Tesla, 2020 yılında Kendi “Robotaxi” Ağını Kurmayı Planlıyor

Robotaxi uygulaması Tesla şirketi’nin gelecek planlarından biri olduğunu biliyoruz. Telsa şirketi’nin CEO’su olan Elon Musk şirketi’nin düzenlediği otonomi gününde şirketin gelecek yıl Robotaxi uygulamasını başlatacağını ve ilk otonom paylaşım ağı olacağını belirtti.

Elon Musk,”Otonom Robotaxi uygulamasını 2020 yılından itibaren başlatacağız ve bu konuda çok kendimiz’den çok emin ilerliyoruz. Bu uygulamayı heryerde sunamayacağız çünkü heryerde izin alamayacağız.” diye vurguladı. Elon Musk yapılacak düzenlemeler’den bahsetmedi ama Tesla’nın Robotaxi ağı için gelecek yıl izin alacakları konusunda emin olduğunu belirtti.

Tesla kullanıcıları bu durumu avantaja çevirecekleri çünkü arabalarına ihtiyaçları olmadığı zaman bu ağ üzerinden para kazanabilecekler. Tesla sahipleri araçlarını yeni kurulacak ağ üzerine ekleyebilecekleri belirtildi. Tesla bu uygulama sayesinde gelirin yüzde 30 oranını kendisi’nin alacağını ve yüzde 70 oranındaki gelirin de araç sahiplerine gideceği belirtildi. Eğer Tesla sahipleri’nin araçlarını paylaşmak istememe veya bu ağa eklemek istememeleri gibi durumda bu sefer Tesla’nın kendi kurduğu filosu devreye girecek.

Elon Musk etkinlik boyunca bütün Tesla araçları için özel olarak üretilmiş otonom sürüş çip’ini geliştirildiğini vurguladı. Bu çip sayesinde Tesla araçları tamamen kendi kendilerine gitmesine olanak verecek. Elon Musk, “Gelecek yıl kesin olarak yolda 1 milyon’dan fazla Robotax’miz olacak.”dedi.

Daha fazla haber için : Teknovv.com