıl Gönderilir?

Online Faks Nasıl Gönderilir?

Online Faks Nasıl Gönderilir?
Online Faks Nasıl Gönderilir?

Bazı devlet kurumları ve çalıştığınız yerler sizden faks göndermenizi isteyebilir. Fakat faks cihazım yok veya bunu yapacak bağlantım yok diyorsanız eğer bu yazımız tam size göre olduğunu söylemeliyim. Yapacağınız bu işlem online ve ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Eğer elinizde göndereceğiniz belge yoksa bu belgeyi tarayıcı veya akıllı telefonunuz ile taratarak bilgisayar ortamına alabilirsiniz. Fakat göndereceğiniz belge elinizdeyse hemen nasıl ücretsiz olarak faks gönderebileceğinizi açıklayalım.

Faks Makineleri Nasıl Çalışır?

Faks’ın çalışma mantığının kolay olmadığını söylemeliyiz. Faks makinelerinin tümü eski düz telefon hatlarına bağlıdır. Standart bir faks makinesi kullandığınızda, bu faks makinesi belirttiğiniz numaraya bir telefon görüşmesi yapar. Hedef numaradaki faks makinesi cevap verir ve belge bir telefon görüşmesi üzerinden iletilir.

Faks, internet’den önce icat edilen bir cihaz ve internet olmadığı zamanlarda belgeler bu şekilde yollanıyordu. Bir faks göndermek bir kişi bir belge yazdıktan sonra onu çıkartır ve yazıyı telefon hattı üzerinden gönderen faks makinesi ile tarayabilir. Faksı alan kişi daha sonra fakslanan belgeyi tarayabilir ve tekrar dijital bir dosyaya dönüştürebilir. Bu şekilde tam bir döngü oluşur. Ayrıca gönderilen belgede üzerinde görüntü kaybı oluşur ve bu işlem çok zahmetlidir.

Mantıklı olarak şu anda belge gönderme işlemini online olarak gönderebilirsiniz ve bu yöntem çok daha güvenlidir. Bir çok kurum ve işletme faks gönderme işlemini güvenli bir yöntem olarak görmektedir fakat telefonunuzu dinleyen bir kişi gönderilen veya alınan fakslara çok kolay bir şekilde ulaşabilir.

Faks makinesi yalnızca telefon hatlarına bağlı olduğundan, bir faks makinesine doğrudan İnternet üzerinden bağlanmanın bir yolu yoktur. Çevrimiçi faks yapmak için, İnternet üzerinden belge kabul eden ve belgeyi bir faks makinesine aktaran bir tür ağ geçidine ihtiyacımız olacak. İşte bu noktada aşağıdaki hizmetler devreye giriyor.

Bilgisayarınız İle Windows Üzerinden Direk Olarak Faks Çekebilirsiniz

Tabii ki aşağıdaki hizmetleri atlayabilirsiniz. Microsoft Windows, faks göndermenizi sağlayan bir Faks ve Tarama uygulaması da içerir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bilgisayarınızın telefon hattına bağlı olması gerektiğidir. Bu demek oluyor ki sizin bir faks modemine ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Ayrıca sabit hatlı bir telefon bağlantısına da ihtiyacınız olacak ve bu şekilde faks yollayabileceksiniz. Şunu da eklemeliyim ki faks gönderirken veya yollarken aynı hat üzerinde arama yapılmasını ve gelmesini önlemeniz gerekiyor. Yoksa yapacağınız işlem başarılı olmayacaktır. Fakat çok fazla faks gönderiyor veya alıyorsanız, ayrı bir telefon hattına da ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Fakat bu yöntemde size uymadıysa o zaman nasıl online ve ücretsiz şekilde faks gönderebileceğinizi aşağıda görebilirsiniz.

Online ve Ücretsiz Olarak Faks Gönderin

Öncelikle online olarak bulabileceğiniz bir çok faks gönderme servisinin olduğunu söylemeliyiz. Fakat burada önemli olan nokta ne sıklıkla faks göndereceğiniz ve alacağınız olduğudur. Yani sizin taleplerinize göre hangi servisi kullanacağınızı seçmelisiniz.

Fax.plus

Fax.plus size toplamda 10 adet faks göndermenize imkan veriyor. Tabi bu miktar tamamen ücretsiz versiyonunda geçerli. Farklı paketlere ekstra ücret ödeyerek daha çok faks göndermenize olanak sağlıyor. Ayrıca ücretsiz paketinde size faks alamıyorken, ücretli paketlerinde rahatlıkla başkaları size faks gönderebilme imkanına sahip oluyor. Eğer göndereceğiniz miktar 10 adet veya daha az ise direk olarak ücretsiz versiyonunu kullanabilirsiniz.

Faxzero

Bu servis yine diğer faks servisleri gibi ücretli ve ücretsiz paketlere sahip. Ücretsiz servisinde toplamda günlük 5 adet faks göndermenize olanak sağlıyor. Fakat göndereceğiniz miktar fazlaysa kesinlikle ücretli servisi öneriyoruz çünkü fiyatları çok uygun. Aylık 1.99 Dolar ile günlük gönderebileceğiniz faks miktarı maksimum 25 adet.

Faxburner

Bu faks servisinin ücretsiz versiyonu size diğerlerinden biraz daha fazla faks yollama imkanı sunuyor. Günlük toplamda 25 adet faks çekebilme imkanına sahipsiniz. Bizce bu rakam gayet tatminkar. Ücretli versiyonlarını seçerseniz eğer farklı özellikler ve gönderebileceğiniz faks miktarı artıyor.

Faks Alma

Eğer size faks gelmesini istiyorsanız, bunu ücretli servislere para ödemeden yapamayacaksınız. Yukarıda bahsettiğimiz bir çok servisin ücretli versiyonlarında faks gönderebilme işlemlerini de aynı şekilde yapabiliyorsunuz. Fakat bu özellik ücretsiz paketlerinde mevcut değil.