Ana Sayfa Otomobil Volvo Araçları Birbirlerini Buzlu Kaplı Yollarda Uyaracaklar

Volvo Araçları Birbirlerini Buzlu Kaplı Yollarda Uyaracaklar

Volvo araçları artık birbirleri ile iletişim kuracak ve bunları paylaşacaklar

Kış mevsiminden çıkmamıza ve yaz mevsimi’nin gelmesine çok az kalmışken Volvo güvenlik sistemlerini geliştirmeye devam ediyor. Volvo araçları artık birbirleri ile iletişim halinde olacak ve kaygan, buz yollarda veya diğer tehlikelere karşı birbirlerini uyarabilecekler.

Volvo’nun ana vatanı olan İsveç’deki kış ayları çok zorlu geçiyor ve sıcaklık ortalama -30 dereceye kadar düşebiliyor. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmak çoğu zaman hayat kurtarabiliyor.

Tehlike uyarı sistemi ve kaygan yol uyarı sistemi ilk defa 2016 yılında Volvo’nun 90 serisi modellerinde sunulmuştu. Şimdi ise bu sistem başarılı ile çalıştığı için avrupadaki bütün Volvo araclarda 2020 yılından itibaren sunulacak.

Sistemin çalışma mantığı kaygan bir yolda sürücüleri uyarmak ve güvenlik sistemlerini hazırlayarak aracın yavaşlamasını sağlamak.

Volvo Cars Güvenlik Merkezi başkanı olan Malin Ekholm, “Gerçek zamanlı güvenlik ve uyarı verilerin araçlar arasında paylaşılması kazaları önleyecektir.” diye belirtti. Ayrıca, “Volvo araç kullanıcıları bu sistemi açarak yolların daha güvenli olmasını sağlayabilir ve kendileride bu uyarıları alarak oluşabilecek kazalardan kurtulabilirler.” diye açıklamasına ekledi.

Paylaşmak Hayat Kurtaracak

“Hazard Light Alert” isimli uyarı sistemi’nin mantığı aslında basit ama çok etkili olduğunu söylemeliyiz. Bu sisteme sahip olan bir Volvo aracı, sisteme sahip ve açık olan araçlara bir uyarı gönderir ve bu da yoldaki potansiyel teklikelere karşı sürücüleri uyarır.

Kaygan yol uyarı sistemi ise diğer sistemden biraz daha otamatikleştirilmiş olduğunu söylemeliyiz. Araç yolda ilerlerken, yoldaki verileri(kaygan yol veya çukurlar) toplayarak potansiyel kaza olabilecek yerlerdeki diğer araçlara göndererek, araç sürücülerini uyarır.

Malin Ekholm, “Ne kadar çok araç veri toplarsa, o kadar güvenli yollara sahip oluruz.” diye belirtti.

Kaynak :
https://www.msn.com/en-gb/money/technology/volvos-across-europe-will-warn-each-other-about-icy-roads-this-winter/ar-BBW3RLj