Qualcomm ve Intel, Huawei İle Ticari İlişkilerini Durdurma Kararı Aldı

Son çıkan haberler göre Huawei şirketi’nin ABD hükümeti‘nin kara listesine girdiğini biliyoruz ve bu nedenden dolayı Google’ın artık Huawei ile çalışmayacağını bildirdi. Fakat görünüşe bakılırsa Huawei ile ticari ilişkilerini kesen tek şirket Google olmadığını söylemeliyiz.

Bloomberg’in yaptığı habere göre diğer şirketler’de Huawei ile ticari ilişkilerini kesme kararı almış gibi gözüküyor. Qualcomm, İntel ve Broadcom gibi dev şirketlerinde Huawei ile ilişkilerini kesecekleri düşünülüyor. Bloomberg’in yaptığı açıklamada bu firmaların Huawei ile olan anlaşmalarını bi sonraki açıklamaya kadar dondurduklarını gösteren raporlara yer verildiğini görebiliyoruz.

Bu şirketlerin Huawei’ye tedarikleri’nin kesilmesi ne anlama geliyor?

En kısa yoldan açıklamak gerekirse Huawei’nin çıkartmış olduğu dizüstü bilgisayarlarda kullanılan yonga setlerini ve işlemcilerin artık İntel tarafından tedarik edilmeyecek demek oluyor.

Qualcomm’un Huawei’ye tedariğini kesmesi ne gibi sorunlar yol açacak?

Huawei’nin kendi yonga setlerini ve modemlerini kullandığını biliyoruz ve Qualcomm’un ürün tedariğini kesmesi çok fazla etki yatarmayacak gibi gözüküyor ama bazı durumlarda halen sorunlarla karşılabilecekler. Bloomberg’in yayınladığı rapora baktığımızda Huawei’nin bu olayın olacağını tahmin ettikleri belirtiliyor ve bundan dolayı ABD’nin tedarikçi şirketlerinden yeteri kadar işlemci ve yonga seti depolandığı belirtiliyor.

Söylenenlerer göre bu depolanan işlemciler ve yonga setleri Huawei markasına yaklaşık 3 ay süre kazandıracağı söyleniyor. Yani bu zaman içerisinde Huawei markası’nın bi sonraki adımı planlaması için yeterli bir zaman olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Huawei’nin daha önce yaptığı açıklamaya göre markanın ikinci bir planı olduğu belirtilmişti.

Kaynak : bloomberg

Daha fazla haber için : Teknovv.com