WhatsApp Karanlık Modu Nasıl Açılır?

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
WhatsApp Karanlık Modu Nasıl Açılır?
WhatsApp Karanlık Modu Nasıl Açılır?

WhatsApp Uygulamasının karanlık modu özelliğini mobil cihazınızda, masaüstü bilgisayarınızda ve İPhone cihazınızda aktif edebilirsiniz.

WhatsApp karanlık modu, geceleri daha az gözlerinizi yorması üzere tasarlanmış açık gri ve yeşil paletini değiştiren son derece popüler mesajlaşma uygulaması için yeni bir tasarımdır.

Karanlık mod özelliğini açmak istemeniz için bir çok nedeniniz olabilir. Belki sizde karanlık mod özelliğini gece veya daha az ışıklı ortamlarda telefonun ekranına bakmayı dahada kolaylaştırdığı için bu özelliği kullanan insanlardan olabilirsin. Hatta bunu vurgulamak için WhatsApp’ın yayınlamı olduğu videoya göz atabilirsiniz.

Özellikle eğer AMOLED ekrana sahip bir cihaz kullanıyorsanız, cihazınızın güç tüketimi fazla olacaktır. Fakat karanlık mod özelliği daha az enerji harcadığı için güç tüketimini düşürecek ve daha uzun süre cihazınızı kullanabileceksiniz. Ayrıca çok güzel ve farklı göründüğünü söylemeliyiz. Açıkçası denemenizde fayda var.

Karanlık Mod Özelliğini Android İçin Nasıl Aktif Edebilirim?

WhatsApp Karanlık Modu şu anda mevcut ve istediğiniz zaman aktif edebilirsiniz. Peki nasıl aktif edeceksiniz? Eğer aşağıdaki adımları takip ederseniz kolay şekilde Karanlık mod özelliğini aktif edebilirsiniz.

 1. Öncelikle Uygulamayı Menüsünü açın.
 2. “Ayarlar” kısmına dokunun.
 3. “Sohbetler” bölümüne dokunun.
 4. “Tema” kısmı gelecek karşınıza. Buraya tıklamanız gerekiyor.
 5. Buradan “Karanlık” seçeneğini seçin.

Eğer uygulama güncellemesini henüz almadıysanız, direk olarak Google Play üzerinden güncelleme yapabilirsiniz. Ayrıca Android Beta programına dahilseniz eğer yine Karanlık Mod Özelliğini kullanabilirsiniz. Eğer programa kayıt olmak isterseniz aşağıdan Beta programına katılabilirsiniz.

 • Beta programına Google Play Store ‘dan kaydolun.
 • Hesabınızın aktife edilmesini bekleyin (bu durum birkaç saat sürebilir).
 • Uygulamanızı güncelleyin.
 • Karanlık modu etkinleştirmek için yukarıdaki talimatları izleyin.

Karanlık Mod Özelliğini iPhone İçin Nasıl Aktif Edebilirim?

Güncellemeyi aldığınız zaman karanlık mod özelliğini aktif etmek Android cihazlar kadar basit.

 1. Öncelikle Uygulamayı Menüsünü açın.
 2. “Ayarlar” kısmına dokunun.
 3. “Sohbetler” bölümüne dokunun.
 4. “Tema” kısmı gelecek karşınıza. Buraya tıklamanız gerekiyor.
 5. Buradan “Karanlık” seçeneğini seçin.

Eğer henüz Karanlık Mod seçeneğini göremiyor musunuz? O zaman İOS Betaya katılabilirsiniz. Fakat şu anda kontenjanın dolu olduğu gözüküyor ama sık sık takip etmekte fayda var.

 1. Beta sürümünün açık olup olmadığını kontrol edin ve mümkünse katılın.
 2. TestFlight’ı cihazınıza yükleyin.
 3. WhatsApp’tan gelen davet e-postasındaki bağlantıyı tıklayın.
 4. WhatsApp’ı güncelleyin ve başlatın.
 5. Karanlık modu etkinleştirmek için yukarıdaki talimatları izleyin.

Masaüstünde WhatsApp Karanlık Mod Nasıl Aktif Edilir?

