Türkiye’nin Yerli Otomobili Resmen Tanıtıldı!

Türkiye'nin yerli otomobili
Türkiye'nin yerli otomobili tanıtıldı

Beklenen an geldi!

Türkiye’nin yerli otomobili bugün tanıtıldı. Yeni yerli otomobilin ilk fotoğrafı geldi ve çok etkileyici olduğunu söylemeliyiz. TOGG(Türkiye Otomobil Girişim Grubu) tarafında Bilişim vadisinde gerçekleşen ilk test sürüşü ile yerli otomobilin genel hatları ortaya çıktı ve seri üretimde nasıl bir araç ile karşı karşıya geleceğimizi görmüş olduk. Yerli otomobil 2 model olarak hem SUV hemde Sedan modelleri ile birlikte üretilecek.

Türkiye’nin yerli otomobili tanıtıldı – yandan görünüşü. Teknovv.com

Yerli otomobile dair teknik detaylar ve resimleri ilk kez tanıtımda paylaşıldı. Şunu belirtmeliyiz ki bu otomobil sınıfının en uzun aks mesafesine sahip araç oldu.

Ne zaman üretilecek?

TOGG (Türkiye Otomobil Girişim Grubu) tarafından verilen bilgilerde yerli otomobil Bursa da TSK arazisine kurulacak fabrika da 2022 yılında seri üretim ile üretilmeye başlanacağı belirtildi.

Türkiye’nin yerli otomobili tanıtıldı – arkadan görünüşü. Teknovv.com

Yerli Otomobilin Teknik Detayları

Motor gücünün 150Kw olduğu belirtildi ve 2 farklı motor seçeneği ile birlikte sunulacak. Bunlar 200 beygir gücündeki 2 çeker ve 400 beygir gücündeki 4 çeker versiyonları ile piyasaya sunulacak. Ayrıca 30 dakika şarj ile %80 pil doluluğuna ulaşılacağı belirtildi. İki modelde sırasıyla +300 km ve +500 km menzil kapasitesine sahip olacak ve bu da araçlarının menzilinin çok iyi olacağını gösteriyor.

Türkiye’nin yerli otomobili tanıtıldı – arkadan görünüşü. Teknovv.com

200 Beygir olan araç 100Km/h yaklaşık olarak 7,6 saniyede, 400 Beygir olan araç 100Km/h yaklaşık olarak 4.9 saniyede ulaşabilecek.

Yerli Otomobilin Tasarımı

Şu şekilde ne kadar yerli otomobil diyor olsakta bazı şeylerin dışarıdan destek alınarak yapıldığını söylemek yanlış olmaz. Şu anki bilgilerimize göre yerli otomobilin tasarımı İtalyanlara ait. Bunu bi kenara bırakırsak, aracının tasarımının çok ilgi çekici ve kaslı yapını olduğunu söylemeliyiz. Test sürüşündeki videolarda aracının alçak ve kaslı bir yapısı var ve ayrıca Led ön-arka farlar, kameralı ayna sistemi gibi bir çok teknolojik yeniliğe de yer verilmiş gibi gözüküyor.

Türkiye’nin yerli otomobili tanıtıldı – önden görünüşü. Teknovv.com

Aracın Güvenliği

Aracın güvenlik sistemlerine baktığımızda, genel olarak Yerli otomobil de bir çok elektronik güvenlik sistemi mevcut olacak. Fakat yapısal olarak aracın üretiminde Euro NCAP için 5 yıldız seviyesi hedefleniyor. Ayrıca aracın içinde bulunan batarya sistemiyle kafadan çarpışmalarda yüzde 30 daha fazla burulma direncinin olacağı belirtiliyor.

Türkiye’nin yerli otomobili tanıtıldı – önden görünüşü. Teknovv.com

Şarj İstasyonları

TOGG(Türkiye Otomobil Girişim Grubu) tarafından yapılan açıklamalarda aracın üretimine kadar yani 2022 yılına kadar bir çok şarj istasyonu girişimi olacağı belirtildi. Bunlar yol üzerinde, evlerde ve ofislere yeni şarj istasyonları kurulacağı ve bu şekilde araçların şarj sorununun ortadan kaldırılacağını söylediler. Toplam da 3 yıl içerinde elektrikli araçlar için bir çok yeni şarj istasyonu kurulacak.

Bizce aracın yeni tasarımı çok güzel olmuş ve teknik detayları da çok iyi gözüküyor. Umarız aracın üretimine kadar fiyat aralığı ve kolaylığı sağlanırsa çok fazla rağbet görecek gibi gözüküyor.

Daha fazla teknoloji haberi için Teknovv.com

Kaynak : Youtube