VPN Nedir? Ne İşe Yarar? Online Oyunda VPN Kullanımı

VPN nedir? VPN ne işe yarar? Online oyun oynarken VPN kullanımının ne gibi avantajları ve dezavantajları vardır? IP adresinizi VPN ile değiştirebilir misiniz? VPN programları sadece IP adresinizi mi değiştirir?
VPN nedir? VPN ne işe yarar? Online oyun oynarken VPN kullanımının ne gibi avantajları ve dezavantajları vardır? IP adresinizi VPN ile değiştirebilir misiniz? VPN programları sadece IP adresinizi mi değiştirir?

VPN nedir? VPN ne işe yarar? Online oyun oynarken VPN kullanımının ne gibi avantajları ve dezavantajları vardır? IP adresinizi VPN ile değiştirebilir misiniz? VPN programları sadece IP adresinizi mi değiştirir?

VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

VPN (Sanal Özel Ağ), sanal olarak konumunuzu değiştirmenizi ve fiziksel konumunuzu IP adresinizi maskeleyerek gizlemenizi sağlayan ve bu sırada bilgisayarınız ve VPN sunucusu arasında şifreli bir bağlantı oluşturarak güvenli bir internet bağlantısına sahip olmanızı sağlar.

VPN, bilgisayarınız ve VPN sunucusu arasında gizli bir tünel oluşturur ve veri paketi alışverişinizi öncelikli olarak VPN sunucusuna gönderir ve VPN sunucusu ile bilgisayarınız arasında gelen ve giden veri paketleri şifrelenir. Bu şekilde internet servis sağlayıcınız veri paketlerinizin içeriğini göremez. Normal koşullarda çevrimiçi aktivitelerinizi izleyebilen internet servis sağlayıcınız VPN kullandığınızda sadece internete VPN ile bağlandığınızı görür.

VPN programları ne işe yarar? VPN kullanarak çevrimiçi aktivitelerinizin internet servis sağlayıcınız tarafından izlenmesini engelleyebildiğiniz gibi ortak Wi-Fi ağlarında internet bağlantınızın ağ operatörü veya ağa bağlanan diğer kişiler tarafından izlenmesini engellemiş olursunuz.

VPN nedir?

Seyahat ederken ücretsiz olarak ortak alanlarda şifresiz bir şekilde sunulan Wi-Fi ağlarına bağlandığınızda ağ üzerinde bulunan bir siber saldırgan iletişiminiz şifresiz olduğu için veri paketi alışverişinizi izleyebilir, verilerinizi çalabilir ve iletişiminizde değişiklikler yapabilir. Örneğin, siber saldırgan gönderdiğiniz veya aldığınız bir e-postanın içeriğini değiştirebilir. Bu saldırı türü ortadaki adam (MitM) olarak geçmektedir. VPN ile şifreli bir bağlantıya sahip olabilirsiniz.

VPN programları veri paketlerinizi internete gönderirken şifrelemez. Şifreleme bilgisayarınız ve VPN sunucusu arasında gerçekleşir. Bu yüzden, VPN kullanırken giriş yaptığınız web sitelerde kullanılan protokole göre iletişiminiz hala şifresiz olabilir. Hipermetin Transfer Protokolü (HTTP) web sitelerde SSL/TLS ( Güvenli Soket Katmanı/Taşıma Katmanı Güvenliği) ile birlikte kullanıldığında Güvenli Hipermetin Transfer Protokolü (HTTPS) ortaya çıkmaktadır. HTTPS kullanan web siteler ile yaptığınız veri paketi alışverişi şifrelenirken HTTP kullanan web sitelerde
herhangi bir şifreleme yoktur. Bu sebepten ötürü, HTTPS Everywhere gibi bir eklenti veya bu eklentiyi destekleyen bir VPN kullanarak iletişiminizi tamamen şifreleyebilirsiniz.

Online Oyunda VPN Kullanımı

Online oyun oynarken VPN kullanarak coğrafik olarak ülkenizde mevcut olmayan online oyunlara erişebilirsiniz.

Online oyun oynarken kullandığınız VPN programının sağladığı bant genişliğine göre bağlantınızda yavaşlama veya hızlanma olabilir. Sınırsız bant genişliği sağlayan bir VPN programı ile sınırsız veri paketi alışverişi yapabilirsiniz. Aynı zamanda, bağlandığınız VPN sunucusunun konumunu oynadığınız oyunun sunucu konumuna göre ayarlamanız da mümkün olduğu için ping sürenizi düşürme şansı yakalayabilirsiniz. Bazı internet servis sağlayıcıları fazla bant genişliği kullanımı olduğunda sınırlamalar uygulayabilir. Sınırsız bant genişliği sağlayan bir VPN ile böyle bir problem yaşamazsınız.

Online oyunda VPN kullanarak aynı zamanda anonimlik ve güvenlik elde ettiğiniz için online oyun turnuvalarında DDoS saldırılardan bağlantınızı koruyabilirsiniz.

VPN nedir?

VPN programları ile internet bağlantınızı korurken sanal olarak çevrimiçi içeriklere uygulanan bütün engelleri aşabilirsiniz fakat ücretsiz VPN programlarında çevrimiçi güvenliğinizi tehlikeye atıyor olabilirsiniz. Ücretsiz VPN programları verilerinizi bir casus yazılımı gibi kaydediyor olabilir.

Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, ücretsiz olan uygulamalarda kullanıcı verilerinin kaydedilebileceğini ve reklam şirketlerine satılabileceğini belirtiyor.

Ücretsiz VPN programlarını kullanırken anonimliğinizi DNS sızıntısı ile kaybedebilirsiniz. Ücretsiz VPN programı bir telekom sunucusunu kullanıyorsa DNS sızıntısı ile IP adresiniz ortaya çıkabilir. VPN seçerken çevrimiçi gizlilik ve güvenlik ihtiyaçlarınıza göre kayıt tutmayan bir VPN programı seçmeye özen gösterin.

Daha fazla Teknoloji Haberi için Teknovv Haberler