Stanford Üniversitesin’deki Araştırmacılar Otofokus Özelliğine Sahip Gözlük Ürettiler

  0
  179

  Bildiğiniz gibi insanlar yaşlandıkça görme özelliğini yitirmeye başlar. Bu olay yaşlanmanın doğal bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda numaralı gözlük almanız gerekir. Ayrıca bu durumun farklı bir çözümü olmadığını söylemeliyiz. Fakat, Stanford Üniversitesin’deki bir grup araştırmacı objeler üzerince kendi kendine odaklama yapabilecek gözlük ürettiler.

  Araştırmacılara göre, yaşlandıkça gözlerdeki lens sertleşmeye başlıyor. Bu durum gözlerimizin yakındaki nesnelere odaklanmasını zorlaştırıyor. Presbiyopi diye bilinen bu olay doğal olarak yaşlanan her insanda meydana gelmekte. Fakat araştırmacılar ürettikleri bu gözlüğün gözlerimizi takip edeceği gibi aynı zamanda bakmakta olduğunuz objeye odaklanmanıza yardımcı olacak.

  Bu gözlükler’deki en iyi kısım kullanılan teknolojinin yeni olmaması olduğunu söylemeliyiz. Örnek vermek gerekirse yüz takip programları veya iris tanıma özelliği ile kilit açma işlemlerinin hepsi bu teknolojiye dahil olduğunu söyleyebilir. Bu teknolojilerin bir çoğu uzun bir süredir etrafta dolaşıyor. Bu şekilde göz takip yapılarak, nesnelere odaklanma konusunda çok yardımcı olunacağı düşünülüyor.

  Üretilen gözlüğün, 56 Presbiyopiye sahip kişide test edildiği ve bu gözlüğün normal gözlüklere oranla çok daha etkili olduğu görüldü. Fakat sizi çok heycanlandırmadan şunu söylemeliyiz ki, üretilen bu gözlük halen prototip aşamasında ve bundan dolayı büyük ve ağır. Yani gözlüğün normal versiyonu çıkana kadar biraz zaman geçecek gibi gözüküyor.

  Daha fazla teknoloji haberi için : Teknovv Haberler