Ana Sayfa Haberler PlayStation 5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

  PlayStation 5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

  PlayStation 5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
  PlayStation 5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

  Sony, PlayStation 5 hakkında daha fazla detay yayınladı.

  PS5 veya PlayStation 5, 2020 yılının sonlarında piyasaya sürülecek Sony şirketinin yeni oyun konsolu. Sony yeni oyun konsolu PlayStation 5 hakkında çok sıkı şekilde bilgi aktarmamaya çalıştı fakat en sonunda yapılan etkinlik ile PlayStation 5 daha fazla detay paylaştı.

  PlayStation 5 sistem mimarisi olan Mark Cerny bize PS5 oyun konsolunun mimarisi hakkında detaylı bilgiler verdi ve teknik detaylarını gün yüzüne çıkardı.

  Bir çok PlayStation hayranı oyun konsolunda hangi oyunların çıkacağını ve oynanabileceğini bekliyordu. Fakat şu anda PlayStation 5 hakkındaki teknik detayları ve nasıl işlediği konusunda daha teknik bilgilere sahip olduk.

  Sony şirketi şu anda kadar yeni oyun konsolu olan PlayStation 5 hakkında medyaya yeni logos, tasarımı, özellikleri ve birkaç önemli özelliği dışında bir bilgi vermemişti.

  PlayStation 5 Hakkındaki Sorular

  PS5 Nedir? : Playstation 5, Sony şirketinin yeni çıkartacağı en son seri oyun konsolu ve PS4 Slim ve PS4 Pro oyun konsolları ile yer değiştirecektir.

  PlayStation 5 Ne Zaman Çıkarılacak? : Sony’nin açıklamalarına göre 2020 yılının Ekim ve Aralık ayı tarihleri arası piyasaya sürülecek. Fakat kesin bir tarih yok bu aralıkta.

  Hangi Oyunları Oynayabilirim? : Şu anda sadece bir kaç tane oyun başlığı ortaya çıktı. Fakat Ghost of Tsushima gibi oyunların da olacağına eminiz.

  PS 5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
  PS5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

  PlayStation 5 Sanal Gerçeklik Teknolojisine Sahip Mi? : Evet. Yeni nesil konsol mevcut PSVR donanımı ile uyumlu olacak

  PlayStation 5 Fiyatı Ne Olacak? : PS4 oyun konsolunun çıkış fiyatı 1400 TL civarıydı. Fakat dolar ve euro kurlarının sürekli yükselmesi ile yeni PlayStation 5 cihazının ülkemizdeki başlangıç fiyatı 3.950 TL olacağını düşünüyoruz.

  PS4 Oyunlarını PS5 Cihazınızda Oynayabilecek Misiniz? : PS5 kesinlikle “neredeyse” tüm PS4 oyunlarıyla geriye dönük olarak uyumlu olacak yani önceki nesil oyunları halen oynayabileceksiniz. Fakat kesin olarak PS4’ün en iyi 100 oyunu kesin olarak PS5 oyun konsolu ile uyumlu olacağını belirtmeliyiz.

  CoronaVirüs, PlayStation 5’ın Çıkış Tarihini Erteleyecek Mi? : Sony’nin açıklamalarında şu anda herhangi bir erteleme söz konusu olmadığı belirtildi.

  PlayStation 5 Çıkış Tarihi

  Sony’nin resmi olarak websitesin’den yapmış olduğu açıklamaya göre Amerika’daki tatil döneminde çıkarılacağını belirtti. Yani bu tarih Ekim ve Aralık ayları arası oluyor. Sosyal medya da ortaya çıkan sızıntılara baktığımız da 20 Kasım 2020 tarihi çıkış tarihi olarak belirtiliyor. Fakat henüz herhangi bir tarih doğrulanmadı yani kesin bir tarih belirtemiyoruz ama ilerleyen aylarda Sony’nin resmi bir açıklama yaparak yeni oyun konsolunun çıkış tarihini açıklayacağını umuyoruz.

  PS 5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
  PS5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

  Bu durum PlayStation 5 oyun konsolunu direk olarak rakibi olan Microsoft’un XBox Series X oyun konsolu ile rekabet durumuna sokacak çünkü iki cihazda ortalama benzer dönemlerde tarihlerde piyasaya sürülecek.

  Ayrıca Sony’nin açıklamalarında şu anda herhangi bir erteleme söz konusu olmadığı belirtildi.

  PlayStation 5 Fiyatı

  Sony henüz PlayStation 5 oyun konsolunun fiyatını resmi olarak açıklamadı. Sony’nin finans müdürü Hiroki Totoki yaptığı açıklamada PS5’ın fiyatını düşürmeyeceğini açıkladı.

  Totoki’nin yaptığı açıklama’da, “Fiyat konusu çok net veya görünür olmayan bir şey, bu noktada fiyat hakkında herhangi bir şeyi tartışmak çok zor. Fiyat seviyesine bağlı olarak promosyonlar belirleyebiliriz.”

  Sony’nin henüz PlayStation 5 oyun konsolu hakkında fiyatı belirgin olmasa da sosyal medyadaki söylentilere göre PS5’ın fiyatı kuzey Amerika’da 499 Dolar gibi bir fiyat etiketine sahip olacağı belirtiliyor.

  Fiyat durumuna bakacak olursa PS4 ve PS4 Pro cihazlarının fiyatlarından yola çıkarak bu fiyatın PS5 için gayet iyi bir seviyede olacağını gösteriyor. Ayrıca bizim tahminimiz Dolar ve Euro kurlarının yüksekliğinden dolayı ortalama fiyatın 3.950 TL civarı olacağını düşünüyoruz.

