Tesla’nın Yeni Şarj Teknolojisi Araçları Sadece 15 Dakika İçinde Şarj Edebilecek

Tesla şirketi eski şarj istasyonlarını geliştirebilmek ve kullanıcılara daha hızlı şarj süresi sunabilmek için her gün çalışıyorlar. Şarj istasyonlarındaki güncellemeler, bölge artırımı vs gibi olaylara gidilse de rakipleri karşısında daha iddaalı olmaya çalışıyorlar. Bundan dolayı yeni teknolojisi sayesinde şarj süresini yarı yarıya indirebilecek.

Güncellenen Tesla istasyonlarında iki kat fazla güç vererek araçlardaki şarj süresini 15 dakikaya indirmeye planlıyorlar.

Yeni T3 versiyon olan şarj istasyonları ilk olarak Amerika da teste başlarken daha sonra Avrupa ve Asya şeklinde devam edilerek yayılacak.

Yeni T3 versiyon şarj istasyonları artık test aşamasını geçtiği için gelecek ay yayılmaya başlayarak eskileriyle yer değiştirileceği belirtildi. İlk olarak Kuzey Amerika da kurulacak olan sistem yılın 4. çeyreği avrupa ve asyaya getirilerek, yayılmaya başlayacak.

Yeni versiyon T3 şarj istansyonları, Teslaları 120 Kilowatt/saat’den başlayarak 250 Kilowatt/saat’e kadar bir güç ile besleyebilecek ve bu sayede full şarja 15 dakika içinde ulaşabilecek.

Diğer markalarında yaptığı çalışmalarla, Mercedes, Toyota gibi markalarında şarj istasyonların da güncellemeye giderek 350 Kilowatt/saat enerji verecek şekilde güncellemek için çalışıyorlar ve yıl sonuna kadar bu güncellemelerin olacağına dair bilgiler veriyorlar.