Yazılım geliştiricisi olan Mahesh B Wijerathna’nın CSS kodları ile uğraşırken WhatsApp’ın masasütü uygulaması içinde karanlık mod özelliğinin geleceğini görüyor.

Masaüstün için karanlık mod özelliğinin henüz bitmediğini söyleyebiliriz. Emojilerin arka planlarının şeffaf olması yerinde beyaz renkte henüz. Fakat diğer özelliklerin aynı olduğunu söylemeliyiz.

Henüz masaüstü için bu özellik yayınlanmadı. Sadece İPhone ve Android için bu özellik yayınlandı. Fakat benzer etkiyi Chrome veya Firefox tarayıcılarında kullanacağınız 3. parti eklentiler ile yaratabilirsiniz.

Vednoc isimli kullanıcı karanlık mod özelliği ile benzer özellikleri taşıyan bir eklenti çıkarttı. İsterseniz Chrome tarayıcınıza ekleyebilir ve karanlık mod özelliğine göz atabilirsiniz.

WhatsApp Karanlık Modu Neye Benziyor

WhatsApp karanlık modu çoğunlukla gridir ve koyu yeşil renklerini barındırıyor. Yani tamamen siyah bir renkte değil. Fakat gözleri çok rahatlattığını söylemeliyim. Aşağıda yer alan fotoğrafta karanlık modun WhatsApp uygulamasında nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Aynı zaman karanlık mod özelliği sadece şekilde veya görüntüyü modernleştirmek için yapılan bir tasarım değil. Aynı zamanda AMOLED ekrana sahip cihazlarda pil tasarrufu sağlamak ve kullanıcıların göz sağlını korumak için yapılan değişikliktir. Yani avantajlarının çok fazla olduğunu belirtmeliyim.

Ayrıca WhatsApp geliştiricilerinin yaptığı açıklamada en çok kullanıcılar için karanlık mod özelliğinin kullanıcılar için daha konforlu ve okunaklı olması için uğraştıklarını belirtiyorlar.

Şirket, “Renkleri seçerken göz yorgunluğunu minimuma indirmek istedik ve sırasıyla iPhone ve Android’deki varsayılan sistem ayarlarına yakın renkleri kullandık.” diye belirtti. İsterseniz kendi blogların’dan açıklamaya ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, “Kullanıcılarımızın dikkatlerini ekranlara odaklamalarını kolaylaştırmak istedik. Bu amaçla renkleri ve diğer tasarım unsurlarını kullanarak en önemli bilgilerin öne çıkmasını sağladık.” diye ekleme yapıldı.

Başka Hangi Güncellemeler Gelecek?

WhatsApp karanlık mod özelliğinin ardından bir kaç yeni özelliğin geleceğini de söylemeliyiz. Bu özelliklerden birisi belli bir süre sonra kendisini otomatik olarak silen mesaj özelliği. Bu özellik yayınlandığı zaman WhatsApp için büyük bir gelişme olacak.

Screengrabs’ın yayınladığı sızıntı fotoğraflarda otomatik olarak silinen mesajların zamanının 5 dakika ile 1 saat arasında ayarlanabileceği belirtiliyor. Fakat rakip mesajlaşma şirketleri olan Facebook Messenger, Telegram ve Signal gibi uygulamalar çoktan bu özelliklere sahipler. Yani WhatsApp’ın geç kaldığını bile söyleyebiliriz.

Yakın zamanda görmeyi ummadığımız özelliklerden bir tanesi de kardeş şirketi olan Facebook’da gördüğümüz reklam yayınlanmasıdır.

Şirket hala WhatsApp’ın çok az kullanılan durum(Hikaye) özelliğine (Facebook ve Instagram’daki Hikayelere çok benzeyen) reklam eklemeyi planlıyor. Fakat bu durumun yakında olması beklenmiyor.

WhatsApp Telegram Linkedin Pinterest
Ben Enes, makine mühendisliğinden mezunum. Teknolojiyi yakından takip ediyor ve kendimi her gün geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum tecrübeleri, takip ettiğim teknoloji haberlerini ve size yararlı olabilecek bilgileri paylaşacağım.