Siyah Beyaz Fotoğraflarınızı Nasıl Renklendirebilirsiniz?

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Siyah Beyaz Fotoğraflarınızı Nasıl Renklendirebilirsiniz?
Siyah Beyaz Fotoğraflarınızı Nasıl Renklendirebilirsiniz?

Eskiden çekilmiş ve siyah beyaz olan fotoğraflarınızı nasıl renklendireceğiniz mi düşünüyorsunuz. O zaman aradığınız cevap burada.

Siyah beyaz fotoğrafların önemli olduğunu biliyoruz ve eski aile fotoğraflarınızı daha uzun süre saklamak ve nasıl renklendireceğinizi bilmiyorsanız eğer sizin için hazırladığımız bu yazımızda siyah beyaz fotoğraflarınızı nasıl tarayarak dijital hale getireceğinizi ve sonrasında renklendireceğinizi anlatacağım. Bunun için herhangi bir yeteneğinizin olması gerekmiyor. Siyah beyaz fotoğraflarınızı renklendirmek aşırı kolay bir şeydir.

Şu anda hazır sizde evdeyken eskiden kalan siyah beyaz fotoğraflarınızı renklendireceğiniz harika bir zaman olabileceğini düşündük. Siyah beyaz fotoğraflarınızı şu anda uygulama marketlerinde olan bir kaç uygulama ile çok rahat bir şekilde renklendirebileceksiniz ve sonuçlarına siz bile inanamayacaksınız.

Sizin için bu yazımızda siyah beyaz fotoğraflarınızı renklendireceğiniz ve çok kolay olan uygulamalar ile nasıl yapabileceğinizi sıra ile anlattık.

Eğer çok fazla uğraşmak istemiyorsanız, o zaman sizin için uygulamaların çok daha iyi olacağını söylemeliyim. Yapmanız gereken aşağıda bahsettiğimiz uygulamalara fotoğraflarınızı yüklemek ve uygulamadaki algoritmanın fotoğraflarınızı renklendirmesini beklemek olacaktır. Fakat bazen fotoğraflarınızı doğru şekilde renklendiremeyebilir bu durumun nedeni daha karışık fotoğrafların olması veya çok bulanık fotoğraflarda meydana gelebilir.

Eğer fotoğraf düzenleme ile ilgiliyseniz bir diğer seçenek photoshop uygulaması kullanarak renklendirme yapmak olacaktır. Fakat bu uygulamanın zaman alacağını söylemeliyim ama sadece algoritmaya güvenmek yerine daha iyi renk oranları kullanarak çok daha iyi sonuçlar alabileceğinizi unutmayın.

Bu yazımızda ister yeteneğiniz olsun veya olmasın İsteğiniz şekilde siyah beyaz fotoğraflarınızı renklendirebilirsiniz. ben size bütün seçenekleri ve nasıl yapılacağını aşağıda kısaca anlatacağım. Fakat öncelikle siyah beyaz fotoğraflarınızın dijital hali yoksa öncelikle bu fotoğraflarınızı dijital ortama taşımalısınız ve bunu fotoğraflarınızı tarayarak yapabilirsiniz.

İlk Adım : Siyah Beyaz Fotoğraflarınızı Tarayın

Eğer elinizde bu siyah beyaz fotoğrafların dijital ve taranmış hali varsa o zaman bu adımı atlayabilirsiniz. Fakat fotoğraflarınız dijital değilse, o zaman fotoğraflarınızı taramanız gerekiyor.

Öncelikle tarama işlemi çok basittir. Fakat taratmak istediğiniz çok sayıda fotoğrafınız varsa o zaman çok net ve kaliteli tarama yapabileceğiniz bir tarayıcı almanız mantıklı olacaktır. Eğer bu tür bir tarayıcı almayı düşünüyorsanız, sizin için seçtiğimiz Epson FastFoto FF-680W fotoğraf tarayıcısını tercih edebilirsiniz.

Fakat taranacak fotoğraf sayınız az ve bu şekilde bir tarayıcı için henüz bütçeniz yoksa o zaman elinizin altında bulunan çok güçlü bir cihaz akıllı telefonunuz var. hem Android hem de iOS için mevcut olan Google Photos tarafından PhotoScan kullanarak akıllı telefonunuzu çok güçlü bir fotoğraf tarayıcısına çevirebilirsiniz.

Uygulamayı kullanmak aşırı derecede kolaydır. Ayrıca uygulamaya yükledikten sonra size fotoğraflarınızı nasıl taramanız gerektiği konusunda yönlendirir.

PhotoScan uygulaması parlak fotoğraflardan parlamayı kaldırır ve kenar algılamalı özelliği ile otomatik kırpma yapar. Bu şekilde son görüntü mükemmel bir şekilde sunulur, ancak ihtiyacınız olduğunda manuel olarak da bu özellikleri ayarlayabilirsiniz.

Bu şekilde tarama yönteminin olması hem çok kolay hemde sizin için masrafsız olacaktır.

Android için Google PhotoScan uygulamasını indirin

İOS için Google PhotoScan uygulamasını indirin

Siyah Beyaz Fotoğraflarınızı Nasıl Renklendirirsiniz?

Eğer eski fotoğraflarınızı taratma işlemini yaptıysanız, şimdi bu fotoğrafları renklendirme zamanı. Öncelikle bu işlemi 3 gruba ayırdık. İlk olarak İOS ve Android cihazlarınızda nasıl renklendirme yapabileceğiniz, ikinci olarak PhotoShop Element gibi web ve masaüstü uygulamalar ile nasıl renkendireceğinizi anlatacağız. Bu uygulamaların fotoğrafları renklendirme konusunda sizi tatmin edeceğine eminiz.