  PlayStation 5 Teknik Özellikleri

  • CPU: 3.5GHz hızında 8 Çekirdekli AMD Zen 2-based CPU (değişken frekans)
  • GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz (değişken frekans)
  • GPU Mimarisi: Custom RDNA 2
  • Bellek arayüzü : 16GB GDDR6 / 256-bit
  • Bellek Bant genişliği: 448GB/s
  • Depolama Alanı : Custom 825GB SSD
  • IO throughput: 5.5GB/s (raw), typical 8-9GB/s (sıkıştırılmış)
  • Artırılabilir Depolama Alanı: NVMe SSD slot
  • Harici Depolama Alanı : USB HDD support (PS4 Oyunları için Sadece)
  • Optik sürücü : 4K UHD Blu-ray sürücü
  PS 5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
  PS5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

  Sony, ilk resmi PS5 etkinliği sırasında PlayStation 5’teki bilinmeyenleri açıkladı ve bize yeni nesil konsolunun sunacağı özellikler hakkında daha iyi bir fikir verdi. Sizce teknik özellikleri nasıl?

  Fakat ilginç olan konu şu ki Sony şimdiye kadar geliştiriciler için çok arkadaş canlısı olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Geliştiricilerin PS4 ve diğer serilerde hiç memnun kalmadıkları belirtiliyordu fakat yaptığı açıklamalarda PS5 oyun konsolunun geliştirici dostu olacağı belirtildi.

  SSD’nin Önemi

  PS5’ın teknik özelliklerine baktığımızda SSD’nin PS5 deneyimi için ana bileşenlerden olduğunu görebiliyoruz.

  PS5 özel olarak tasarlanmış 825GB SSD ile birlikte gelecek. Bu depolama alanı Xbox Series X’in depolama alanından daha az fakat akıllıca kullanıldığı için daha kullanışlı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

  SSD sadece cihazın veya oyunların daha hızlı açılmasını sağlamıyor. Aynı zamanda açık dünya oyunlarının daah büyük olmasını ve daha hızlı yüklenmesini sağlıyor. Yani SSD’nin olması PS5 oyun konsolu için kesinlikle çok çok iyi bir geliştirme.

  PS 5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
  PS5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

  SSD’ler genel olarak daha fazla bant genişliğine sahiptir. Bu nedenle RAM’e yüklenebilecek potansiyel olarak gereksiz verilerin yığınları gerektiğinde RAM yerine SSD’ye de yüklenebilir. Bu durum bir çok oyunun yüklenmesini çok fazla hafifletecektir.

  Genişletilebilir depolama alanına gelecek olursak. Sony, hazır NVMe PC sürücülerine izin veriyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, şu anda piyasada PCIe 4.0 arayüzünü kullanan çok fazla sürücü yok. Yani en az 5.5GB /saniye aktarım hızına sahip olmaları gerekiyor.

  PS4 oyunları PS5 ile çalışacaktır fakat bunların HDD kaydedilmesi gerekiyor. Bu sayede SSD gereksiz yere kullanılmayacaktır.

  Custom CPU ve GPU Kullanılması Ne Anlama Geliyor?

  Sony’nin sekiz çekirdekli ve 16 iş parçacıklı AMD’nin Zen 2 CPU işlemci teknolojisini kullanacağının farkındaydık. Bununla birlikte PS5’ın tanıtımındaki yayın akışı, PS5’in 3.5GHz frekans sunacağını da belirtildi. Bildiğiniz gibi PS4’ün 1.6GHz hızındaki 8x Jaguar Çekirdekli 3.5GHz (değişken frekanslarda) 8x Zen 2 Çekirdeği ile sunulmuştu. Bu demek oluyor ki performansta çok büyük bir artış göreceğiz.

  PS 5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
  PS5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

  GPU gelecek olursak. PS5 ile birlikte AMD RDNA 2 GPU geliyor. GPU’nun teknik özelliklerine bakacak olursak 2,23 GHz hız ile 36 bilgi işlem biriminden yararlanır. En yüksek hesaplama performansı 10.28TF olarak belirtildi.

  Teknik detaylara baktığımızda donanım kısmının çok akıllıca ve zekice kullanıldığı rahat bir şekilde görülebiliyor. Sadece GPU mimarisi aracılığı ile saatlerce kod yazmak yerine PS4 oyunlarının rahatlıkla altından kalacağını söyleyebiliriz.

  Tempest 3D Ses Teknolojisi

  PS5’nın en büyük ve en dikkat çeken yeniliği yeni Tempest Engine sayesinde 3D ses desteğiydi oldu. İnanılmaz güçlü bir ses teknoloji. Eğer PSVR seslerin %50’sini destekleyebiliyor. Oyun dünyasında şu anda PSVR ses sistemi en karmaşık sistemlerden birisiydi. Fakat PS5’ın Tempest 3D Ses Teknolojisi yüzlerce özelliği destekleybilir.

  PS 5 : Çıkış Tarihi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

  Örnek olarak anlatacak olursa bugün oyunlar’daki yağmurun sesini tek bir ses parçası olarak duyuyorsunuz. Fakat PS5’da oyuncunun bulunduğu bölgedeki bireysel ses damlalarını ayrı olarak duyacaksınız. Yani PS5 oyun konsolu size yep yeni bir oyun deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

  PlayStation 5 Tasarımı

  Henüz PS5’in tasarımı konusunda spekülasyonlardan başka bir şeyin olmadığını söylemeliyiz. Ortaya atılan renderlanmış görüntüler mevcut fakat henüz Sony tarafından açıklanmış veya tanıtılmış bir tasarım mevcut değil.