Volvo Artık Sürücülere Sarhoş veya Dikkati Dağılmış Şekilde Araç Kullanmasına İzin Vermeyecek

Artık sizin davranışlarınızı izleyebilecekler

Artık sizin davranışlarınızı izleyebilecek

Volvo’nun yeni geliştirdiği araç güvenlik sistemi sizin sarhoşluk ve dikkat dağılmasının belirtilerini takip edebilecek.

Volvo’nun içindeki kameralar ve sensörler herhangi bir yanlış duruma karşı sizi yol boyunca takip edebilecek.

Örnek olarak aracınız içerisinde herhangi bir sağlık sorunu mu oluyor, uzun süre tek bir noktaya mı bakıyorsunuz yada gözlerinizi mi kapanıyor, araç koltuğunuz da otururken hiç direksiyon tepkisi vermiyor musunuz,bunun gibi durumlarda sistem çalışıyor.

Bu gibi durumlarda araç yavaşlayarak siz uyarmaya başlıyor. Bu şekilde dikkatinizi yola ve araca vermeniz için uğraşıyor. Eğer bu sizin dikkatinizi yola vermiyor ve işe yaramıyor mu? Sonraki aşama olarak Volvo-car yol asistanına bağlanıyor araç ve yardım ekibinden bir kişi aracın içinde ne olup bittiğini anlamaya çalışıyor. Eğer bu da işe yaramazsa araç kendine güvenli bir park yeri bularak otomatik olarak duruyor ve kendini park ediyor.

Volvo

Şunu da belirtmeliyiz ki Volvo bu sistemin sadece çok ciddi durumlar için olduğunu söylüyor. Kulağa çok katı bir sistem gibi gelebilir ama öyle değil. Eğer çok ciddi bir durumunuz yoksa araç bu güvenlik sistemini devreye sokmuyor.

Volvu’nun araştırma ve geliştirme başkan yardımcısı Henrik Green şu şekilde belirtiyor “Söz güvenliğe gelince, bizim önceliğimiz kazaları önlemek” diye belirtiyor. Volvo’nun içinde bulunan kameralar ve sensörler sizi herhangi bir ciddi durum var mı veya davranış bozukluğu olup olmadığını sürekli kontrol ediyor.

Volvo

Volvo’nun kamera sistemini ve sensönleri yeni araçlara yerleştirme planı 2020 yılının başlangıcı olarak planlanıyor. Ayrıca araçların maxsimum hızı 180 Km/s olarak sabitlenmesi de planlarının arasında.

Volvo’nun gelen müdürü Håkan Samuelsson “Biz sorumluluk sahibi sürücüler istiyoruz ve Volvo ailesini daha güvenilir yapmaya çalışıyoruz” diye belirtti.

Görünen o ki Volvo kendisini yeniden güvenlik teknolojisi anlamında yine ön plana çıkarmayı başardı. Umarız kazaların önüne bu sistemler ile olabildiğince azaltırlar.

Daha fazla haber için takipte kalın!