Birinci Seçenek : Akıllı Telefon Uygulaması İle Renklendirme Yapmak

Colorize (iOS)

Colorize uygulaması iOS için ücretli bir uygulamadır fakat üç günlük ücretsiz olarak premium özelliklerini kullanmanıza izin verir ve daha sonra ayda 4,99 ABD doları tutarında aylık ücretlendirmesi vardır. Aşağıdaki sizin için sunduğumuz ücretsiz Android uygulaması ile karşılaştırıldığında uzun vadede pahalı bir uygulamadır.

Eğer çok sayıda fotoğrafınız varsa ve bir çok renklendirme yapacaksanız, ücretli üyelik sizin için mantıklı olacaktır. Ayrıca uygulama içinde fotoğraf tarama ve film rulosu özelliklerin olması çok faydalıdır.

Renklendirme işlemi çok basit ve otomatiktir. Sadece renklendireceğiniz fotoğrafı uygulama yüklemeniz gerekir ve daha sonrasında algoritma bu işlemi kendisi yapacaktır. Fakat uygulamanın tek eksik yönü renklendirilen fotoğrafların çözünürlüklerinde düşüş yaşanmasıdır ama Android uygulamasında bu tarz bir olumsuzluk yoktur.

İOS için Colorize uygulamasını indirin

Colorize Images (Android)

Colorize Images uygulaması ücretlidir fakat uygulamayı yüklediğiniz zaman size 10 adet fotoğrafınızı renklendirme işlemini ücretsiz olarak sunar. Fakat uygulama MyHeritage (ücretsiz ve web tabanlı uygulama) ile aynı algoritmayı kullanarak eski fotoğraflarda renklendirme yapar ama eğer renklendirme yapacağınız çok fazla fotoğrafınız varsa o zaman uygulamanın paralı versiyonunu almak mantıklı olacaktır. Bunun nedeni çok fazla fotoğrafı renklendirme yaparken akıllı telefonunuzdan uygulamaya fotoğraf aktarımın daha hızlı olması ve daha az uğraşacak olmanızdır.

Aynı zaman MyHeritage ile aynı algoritmayı kullanmasına rağmen fotoğrafı daha iyi renklendirme yapar ve sonuçlar farklıdır. Ayrıca size fotoğrafların renklendirilmesinde manuel olarak az da olsa imkan verir.

Sonuçlar MyHeritage ile neredeyse aynı gibi gözükür fakat fotoğraflarınızın içindeki sahnede daha ayrıntılı detaylara inmenize ve daha iyi sonuçlar çıkarmanızı sağlar. Ne kadar benzer gözükse de farklılık vardır.

Android için Colorize Images uygulamasını indirin

İkinci Seçenek : Web Uygulaması İle Siyah Beyaz Fotoğraflarınızı Renklendirin

ColouriseSG

ColouriseSG uygulaması GovTech’in Veri Bilimi ve Yapay Zeka Bölümü tarafından oluşturulan bir web uygulamasıdır. Ekip özellikle Singapurlu insanların bulunduğu fotoğraflar için derin öğrenme algoritmasını kullanarak fotoğrafları renklendiriyor ve bu sayede asyalı insanların tonlarını konusunda daha iyi bir performans gösteriyor fakat otomatik renklendirme yaptığı için tüm cilt tonlarında çok iyi sonuçlar çıkartabiliyor.

Bu servisin ücretsiz olduğunu söylemeliyim. Fakat uygulama daha karmaşık arka plana sahip fotoğrafları renklendirme konusunda çok başarılı değil. Daha çok düz veya sadece bir arka plana sahip fotoğrafı renklendirme yapacaksanız kullanmanızı tavsiye ederim.

ColouriseSG uygulamasının MyHeritage uygulamasından daha iyi cilt tonları yapıldığını söylemeliyim. Fakat MyHeritage uygulamasında kıyafetlerin ve ortamların renklendirilmesi ColouriseSG uygulamasından daha iyi olarak yapılıyor. Ayrıca ColouriseSG uygulaması renklendirilen fotoğrafa filigran eklemez ve bu sayede fotoğrafın görüntü kalitesine herhangi bir düşüş olmaz.

ColouriseSG uygulamasını kullanın

MyHeritage

MyHeritage websitesi adından da anlayacağınız üzere bir şecere websitesidir. Fakat In Color isimli otomatik siyah beyaz bir görüntü renklendirebilecek bir uygulamada içerir.

Fakat uygulamayı kullanarak resimlerinizi renklendirmek istiyorsanız eğer websitesine üye olmalısınız ve ancak o şekilde fotoğraflarınıza renklendirme işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca kayıt olmak için Facebook veya Google hesaplarınızı kullanarak da yapabilirsiniz veya sadece e-mailiniz ile kayıt işlemi yapabilirsiniz.

MyHeritage uygulamasının en iyi yönlerinden birisi yüklediğiniz fotoğrafın renklendirilmesinden sonra aynı çözünürlük ve boyutta size çıktı vermesidir. Ayrıca renklendirme işlemini gayet başarılı bir şekilde gerçekleştirir.

Kıyafetlerin ve arka planın renklendirilmesi ColouriseSG’den daha iyi olduğunu söylemeliyim fakat cilt tonuna uygulanan renklendirmede o kadar iyi değildir. Fakar MyHeritage web uygulaması üzerinden size esneklik sunarak beğenmediğiniz noktaları kendiniz manuel olarak renklendirme yapabilirsiniz.

MyHeritage uygulamasını kullanın

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.