Vodafone, Huawei Ekipmanlarını Avrupa’daki Ağından Kaldıracak

  Vodafone, Huawei Ekipmanlarını Avrupa'daki Ağından Kaldıracak
  Vodafone, Huawei Ekipmanlarını Avrupa'daki Ağından Kaldıracak

  Huawei’nin Ekipmanlarının Kaldırılması Yaklaşık Olarak 220 Milyon Dolara Mal Olacak

  Geçen hafta Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre Vodafone, Avrupa da bulunan Huawei ekipmanlarını kaldıracağını açıkladı. Vodafone CEO’su Nick Read yaptığı açıklamaya göre Avrupa’nın en büyük telekom şirketine mal olacağını belirtti. Bu haraketin 220 Milyon Dolara mal olacağını ve yaklaşık olarak 5 yıl süreceğini belirtti.

  Ayrıca geçen hafta açıklamada bulunan Vodafone şirketinin yaptığı açıklamaya göre sistemlerindeki çekirdek ve merkezi parçaların Huawei’nin parçalarından yerleştirmeyeceğini ve önemli olmayan parçalar Huawei marka kullanacaklarını açıkladı.

  Ayrıca kullanılan Huawei parçaları için kendi geliştirdikleri bir plastik kasa sayesinde yüzde %35 lik bir veri engelleme sağlayacağı belirtildi.

  İngiltere, ABD’nin tavsiyelerine dinlemedi ve yaptığı açıklamada Huawei’nin kendi ülkelerindeki 5G ağlarına katılmasına izin verdiğini belirtti.

  Buradaki asıl soru insanların Huawei ekipmanlarını ağlarına katarak güvenlik açığı olabileceği endişesi ve Çin hükümeti’nin elini güçlendirebileceği düşüncesi geliyor akıllara. Bu nedenden dolayı Vodafone, Avrupa’daki ağında Huawei ekipmanları kullanmayacak.

  Kaynak : reuters, theguardian

  Daha fazla haber için Teknovv Haberler